O nas
Kontakt

Niemcy chcą zwiększyć wykorzystanie energii geotermalnej, aby zmniejszyć zależność od dostaw rosyjskiego gazu

Laura Kowalczyk

Niemcy chcą zwiększyć wykorzystanie energii geotermalnej, aby zmniejszyć zależność od dostaw rosyjskiego gazu

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Berlin szuka sposobów zmniejszenia swojej zależności od gazu dostarczanego przez Moskwę.

Niemcy rozważają wykorzystanie nieużywanego lotniska do realizacji swoich planów geotermalnych, ponieważ Berlin pragnie stać się bardziej niezależny energetycznie i czystszy.

Energia geotermalna jest formą energii cieplnej wykorzystywaną zarówno jako źródło ciepła, jak i energii elektrycznej. Teren dawnego lotniska Tegel to tylko jedna z wielu proponowanych lokalizacji.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w zeszłym tygodniu, że celem kraju jest uzyskanie jak największej ilości energii geotermalnej do 2030 r., koncentrując się na ogrzewaniu budynków.

Wojna na Ukrainie zmusiła Niemcy do znacznego zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiego gazu. Niemieckie Stowarzyszenie Geotermalne twierdzi, że od tego czasu nastąpił znaczny wzrost zainteresowania.

Choć jest to czystsze źródło energii, dyrektor zarządzający grupy twierdzi, że istnieją przeszkody na drodze do szerszego wykorzystania energii geotermalnej.

Andre Deinhardt, dyrektor zarządzający Niemieckiego Stowarzyszenia Geotermalnego, mówi: „Nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy na rynku energii geotermalnej. I są pewne ruchy rządu w tym kierunku, ale nie są one wystarczająco szybkie. A potem musimy działać szybciej, znacznie szybciej, zezwalając na instalacje geotermalne”.

Jedno z badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez Instytut Fraunhofera wykazało, że energia geotermalna może zapewnić ponad jedną czwartą ogrzewania w Niemczech.

Władze lokalne Berlina planują rozpocząć głębokie kopanie w 2025 r. Niektórzy ekolodzy uważają jednak, że cały kraj powinien pójść o krok dalej i całkowicie wyeliminować wykorzystanie paliw kopalnych.

„Nie ma innego sposobu na dostosowanie się do Porozumienia paryskiego i innych celów klimatycznych niż energia odnawialna” – mówi Anike Peters, działaczka Greenpeace na rzecz klimatu i energii.

„I dlatego tak ważne jest, aby niemiecki rząd przestał inwestować w paliwa kopalne i zaczął naprawdę mocno naciskać, wyłącznie na energię w 100% odnawialną”.

Zwolennicy twierdzą, że energia geotermalna pomoże Niemcom zwiększyć samowystarczalność w zakresie zasobów. Berlin chce także rozszerzyć działalność na inne alternatywne branże, takie jak energia słoneczna.

„Jesteśmy niezależni, jest taniej, masz to za każdym razem. Szczególnie, gdy jest zimno, często nie masz wystarczającej ilości słońca. Ale energia geotermalna to przepływ ciepła, który masz za każdym razem – 24 godziny, 7 dni” – podsumowuje Deinhardt .