Badania pokazują, że hardcorowe przekonania polityczne rozprzestrzeniają się poza tradycyjnie prawicowe grupy demograficzne.
Nowy raport niemieckiego think tanku szczegółowo opisuje wzrost skrajnie prawicowego ekstremizmu w całym kraju, ponieważ pomniki ofiar nazistów wzbudzają alarm w związku ze wzrostem liczby aktów wandalizmu i gróźb.
Według centrolewicowego instytutu badawczego Fundacji Friedricha Eberta z danych ankietowych wynika, że obecnie aż jeden na 12 Niemców wyznaje jakąś formę ideologii skrajnie prawicowej. Jest to poważny wzrost w porównaniu ze znacznie niższymi wartościami odnotowanymi w badaniu przeprowadzanym dwa razy w roku, prowadzonym od dwóch dekad.
Jak wyjaśniła TylkoGliwice badaczka fundacji Franziska Schröter, jedną z najbardziej uderzających zmian, jakie zaszły w ostatnich latach, jest wykrywalne rozprzestrzenianie się skrajnych przekonań poza tradycyjny podział pokoleniowy w Niemczech.
„Akceptację postaw skrajnie prawicowych widać w każdej grupie wiekowej, w zależności od tego, na jakie zjawiska się patrzy. Niepokoi nas odwrócenie trendu” – mówi.
„Kiedyś młodzi byli konsekwentnymi demokratami, opowiadającymi się za równością, a nie rewizjonistami i nacjonalistami, podczas gdy starsze grupy wiekowe charakteryzowały się wyższymi wskaźnikami (ekstremizmu). Myśleliśmy, że demografia, globalizacja i edukacja polityczna pomogą nam we wzmocnieniu Ale teraz widzimy większą liczbę osób w średnim wieku, a zwłaszcza młodych ludzi.
„Młodzi paneliści, którzy w większości nie doświadczyli w życiu wojny ani realnego zagrożenia dyktaturą, ale przeżyli wiele kryzysów, wydają się skłaniać ku poglądowi, że więcej dyktatury i mniej demokracji mogłoby pomóc w załatwieniu spraw”.
Schröter zwróciła również uwagę, że wśród młodych ludzi widać wyraźny zwrot w kierunku seksizmu, homofobii i transfobii, czyli stanowisk, które skrajna prawica przyjęła od dawna.
Raport pojawia się zaledwie kilka dni po rozbiciu przez policję niemieckiego oddziału Hammerskins, międzynarodowej organizacji białej supremacji o długiej tradycji, która powstała w USA.
Obecnie została zakazana przez rząd niemiecki, który uważa ją za grupę ekstremistyczną nielegalnie szerzącą „teorię rasową opartą na ideologii nazistowskiej”.
Pod atakiem
Wzrost prawicowego ekstremizmu jest odczuwalny w różnych regionach Niemiec i w różnych obszarach życia narodowego.
Kandydaci polityczni skrajnie prawicowi, w szczególności kandydaci z Alternativ für Deutschland, uzyskują dobre wyniki w sondażach i istnieją poważne obawy dotyczące radykalizacji służących członkom sił zbrojnych i policji.
Podobnie jak w wielu innych krajach, podczas pandemii Covid-19 duża liczba Niemców na nowo zainteresowała się radykalnymi, rasistowskimi, a czasem brutalnymi teoriami spiskowymi, z których część zbiega się z poglądem, że kraj, a nawet świat, zostaje przejęty przez tajne Wpływ żydowski.
Alarm podnoszą także osoby odpowiedzialne za ochronę miejsc pamięci o Holokauście.
Rzecznik Fundacji Miejsc Pamięci i Ośrodków Nauki w Hamburgu Upamiętniania Ofiar Zbrodni Nazistowskich, która jest odpowiedzialna za Miejsce Pamięci Obozu Koncentracyjnego Neuengamme i kilka innych miejsc pamięci, powiedział TylkoGliwice, że jej pracownicy odnotowali wzrost w latach 2022 i 2023 – szczególnie w przypadku wandalizmu Naklejki i graffiti z motywami nazistowskimi.
W maju 2023 r. funkcjonariusze policji zabrali z terenu Neuengamme duńskiego gościa, który miał tatuaż przedstawiający Żelazny Krzyż i runy SS. Podczas innych niedawnych incydentów znani prawicowi ekstremiści próbowali tam filmować.
W oświadczeniu dyrektor fundacji Oliver von Wrochem, który jest także rzecznikiem grupy roboczej ds. pomników obozów koncentracyjnych w Niemczech, stwierdził, że te i inne wydarzenia są oznaką niepokojącego trendu w niemieckim społeczeństwie.
„My i inne miejsca pamięci obozów koncentracyjnych w Niemczech z niepokojem obserwujemy, że konsensus społeczny w sprawie kultury pamięci jest coraz częściej kwestionowany i staje się kruchy ze względu na normalizację prawicowego dyskursu” – powiedział. „Oznacza to, że zanika ważna bariera moralna w naszej demokracji.
„Dla Fundacji Hamburskich Miejsc Pamięci i Ośrodków Naukowych Upamiętniających Ofiary Zbrodni Nazistowskich oznacza to, że w naszej pracy zajmiemy jeszcze silniejsze stanowisko przeciwko obecnemu antysemityzmowi, antycyganizmowi (nastrojom antyromskim), rasizmowi i mizantropii w jakiejkolwiek formie. „