O nas
Kontakt

Niedrogie mieszkania kluczową kwestią podczas wyborów w Luksemburgu, gdy wyborcy udają się do urn

Laura Kowalczyk

Niedrogie mieszkania kluczową kwestią podczas wyborów w Luksemburgu, gdy wyborcy udają się do urn

Wielkie Księstwo jest uważane za jedno z najbogatszych miejsc do życia w UE, ale wiele osób tam pracujących czuje się zawyżonych cenowo ze względu na rosnące koszty mieszkań

Niedrogie mieszkania to kluczowa kwestia, gdy wyborcy pójdą w niedzielę do urn w Luksemburgu.

Liczące zaledwie 660 000 mieszkańców Wielkie Księstwo jest zwykle uważane za jedno z najbogatszych miejsc w Unii Europejskiej, ale jak pokazały piątkowe demonstracje uliczne, dla niektórych ma to swoją cenę.

W stolicy nowo wybudowane mieszkania kosztują 13 000 euro za metr kwadratowy, a starsze – 10 700 euro. Średni koszt domu to 1,5 miliona euro.

Czynsze wzrosły o 6,7% między czerwcem 2022 r. a czerwcem 2023 r., czyli znacznie szybciej niż stopa inflacji wynosząca 3,4% w tym okresie.

AFP
Demonstranci domagający się tańszych mieszkań w Luksemburgu, 6 października 2023 r

Philippe Poirier, analityk polityczny na Uniwersytecie w Luksemburgu, twierdzi, że mieszkalnictwo stało się „kwestią, która przyćmiewa wszystkie inne” podczas wyborów do organów legislacyjnych.

Jako kluczowe problemy wymienił „niedobór mieszkań i gruntów, koszty budowy lub zakupu oraz wysokie czynsze”.

Strony obiecują podjęcie działań

Dwie główne partie polityczne, które chcą stanąć na czele kolejnego rządu, zobowiązały się do podjęcia działań.

AFP
Paulette Lenert, LSAP (Socjaliści); Lex Delles, DP (Demokraci); François Bausch, Greng (ekolodzy); Luc Frieden, CSV (chrześcijańsko-socjaliści), David Wagner, Dei Lenk (po lewej).

Partia Liberalna premiera Xaviera Bettela obiecała utworzenie superministerstwa ds. mieszkalnictwa, chce zwiększyć opodatkowanie pustostanów i inwestować w budownictwo socjalne.

Liderka socjalistów Paulette Lenert, minister zdrowia w obecnym rządzie koalicyjnym, nalega na ogromne inwestycje w niedrogie mieszkania.

Koalicja rządząca Xaviera Bettela z Socjalistami i Zielonymi w sondażach ustępuje centroprawicowej Partii Chrześcijańsko-Społecznej, co sugeruje, że dziesięcioletnia kadencja Bettela na stanowisku premiera może dobiegać końca.

Nie wydaje się prawdopodobne, aby jakakolwiek partia uzyskała zdecydowaną większość, a po głosowaniu prawdopodobnie nastąpi okres intensywnych negocjacji. W dwóch poprzednich wyborach centroprawicy nie udało się utworzyć koalicji.