O nas
Kontakt

Niemcy zapowiadają tymczasowe kontrole graniczne na wszystkich granicach lądowych

Laura Kowalczyk

A German federal police officer stops cars and trucks at a border crossing point

Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powiedziała, że ​​Niemcy wprowadzą tymczasowe kontrole na wszystkich swoich granicach lądowych, aby spróbować powstrzymać nielegalną migrację, rozszerzając tym samym kontrole już obowiązujące na niektórych granicach.

Niemcy ogłosiły plany zaostrzenia kontroli granicznych na wszystkich dziewięciu granicach lądowych kraju. Ma to na celu zwalczanie „nielegalnej migracji” i ochronę społeczeństwa przed tym, co Niemcy określają mianem ekstremizmu islamskiego, oraz innymi zagrożeniami.

„Chcemy jeszcze bardziej ograniczyć nielegalną migrację. W tym celu podejmujemy teraz dalsze kroki wykraczające poza kompleksowe środki obecnie stosowane” – powiedziała minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser na konferencji prasowej w poniedziałek.

„Dopóki nie osiągniemy silnej ochrony zewnętrznych granic UE dzięki nowemu Wspólnemu Europejskiemu Systemowi Azylowemu, musimy wzmocnić kontrole na naszych granicach krajowych. Kontrole te umożliwią również skuteczne wydalanie” – dodała, zauważając, że Komisja Europejska i kraje dotknięte problemem zostały powiadomione.

Tymczasowe kontrole graniczne zostaną wprowadzone na granicach lądowych z Francją, Luksemburgiem, Holandią, Belgią i Danią na okres sześciu miesięcy.

Następuje to po tym, jak Berlin ogłosił w zeszłym roku podobne, bardziej rygorystyczne kontrole na granicach z Austrią, Polską, Czechami i Szwajcarią. Kontrole w Austrii obowiązują obecnie do listopada, podczas gdy środki w Szwajcarii, Polsce i Czechach obowiązują do grudnia 2024 r.

Niemcy poinformowały, że tymczasowe środki kontroli granicznej z tymi czterema państwami będą kontynuowane, a ich harmonogram będzie skoordynowany z pozostałymi pięcioma państwami.

Strefa Schengen pozwala na swobodne podróżowanie między państwami członkowskimi, jednak państwa członkowskie mają prawo wprowadzić kontrole graniczne, jeśli uznają, że istnieje zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego.

Faeser powiedział, że rząd opracował również ramy umożliwiające władzom zawracanie większej liczby migrantów bezpośrednio na granicy, ale nie podał szczegółów, na czym miałoby to polegać.

Dodała, że ​​od czasu wprowadzenia przez Niemcy częściowych kontroli granicznych w 2023 r. odesłano 30 000 osób. Dodała, że ​​liczba ta wzrośnie teraz, gdy kontrole graniczne zostaną rozszerzone na pozostałe granice.

Decyzja ta spotkała się z oburzeniem za granicą, a minister spraw wewnętrznych Austrii, Gerhard Karner, powiedział w poniedziałek krajowym mediom, że jego kraj nie przyjmie żadnych migrantów odrzuconych przez Niemcy.

„Tutaj nie ma pola manewru” – powiedział.

W Luksemburgu rząd oświadczył, że policja federalna ograniczy wszelkie negatywne skutki dla ruchu transgranicznego i życia „w miarę możliwości”, jak podają lokalne media, dodając, że „należy unikać niepotrzebnych zakłóceń w ruchu transgranicznym”.

Polityka migracyjna: kluczowy punkt napięć politycznych

Rozporządzenie zapadło w momencie, gdy koalicyjny rząd kanclerza Olafa Scholza zmaga się z presją zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie nielegalnej migracji, a Niemcy w ostatnich latach zmagają się z falą uchodźców.

Śmiertelne ataki nożowe rzekomo popełnione przez podejrzanych o azyl również wywołały poważne obawy dotyczące imigracji. Grupa Państwa Islamskiego wzięła odpowiedzialność za atak nożowy w mieście Solingen w sierpniu, w którym zginęły trzy osoby.

Kwestia migracji była kluczowym tematem rozmów politycznych. Skrajnie prawicowa partia niemiecka AfD, która niesie ze sobą jasny przekaz antyimigracyjny, zyskała popularność i wygrała swoje pierwsze wybory stanowe na początku tego miesiąca we wschodnim kraju związkowym Turyngia.

Ogłoszenie o kontroli granicznej pojawia się dzień przed tym, jak koalicja rządowa i główna opozycja mają omówić politykę migracyjną Niemiec. Nadal nie jest jasne, czy grupa opozycyjna CDU/CSU weźmie udział w rozmowach.

Lider grupy, Friedrich Merz, zwrócił się do rządu z prośbą o jasne określenie swoich zamiarów przed rozpoczęciem nowej rundy rozmów.

„Federalny minister spraw wewnętrznych, rząd federalny, prawidłowo powiadomił Brukselę o kontrolach granicznych na wszystkich zewnętrznych granicach Niemiec” – powiedział. „To prawda. Ale nie jest jeszcze jasne, czy oznacza to, że nastąpi kompleksowa, a nie ograniczona refoulementacja”.

Merz dodał, że nie zaakceptują żadnej relatywizacji ani ograniczonej metody odrzucenia. „Jeśli rząd federalny chce, abyśmy wspólnie podążali tą drogą, to zadziała to tylko wtedy, gdy naprawdę przeprowadzimy kompleksową refoulementację na zewnętrznych granicach Niemiec”.