O nas
Kontakt

Niemiecki pawilon studyjny zdobywa Nagrodę UE w dziedzinie architektury współczesnej 2024

Laura Kowalczyk

Study Pavilion on the campus of the Technical University of Braunschweig

Niemiecki projekt przyćmił 39 innych finalistów z całej Europy, w tym mistyczny ogród niedaleko Lund w Szwecji, wertykalną szkołę w Madrycie w Hiszpanii i pływający uniwersytet w Berlinie.

Pawilon Studiów na terenie kampusu Politechniki w Brunszwiku w Niemczech, zaprojektowany przez architektów Gustava Düsinga i Maxa Hacke, został zwycięzcą tegorocznej Nagrody UE w dziedzinie architektury współczesnej.

Niemiecki projekt, ujawniony przez Fundació Mies van der Rohe i Komisję Europejską, został nagrodzony za innowacyjne podejście do zrównoważonego rozwoju oraz za stworzenie przyjaznej i interaktywnej przestrzeni do nauki, współpracy i spotkań społeczności.

Düsing i Hacke, którzy założyli swoje pracownie w 2015 roku i wygrali konkurs na centrum studyjne w 2015 roku, są najmłodszymi laureatami nagrody EUmies Architecture Prize.

Nagroda zostanie wręczona duetowi architektów 14 maja w pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie wraz z czekiem na kwotę 60 000 euro.

Na zewnątrz pawilonu badawczego na terenie kampusu Politechniki w Brunszwiku
Wnętrze pawilonu studyjnego

Pawilon charakteryzuje się koncepcją otwartej przestrzeni, która umożliwia studentom różnorodne zajęcia poprzez elastyczny układ, określony przez fundację jako „kontrmodel dla przestrzeni hierarchicznego transferu wiedzy”.

Inną godną uwagi cechą jest możliwość demontażu i ponownego montażu konstrukcji hybrydowej. Poszczególne komponenty można ponownie wykorzystać zgodnie z zasadą „future material depot”, przyczyniając się do jego roli w gospodarce o obiegu zamkniętym.

Budynek został uhonorowany „za zdolność kwestionowania ograniczeń i wyobrażeń o zrównoważonym rozwoju” oraz za to, że „przyjął jasny pomysł architektoniczny, dokładnie go przeanalizował i doprowadził do granic możliwości”.

Oprócz zwycięskiego pawilonu studyjnego, Biblioteka Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie zdobyła nagrodę Emerging Architecture Prize.

Wnętrze biblioteki Gabriela Garcíi Márqueza
Wnętrze biblioteki Gabriela Garcíi Márqueza

Od otwarcia jesienią ubiegłego roku pięciopiętrowy budynek z drewna litego zaprojektowany przez madrycką praktykę SUMA Arquitectura cieszy się uznaniem lokalnych użytkowników i otrzymał tytuł Najlepszej Biblioteki Publicznej na świecie 2023 od Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotecznych.

Dostrzegając zagrożenie, jakie stwarza świat online dla tradycyjnej idei biblioteki jako przestrzeni zaangażowania społecznego, SUMA postanowiła przeciwdziałać temu efektowi swoim projektem.

Czytelnie na parterze wychodzą na ulicę, a przestrzenie „forum pomysłów”, które można zasłonić w celu zapewnienia prywatności, są strategicznie rozmieszczone, aby zachęcać do zaangażowania lokalnych organizacji i klubów.

W podziemiach mieszczą się sale konferencyjne, teatralne i lokalna rozgłośnia radiowa; Na parterze na poziomie dziecięcym zlokalizowane zostały sale sensoryczne, a w górnej części wypełnionego światłem atrium przestrzenie dla dorosłych mieszczą sale multimedialne i „koncentracyjne”, tarasy i ogrody zimowe.

Ceremonia wręczenia nagród, wyznaczona na 14 maja 2024 r., odbędzie się w pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie, rozpoczynając Tygodnie Architektury w Barcelonie.