O nas
Kontakt

Niemcy zobowiązały się zainwestować 4 miliardy euro w projekty związane z zieloną energią w Afryce

Laura Kowalczyk

Niemcy zobowiązały się zainwestować 4 miliardy euro w projekty związane z zieloną energią w Afryce

Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że Niemcy powinny stać się długoterminowym i wiarygodnym partnerem krajów Afryki.

Niemiecki rząd zobowiązał się w poniedziałek do zainwestowania czterech miliardów euro w afrykańskie projekty związane z zieloną energią do 2030 r., a kanclerz Olaf Scholz stwierdził, że kraje afrykańskie powinny w większym stopniu korzystać z bogactwa surowców.

Scholz omówił to zobowiązanie na konferencji prasowej w sprawie szczytu G20 Compact with Africa w Berlinie. Nie wspomniał o żadnych konkretnych projektach, ale stwierdził, że materiały wykorzystywane w zielonej energii powinny być przetwarzane w krajach afrykańskich, z których pochodzą.

„To tworzy miejsca pracy i dobrobyt w tych krajach” – stwierdził Scholz. „A niemiecki przemysł zyskuje niezawodnych dostawców.”

Compact with Africa opiera się na inicjatywie podjętej przez Niemcy w czasie ich przewodnictwa w Grupie 20 wiodących bogatych i rozwijających się krajów. Ma na celu poprawę warunków gospodarczych krajów uczestniczących, aby uczynić je bardziej atrakcyjnymi dla zagranicznych inwestycji prywatnych.

„Afryka jest naszym partnerem z wyboru, jeśli chodzi o intensyfikację naszych stosunków gospodarczych i wspólne dążenie do przyszłości neutralnej dla klimatu” – powiedział.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (z przodu) i prezydent Francji Emmanuel Macron (z przodu po prawej) przybywają na szczyt inwestycyjny G20
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (z przodu) i prezydent Francji Emmanuel Macron (z przodu po prawej) przybywają na szczyt inwestycyjny G20

Porozumienie z Afryką obejmuje Egipt, Etiopię, Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghanę, Gwineę, Demokratyczną Republikę Konga, Maroko, Rwandę, Senegal, Togo i Tunezję.

Kilku przywódców afrykańskich zapytanych o silną obecność Chin w Afryce stwierdziło, że kontynent jest otwarty na inne partnerstwa.

„Być może Chiny były odważniejsze, być może miały większą wizję i być może zaufały potencjałowi Afryki” – powiedział Moussa Faki, przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej.

„Kontynent afrykański jest otwarty na różne partnerstwa” – dodał. „Chcielibyśmy, abyście nam zaufali, abyście stawiali mniej warunków i wspólnie je tworzyli. …

„Poprawa zarządzania to nasz obowiązek, dlatego jestem pewien, że ta wspólna wizja umożliwiłaby zainwestowanie na kontynencie dużego kapitału” – powiedział Faki.