O nas
Kontakt

Niemożliwe marzenie: Feijóo podejmuje skazaną na niepowodzenie próbę objęcia przewodnictwa w Hiszpanii

Laura Kowalczyk

Niemożliwe marzenie: Feijóo podejmuje skazaną na niepowodzenie próbę objęcia przewodnictwa w Hiszpanii

Oczekuje się, że posłowie storpedują kandydaturę konserwatywnego lidera na premiera.

Ponad 400 lat po stworzeniu przez Miguela de Cervantesa postaci Don Kichota Alberto Núñez Feijóo jest gotowy na nowo zdefiniować, co to znaczy być Hiszpanem podejmującym niemożliwą wyprawę.

We wtorek Feijóo, lider hiszpańskiej Partii Ludowej, rozpocznie dwudniową debatę w parlamencie, argumentując, że to on powinien zostać kolejnym premierem kraju. Jest niemal pewne, że jego kandydatura zostanie bez ogródek odrzucona.

Choć jego partia zdobyła najwięcej głosów w lipcowych wyborach krajowych, zabrakło jej większości, zapewniając jedynie 137 z 350 mandatów w parlamencie. Nawet przy wsparciu skrajnie prawicowej partii Vox i niektórych ugrupowań regionalnych Feijóo ma poparcie zaledwie 172 parlamentarzystów, czyli o czterech mniej niż potrzebuje do utworzenia rządu.

Chociaż było jasne, że kandydatura Feijóo na premiera w ciągu kilku dni od wyborów nie jest realna, nie powstrzymało to lidera Partii Ludowej przed spotkaniem z królem Filipem VI w połowie sierpnia i przekonywaniem, że powinien przedstawić swoją sprawę innym prawodawcom . Monarcha zgodził się, a konserwatywny szef dostał ponad miesiąc na pozyskanie politycznych rywali.

Ostatnie kilka tygodni było trudne dla Feijóo, który szybko odkrył, że niewielu innych prawodawców było nawet zainteresowanych spotkaniem z nim w celu omówienia tej kwestii. Niektóre partie, takie jak Republikańska Lewica Katalonii, wprost odrzuciły zaproszenie. Inni, jak Baskijska Partia Nacjonalistyczna, zgodzili się na spotkanie z grzeczności, ale uprzedzali rozmowy, zamieszczając ogłoszenia wyjaśniające ich niezmienny sprzeciw wobec jego przywództwa.

Mimo to Feijóo nie ustępował, posunął się nawet do spotkania ze swoim głównym rywalem, tymczasowym premierem i przywódcą Partii Socjalistycznej Pedro Sánchezem. Podczas surrealistycznego tête-à-tête konserwatywny szef zaproponował swojemu przeciwnikowi, aby pozwolił mu rządzić Hiszpanią przez dwa lata, podczas których będą wspólnie pracować nad przyjęciem ustaw o zasadniczych reformach. Zdezorientowany Sánchez odrzucił ten pomysł i przypomniał Feijóo, że jego propozycja oznacza współpracę z tym samym politykiem, którego przyrzekł „usunąć”.

Od lipcowych wyborów hiszpański świat polityczny jest sparaliżowany. Sánchez starał się zachować dyskrecję, dbając o to, aby opinia publiczna nadal skupiała się na izolowanym przywódcy konserwatystów.

Po tym, jak we wtorek rano Feijóo przedstawi propozycję utworzenia rządu, parlamentarzyści przedyskutują tę propozycję, a następnie przystąpią do wstępnego głosowania w środę, a następnie kolejnego głosowania w piątek.

Partia Ludowa nawoływała członków socjalistów do odstępstwa i oddania głosów konserwatywnemu przywódcy, ale nic nie wskazuje na to, aby któryś z parlamentarzystów był skłonny zdradzić własne plemię. O ile nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, Feijóo przegra w obu głosowaniach.

Następnie król Felipe VI będzie musiał wezwać przywódców politycznych z powrotem do Pałacu Zarzuela i jeszcze raz przepytać ich, kto ich zdaniem powinien zostać premierem. Po odrzuceniu kandydatury Feijóo Sánchez ma najlepszą pozycję do utrzymania kontroli nad krajem. Jednak jego droga do pozostania na stanowisku premiera pozostaje złożona. Aby utrzymać się przy władzy, nadal musi zapewnić sobie wsparcie katalońskiej grupy separatystów Junts.

Podczas gdy Feijóo popadał w ruinę, socjaliści Sáncheza i lewicowi sojusznicy wykorzystali ubiegły miesiąc na nawiązanie kontaktu z separatystami i rozpoczęcie negocjowania warunków ich wsparcia.

Po tym, jak we wtorek rano Feijóo przedstawi propozycję utworzenia rządu, parlamentarzyści będą debatować nad propozycją | Thomas Coex/AFP za pośrednictwem Getty Images

W poniedziałek Raquel Sans, rzeczniczka Republikańskiej Lewicy Katalonii, powiedziała, że ​​partia Sánchez zgodziła się z jej partią i żądaniem Juntsa przyznania całkowitej amnestii wszystkim osobom zamieszanym w nieudane referendum w sprawie niepodległości Katalonii w 2017 r.

Jednak inne główne żądanie separatystów – zgoda Madrytu na przeprowadzenie nowego głosowania w sprawie samostanowienia – pozostaje kwestią sporną. Sánchez wielokrotnie powtarzał, że wszystkie żądania muszą być zgodne z hiszpańską konstytucją.