O nas
Kontakt

Niemcy zgadzają się na bardziej rygorystyczne środki ograniczające migrację

Laura Kowalczyk

Niemcy zgadzają się na bardziej rygorystyczne środki ograniczające migrację

Liczba nowych wniosków o azyl złożonych w bieżącym roku była na koniec września o około 73% wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Kanclerz Olaf Scholz i 16 gubernatorów landów w Niemczech zgodzili się na nowe, bardziej rygorystyczne środki mające na celu ograniczenie dużej liczby migrantów napływających do kraju, osiągając kompromis w kwestii, która stała się dla rządu ogromnym problemem politycznym i gorącym tematem temat w społeczeństwie.

Nowe środki obejmują przyspieszenie procedur azylowych, ograniczenia świadczeń dla osób ubiegających się o azyl oraz większą pomoc finansową od rządu federalnego dla stanów i społeczności lokalnych borykających się z napływem migrantów.

W przemówieniu we wtorek wcześnie rano po kilkugodzinnym nocnym spotkaniu Scholz, socjaldemokrata stojący na czele centrolewicowego rządu, nazwał porozumienie „momentem historycznym” – uwaga ta pokazała, jak dużym obciążeniem stał się ten temat dla rząd.

Oficjalne statystyki pokazują, że liczba nowych wniosków o azyl złożonych w bieżącym roku na koniec września była o około 73% wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Schroniska dla migrantów i uchodźców w Niemczech zapełniają się od miesięcy, a Scholz, który stoi pod ogromną presją ze strony opozycji i innych krajów, aby powstrzymać tę tendencję, stwierdził, że „przyjeżdża zbyt wielu”.

Niemcy przyjęły także ponad milion Ukraińców od początku wojny Rosji w ich ojczyźnie.

W ostatnich tygodniach nastąpił gwałtowny rozwój działań rządu, obejmujących wprowadzenie przepisów ułatwiających deportacje osób, którym nie udało się uzyskać azylu, zaostrzających kary dla przemytników, umożliwiających osobom ubiegającym się o azyl wcześniejsze rozpoczęcie pracy oraz wprowadzających tymczasowe kontrole na polskich, czeskich drogach i szwajcarskie granice.

Rządy federalny i stanowy zgodziły się we wtorek na zmianę systemu finansowania kosztów pobytu osób ubiegających się o azyl. Począwszy od przyszłego roku rząd federalny będzie wypłacał roczną kwotę ryczałtową w wysokości 7500 euro na każdą osobę ubiegającą się o azyl, a nie całkowitą kwotę roczną wynoszącą około 3,7 miliarda euro.

Scholz nazwał reformę „przejściem na system oddechowy” i stwierdził, że „wraz ze wzrostem liczby pieniędzy jest więcej, a przy spadku – mniej”.

Osoby ubiegające się o azyl mają także otrzymać przynajmniej część swoich świadczeń w formie kredytu na karcie płatniczej, co oznacza, że ​​w przyszłości otrzymają mniej gotówki.

Funkcjonariusz Policji Federalnej przemawia przez radio, gdy wraz ze swoim kolegą tropi grupę migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Polski do Niemiec.
Funkcjonariusz Policji Federalnej przemawia przez radio, gdy wraz ze swoim kolegą tropi grupę migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Polski do Niemiec.

Zewnętrzne procedury azylowe

Niektórzy gubernatorzy stanów wzywali do wprowadzenia nowego systemu przeprowadzania procedur azylowych poza granicami Niemiec, aby przede wszystkim uniemożliwić migrantom przybycie, ale rozwiązanie to nie przeszło. Rząd federalny zapowiedział jednak, że zbada, czy możliwe są procedury azylowe poza UE.

Kilka krajów europejskich, w tym Wielka Brytania i Dania, rozważa możliwość zdalnego rozpatrywania osób ubiegających się o azyl, aby uniemożliwić im wjazd do swoich krajów. Jednak jak dotąd tylko Włochy osiągnęły w poniedziałek porozumienie z Albanią w sprawie zapewnienia tymczasowego schronienia części z tysięcy migrantów, którzy docierają do wybrzeży Włoch w czasie rozpatrywania ich wniosków o azyl.

W pozostałych działaniach procedury azylowe mają być rozpatrywane szybciej niż dotychczas, a wnioski o azyl od osób pochodzących z krajów, w których wskaźnik przyznawania azylu wynosi mniej niż 5%, mają być rozpatrywane w ciągu trzech miesięcy.

Kontrole, które Niemcy wprowadziły na granicach ze Szwajcarią, Czechami, Polską i Austrią, mają zostać przedłużone, ale termin nie był jasny.

Przekazywanie problemu

Niemiecka grupa wspierająca osoby ubiegające się o azyl i liberalne przepisy azylowe w Niemczech stwierdziła, że ​​jest „przerażona” nowymi środkami i nazwała plany rozpatrywania wniosków o azyl poza granicami kraju „niezwykle niebezpieczne”.

„Zamiast podejmować pragmatyczne kroki w celu przyjęcia osób potrzebujących ochrony, rozwiązania problemów stojących przed Niemcami prawdopodobnie będzie się szukać w Turcji lub Afryce Północnej” – napisał w oświadczeniu Pro Asyl. „Całkowicie nierealistyczne jest oczekiwanie, że takie porozumienia zostaną wdrożone skutecznie, a przede wszystkim zgodnie z prawami człowieka”.

W okresie od stycznia do września o azyl w Niemczech złożyło ponad 250 000 osób, w porównaniu do ponad 130 000 w tym samym okresie ubiegłego roku.

Większość osób ubiegających się o azyl pochodzi z Syrii, Afganistanu i Turcji.