O nas
Kontakt

Niepewność w Europie w związku z ciągłym wzrostem cen ropy

Laura Kowalczyk

Niepewność w Europie w związku z ciągłym wzrostem cen ropy

Ceny ropy naftowej wzrosły w czwartek po osiągnięciu najwyższego poziomu od dziesięciu miesięcy, a ceny gazu również zbliżają się do najwyższego poziomu w roku.

Ceny ropy naftowej rosną na głównych rynkach towarowych po tym, jak pozytywne dane gospodarcze z Chin podsyciły oczekiwania na rosnący popyt ze strony drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Najnowsze dane wskazują, że produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosły w sierpniu bardziej niż oczekiwano, co sugeruje, że druga co do wielkości gospodarka świata zaczyna się stabilizować.

Globalne benchmarkowe kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 65 centów, czyli o 0,7 procent, do 94,35 dolarów za baryłkę do godziny 06:30 GMT, podczas gdy amerykańska ropa naftowa West Texas Intermediate (WTI) wzrosła o 67 centów, również o 0,7%, do 90,83 dolarów za baryłkę.

Ich ceny osiągnęły w tym roku najwyższy poziom, co oznacza wzrost o około 4% w porównaniu z zeszłym tygodniem.

Kontrakty futures są potężnym wskaźnikiem oczekiwań inwestorów wobec rynku, zazwyczaj wskazującym, ile są oni skłonni płacić miesięcznie za baryłkę ropy.

Wcześniej obawy o podaż powodowały wzrost cen, a główni producenci ropy naftowej, Rosja i Arabia Saudyjska, ogłosiły w zeszłym tygodniu, że utrzymają podaż na niskim poziomie do końca roku.

Następnie w tym tygodniu ukazał się raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej, z którego wynika, że ​​przedłużające się cięcia w wydobyciu ropy naftowej doprowadzą do deficytu rynkowego w ostatnich trzech miesiącach 2023 roku.

Niedawna katastrofalna powódź w Libii wzbudziła obawy, że kraj OPEC, kluczowy dostawca do Europy, nie będzie w stanie dostarczać milionów baryłek ropy dziennie.

Jedyną pewnością w Europie jest zmienność

W Europie pewne jest tylko to, że nic nie jest pewne; Analitycy spodziewają się zmienności na rynku, głównie ze względu na mieszane perspektywy.

Rosnące ceny ropy naftowej mają bezpośredni wpływ na ceny gazu ziemnego. Podczas gdy ceny gazu ziemnego i benzyny na całym świecie wykazały niewielki wzrost wraz z cenami ropy naftowej, cena europejskiego benchmarku gazu ziemnego, holenderskiego TTF, spadła o ponad 2000. 5% w piątek o 12:00 CET.

Oznacza to, że na rynku europejskim dominują przede wszystkim ponure perspektywy gospodarcze, szczególnie w związku z słabnącą gospodarką Niemiec, a popyt na kontynencie jest słaby.

Jednakże w obliczu niepewności związanej ze strajkami pracowników zakładów Chevron zajmujących się skroplonym gazem ziemnym (LNG) w Australii, w Europie z łatwością można spodziewać się wzrostu cen.

Jedna z największych agencji ratingowych Fitch Ratings spodziewa się przejściowego wzrostu cen w Europie. Obiekty Chevron w Australii zapewniają około 7% światowych dostaw LNG. Sprzedają głównie na rynki azjatyckie.

Oczekuje się, że strajki będą trwały i wydłużą okres braku tej podaży na rynku. Tym samym azjatyccy nabywcy mogliby w trakcie strajków zwrócić się do innych dostawców LNG, konkurentów Europy, co spowodowałoby wzrost cen.

Z drugiej strony oczekuje się, że w tym roku w Europie nastąpi kolejny łagodny początek zimy, co może opóźnić zapotrzebowanie na ciepło. Ponadto zasoby gazu ziemnego w Europie są zapełnione w około 94%.