Drakońskie przepisy i represje zmuszają społeczność LGBT w Rosji do opuszczenia kraju, ale tych, którzy nie mogą uciec, czeka coraz bardziej ponury los.
„Ja i moi przyjaciele na pewno czujemy się bardzo niepewnie i odizolowani” – powiedziała Sophia Agapov, członkini społeczności LGBT w Petersburgu. „Dosłownie każdy krok może prowadzić do oskarżenia”.
„To jak druga blokada koronowa. Lepiej zostać w domu” – powiedziała SMS-em TylkoGliwice.
W weekend policja dokonała nalotu na przyjazne gejom kluby nocne, bary i sauny w centrum Moskwy. Do brutalnej napaści, podczas której podobno nakazano ludziom położyć się twarzą w dół, doszło dzień po tym, jak rosyjski sąd najwyższy zdelegalizował „międzynarodowy ruch LGBT”, twierdząc, że jest on „ekstremistyczny”.
Dzieje się tak pomimo braku formalnego istnienia ruchu LGBT.
Choć Agapow próbowała wyjechać już od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., ma teraz nadzieję, że wkrótce ucieknie z Rosji.
„To bardzo trudne, jeśli nie jest się zbyt zamożnym ani specjalistą IT” – powiedziała. „Nie będę ubiegać się o azyl, bo moim zdaniem to ostateczność. Mój dom nie został zniszczony przez bombę i nie jestem aktywistką LGBT, którą można wsadzić do więzienia”.
Ataki na prawa osób LGBT w Rosji nie są niczym nowym.
„Nie byłem zaskoczony tą decyzją” – powiedział profesor Richard Mole, dyrektor Szkoły Studiów Słowiańskich i Europy Wschodniej na UCL. „Kiedy sprawy rosyjskiego rządu układają się źle, potrzebny jest odskocznia”.
Przytacza długą listę przykładów. Po protestach związanych z reelekcją Władimira Putina w 2013 roku Moskwa wprowadziła wysoce kontrowersyjną ustawę o „propagandzie gejowskiej”.
Nazywany przez Human Rights Watch (HRW) „klasycznym przykładem homofobii politycznej” zakazywał informowania dzieci o związkach lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.
Ponownie w 2022 r., gdy wojna na Ukrainie „nie przebiegała najlepiej”, Mole cytuje, jak Putin rozszerzył prawo na wszystkie grupy wiekowe i podniósł kary dla przestępców do 400 000 rubli (4000 euro).
Wielu Rosjan LGBT z koneksjami, pieniędzmi i wykształceniem wyjechało na Zachód, ale nie dotyczy to wszystkich. Ci, którzy nie mają tych zalet, spotykają się ze zwiększonymi represjami ze strony państwa.
„Nasze media społecznościowe mogą zostać wykorzystane przeciwko nam” – stwierdziła queerowa kobieta Agapow, zauważając, że teraz pośpiesznie usuwa z Internetu zdjęcia z wydarzeń związanych z dumą, które odwiedziła w przeszłości – „na wszelki wypadek”.
„Wcześniej aresztowano osoby za publikowanie opinii politycznych, prawdopodobnie nadal będzie publikowana na Twitterze „opinie ekstremistyczne”” – obawiała się.
Uznając tę „przemoc państwa”, Charliego Walkerasocjolog Rosji z Uniwersytetu w Southampton, opisuje, jak polityka skierowana przeciwko LGBT podsyca homofobiczną czujność.
Wskazuje na przypadki mężczyzn udających gejów w aplikacjach randkowych i mordujących innego mężczyznę w „obronie Rosji” lub pijackich bójek, podczas których giną osoby LGBT, a państwo podchodzi do tych przestępstw luźno.
Centrum Niezależnych Badań Społecznych ustaliło, że przemoc wobec osób LGBT w Rosji wzrosła w przybliżeniu dwukrotnie w ciągu pięciu lat od uchwalenia ustawy.
„To już nie jest bezpieczne, ponieważ każdy może okazać się agresywny i chcieć nas zgłosić. Od początku 2022 r. ludzie ogólnie stali się bardziej wrogo nastawieni” – Agapow powiedział TylkoGliwice.
– Nigdy w życiu tak nie było.
„Homoseksualizm to choroba Zachodu”
Ponura sytuacja zepchnęła ludzi do podziemia.
Z raportu HRW wynika, że młodzi Rosjanie LGBT odczuwają zwiększoną izolację społeczną i wyobcowanie ze względu na swoją seksualność.
„To normalne, że człowiek szuka miłości swojego życia, drugiej połówki. Jednakże jesteś bezpieczniejszy, jeśli jesteś teraz singlem” – powiedział Agapow. „Pary, które znam, muszą być bardzo, bardzo ostrożne w miejscach publicznych i udawać„ przyjaciół ”jeszcze częściej niż wcześniej.
„Osobiście prawdopodobnie nie rozpocznę nowego związku, dopóki nie opuszczę kraju” – kontynuowała.
Problemy te potęguje fakt, że w Rosji nie ma przepisów antydyskryminacyjnych, co oznacza, że ludzie mogą zostać zwolnieni lub wyrzuceni z mieszkań ze względu na swoją seksualność.
Według socjologa Walkera Putin ostatecznie forsuje ten ultrakonserwatyzm, aby umocnić swoją władzę.
Twierdzi, że rosyjski przywódca odwołuje się do społeczności LGBT – która jest bardziej widoczna na Zachodzie – aby argumentować, że rosyjskie społeczeństwo i tradycje są oblężone przez zachodnie wartości.
„Osoby LGBT są wykorzystywane jako symbol zagranicznego zagrożenia” – wyjaśnił Walker. „Częścią prób legitymizacji reżimu Putina jest ochrona specjalnego statusu Rosji jako wyjątkowej kultury, zagrożonej przez to, co uważa za niemoralny rozwój polityczny i kulturalny na Zachodzie”.
„To populistyczne posunięcie” – dodał.
Po zalegalizowaniu homoseksualizmu w Rosji w 1993 r. takie nastroje anty-LGBT rezonują u niektórych osób, ponieważ pojawienie się tej społeczności jest „ściśle powiązane” z załamaniem gospodarczym i rozpadem Związku Radzieckiego w latach 90., a także nastrojami ortodoksyjnej religii – wyjaśnił. ekspert Mole.
„Straszna tęczowa plaga”
W miarę jak wojna na Ukrainie się przeciąga, eksperci, z którymi rozmawiał TylkoGliwice, obawiali się, że Moskwa będzie nasilać swoją homofobię i rosnący autorytaryzm.
„Jedyny sposób, w jaki sytuacja pójdzie w innym kierunku, to koniec reżimu Putina” – stwierdził Walker.
Tymczasem Mole obawiał się również, że Putin na tym nie poprzestanie. Powiedział TylkoGliwice, że Rosja prawdopodobnie będzie prowadzić bardziej dyskryminującą politykę w obliczu wyborów prezydenckich w 2024 r.
„Putin jest kreatywnym człowiekiem” – powiedział, sugerując, że następnym krokiem może być odbieranie dzieci rodzicom LGBT lub ponowna kryminalizacja homoseksualizmu.
„Nie jestem pewien, co zrobiłby potem”.