Rossington był ostatnim żyjącym członkiem-założycielem Lynyrd Skynyrd. Wraz z jego śmiercią wspominamy kilka innych zespołów, które nie miały żyjących założycieli.
W wieku 71 lat zmarł Gary Rossington, ostatni żyjący gitarzysta Lynyrd Skynyrd.
„Z wyrazami najgłębszego współczucia i smutku musimy poinformować, że straciliśmy dzisiaj naszego brata, przyjaciela, członka rodziny, autora tekstów i gitarzystę, Gary’ego Rossingtona” – napisano na oficjalnym koncie zespołu na Facebooku.
„Gary jest teraz ze swoimi braćmi i rodziną ze Skynyrd w niebie i bawi się pięknie, jak zawsze. Proszę, pamiętajcie o Dale’u, Mary, Annie i całej rodzinie Rossington w swoich modlitwach i szanujcie prywatność rodziny w tym trudnym czasie”.
Dziedzictwo Lynyrda Skynyrda
Rossington, założyciel zespołu, był nastolatkiem, kiedy on, Ronnie Van Zant, Allen Collins, Larry Junstrom i Bob Burns zaczęli razem ćwiczyć w 1964 roku.
Pierwotnie grupa nazywała się „My Backyard”. Przeglądali nazwy „Conquer the Worm”, „The Noble Five” i „The One Percent”, zanim w 1969 roku zdecydowali się na kultowy pseudonim „Lynyrd Skynyrd”.
Zespół nazwał się na cześć Leonarda Skinnera, nauczyciela wychowania fizycznego w ich liceum na Florydzie i bohatera nowatorskiej piosenki Allana Shermana „Hello Muddah, Hello Fadduh”. Zespół wydał swój pierwszy album „(wymawiane” Lĕh-’nérd „Skin-’nérd)” w 1973 roku, który od razu zyskał uznanie w kręgach rockowych, zwłaszcza dzięki piosence „Free Bird”.
Dla wielu Lynyrd Skynyrd to kwintesencja zespołu rock n’ rolla z południowych Stanów Zjednoczonych.
„Free Bird” i „Sweet Home Alabama” należą do pewnej klasy utworów rockowych, które wypierają zespół i stają się standardami gatunku.
Pomimo tego, że w latach 70. zespół zyskał sławę dzięki kultowemu brzmieniu, od samego początku zespół nękały tragedie. Na przykład Rossington dwukrotnie oszukał śmierć. W 1976 roku wjechał swoim fordem Torino w drzewo, co zainspirowało zespół do napisania ostrzegawczej piosenki „That Smell”. W następnym roku zespół brał udział w niszczycielskiej katastrofie lotniczej, w której zginęło wielu członków zespołu.
20 października 1977 roku, trzy dni po wydaniu piątego albumu „Street Survivors”, zespół wszedł na pokład samolotu lecącego z Karoliny Południowej do Luizjany.
W samolocie skończyło się paliwo i rozbił się w lesie w Mississippi, zabijając Van Zanta, gitarzystę Steve’a Gainesa, wokalistkę wspierającą i siostrę Gainesa Cassie, zastępcę kierownika drogi Deana Kilpatricka oraz pilota i pilotów Waltera McCreary’ego i Williama Johna Graya.
Rossington przeżył, a zespół ostatecznie połączył się w 1987 roku z bratem Van Zanta, Johnnym, jako głównym wokalistą. Collins nie wrócił do zespołu, ponieważ został ranny w wypadku samochodowym w 1986 roku. Później zmarł w 1990 r. Burns i Junstrom zmarli odpowiednio w 2015 i 2019 r.
Wraz ze śmiercią Rossingtona zmarł ostatni członek-założyciel oryginalnego Lynyrd Skynyrd.
W 2018 roku zespół rozpoczął długą, pożegnalną trasę koncertową, a na horyzoncie pojawiały się rozmowy o piętnastym albumie. Rossington twierdził, że nadal od czasu do czasu będą grać na żywo, ale nie wiadomo, czy zespół będzie teraz kontynuował działalność bez oryginalnych członków.
Stawia to Lynyrd Skynyrd w rzadkiej sytuacji jako zespołu, w którym nie ma pozostałych przy życiu członków założycieli.
Dla porównania, starsze legendarne zespoły, takie jak The Beatles, The Rolling Stones i Pink Floyd, mają ocalałych członków.
Oto zestawienie niektórych z największych zespołów, w których nie pozostał żaden z założycieli.
Ramony
Czym Lynyrd Skynyrd są dla rocka z południowych Stanów Zjednoczonych, Ramones są dla nowojorskiego punku.
Założony w 1974 roku oryginalny skład Ramones składał się z Joeya Ramone, Dee Dee Ramone, Johnny’ego Ramone i Tommy’ego Ramone.
Niespokrewniony biologicznie kwartet przyjął nazwisko Ramone, od pseudonimu Paula McCartneya służącego do meldowania się w hotelach „Paul Ramon”.
W latach 70. i na początku 80. Ramones stał się pionierską siłą w definiowaniu ruchu punkowego. Od szybkich, prostych i chwytliwych piosenek po wygląd skórzanych kurtek, Ramones są zarówno muzycznym, jak i wizualnym uosobieniem punka.
Niestety, żadnego z członków założycieli nie ma dzisiaj z nami. Joey zmarł w 2001 r., Dee Dee w 2002 r., Johnny w 2004 r., a Tommy w 2014 r.
Doświadczenie Jimiego Hendrixa
The Jimi Hendrix Experience zostało stworzone zasadniczo z konieczności przez Jimiego Hendrixa w celu stworzenia pełnego albumu.
Po przeprowadzce do Londynu Hendrix zwerbował gitarzystę Noela Reddinga i perkusistę Mitcha Mitchella do założenia zespołu w 1966 roku. Razem wydali trzy albumy, z których każdy prezentował wirtuozowski styl gry na gitarze Hendrixa, który na nowo zdefiniował to, co jest możliwe na gitarze elektrycznej.
Hendrix zmarł z powodu przedawkowania w 1970 roku w wieku zaledwie 27 lat. Po karierze w wielu zespołach Redding zmarł w 2003 roku, a Mitchell w 2008 roku.
Tyranozaur Rex
Przejście od punka Ramones i gitarowego błysku Hendrixa do zespołu, który obejmował jedno i drugie.
Pionierzy glam rocka, T. Rex, odnieśli sukces w latach 70. wydając dwa pierwsze albumy: „T. Rex” i „Elektryczny wojownik” z 1971 roku. Legendarne utwory glam rockowe „Get It On”, „20th Century Boy” i „Cosmic Dancer” wciąż wyrażają całą olśniewającą werwę, jaką miały w momencie wydania.
Chociaż te utwory pochodzą z dwóch pierwszych albumów T. Rexa, piosenkarz, autor tekstów i założyciel Marc Bolan tak naprawdę pracował nad drugą odsłoną zespołu Tyrannosaurus Rex, powstałego w 1967 roku i wydającego piosenki z psychodeliczną nutą.
Bolan zginął w wypadku samochodowym w 1977 r., a inny założyciel Tyrannosaurus Rex, Steve Peregrin Took, zmarł w 1980 r.
Jedno wyjątkowe zmartwychwstanie: Sugababes
Choć na tej liście znajdują się głównie zespoły składające się ze starych, białych kolesi, które dają czadu, należy się wyróżnienie dla zespołu, któremu udało się dokonać niemożliwego: zastąpić wszystkich założycieli i ostatecznie powrócić do pierwotnego składu.
Założony w 1998 roku przez menadżera Rona Toma, piosenkarze Mutya Buena, Keisha Buchanan i Siobhán Donaghy utworzyli Sugababes.
W oryginalnym składzie Sugababes wydali jeden album „One Touch” w 2000 roku. Był to ogromny hit, ale wkrótce Donaghy opuścił zespół. W ciągu siedmiu albumów pozostali dwaj członkowie zostali zastąpieni, pozostawiając całkowicie nieoryginalny skład.
Ale Buena, Buchanan i Donaghy zawsze wiedzieli, czego chcą fani. W 2012 roku zmienili nazwę na Mutya Keisha Siobhan. W 2019 roku odzyskali tytuł Sugababes i wydali płytę z niesłyszanym wcześniej materiałem: „The Lost Tapes”, która ukazała się w 2022 roku.