O nas
Kontakt

Nierówność dochodów w Europie: które kraje mają najwyższy i najniższy dochód do dyspozycji?

Laura Kowalczyk

Nierówność dochodów w Europie: które kraje mają najwyższy i najniższy dochód do dyspozycji?

Znaczące różnice w dochodach do dyspozycji w Europie podkreślają skalę nierówności na kontynencie, przy czym państwa zachodnie i nordyckie mają średnio wyższy dochód rozporządzalny niż wiele krajów południa i wschodu.

Według wskaźnika dobrobytu Legatum 2023 dwie trzecie najbogatszych krajów świata znajduje się w Europie, ale na Starym Kontynencie nierówności w dochodach są zjawiskiem powszechnym.

Średni dochód gospodarstwa domowego przeznaczany na wydatki i oszczędzanie znacznie się różni nie tylko pomiędzy państwami członkowskimi UE, ale także pomiędzy innymi krajami europejskimi.

Wydaje się, że istnieje wyraźny podział geograficzny: najwyższy poziom mediany dochodu do dyspozycji odnotowano w krajach zachodnich i nordyckich, natomiast niższy w większości stanów południowych i wschodnich.

Dostęp do towarów i usług w danym kraju zależy w dużej mierze od rozkładu dochodów, który jest znacznie zróżnicowany, powodując nierówności.

Dokładne porównanie poziomów dochodu do dyspozycji poszczególnych krajów może być trudne ze względu na różne systemy podatkowe i poziomy cen.

Jednym ze sposobów pomiaru i porównania różnic jest jednak spojrzenie na medianę ekwiwalentnego dochodu do dyspozycji na mieszkańca według standardów siły nabywczej (PPS) w każdym kraju, co daje wyobrażenie o poziomie życia.

Dochód do dyspozycji gospodarstw domowych to kwota, którą gospodarstwa domowe mogą wydać i zaoszczędzić po opodatkowaniu i transferach, zgodnie z definicją Eurostatu, urzędu statystycznego UE. Dochód ten jest „równoważny” – dostosowany do wielkości i składu gospodarstwa domowego – tak aby był porównywalny pomiędzy wszystkimi gospodarstwami domowymi.

SPA przyczynia się do porównywalności cen pomiędzy krajami. Jest to rodzaj sztucznej waluty, która niweluje różnice w poziomach cen, umożliwiając w ten sposób jednemu PPS zakup tego samego towaru lub usługi w dowolnym kraju.

Mając to na uwadze, które kraje mają najwyższy i najniższy dochód do dyspozycji w Europie? Jak duża jest nierówność dochodów?

W 2022 r. średni dochód rozporządzalny na mieszkańca w UE wahał się od 9 671 PPS w Bułgarii do 33 214 PPS w Luksemburgu. Średnia UE wyniosła 18 706 PPS na mieszkańca.

Jeśli uwzględnimy kraje Europejskiego Obszaru Wolnego Handlu (EFTA) i kraje kandydujące do UE, za Luksemburgiem plasują się Norwegia (27 090 PPS) i Szwajcaria (26 389 PPS). Liczba ta kształtowała się również nieco powyżej 25 000 PPS w Holandii i Austrii.

Kraje nordyckie osiągają wyniki powyżej średniej UE, ale nie zapewniają sobie czołowego miejsca

W pięciu krajach nordyckich średni dochód do dyspozycji na mieszkańca był wyższy od średniej UE.

Choć Norwegia zajęła drugie miejsce, żadnemu z pozostałych krajów nie udało się znaleźć w pierwszej piątce.

Finlandia (20 941 PPS) znalazła się na 10. miejscu, a Szwecja (20 573 PPS) na 13. miejscu na 35 krajów.

Islandia i Dania zajmują odpowiednio 7. i 8. miejsce.

Podział wśród Wielkiej Czwórki

Patrząc na cztery najludniejsze kraje UE, mediana dochodu rozporządzalnego była wyższa od średniej UE w Niemczech (23 197 PPS) i Francji (20 575 PPS), podczas gdy była niższa we Włoszech (18 472 PPS) i Hiszpanii (17 254 PPS).

Chorwacja, najnowszy kraj, który dołączył do UE, miała wyższy średni dochód do dyspozycji niż sześć krajów UE.

Jak pokazano na powyższej mapie, kraje Europy Zachodniej i Północnej odnotowały najwyższy poziom mediany dochodu do dyspozycji, podczas gdy większość państw Południa i Wschodu odnotowała niższy poziom.

Kraje kandydujące miały najniższe dochody

Kraje kandydujące do UE miały najniższą medianę dochodów do dyspozycji na liście.

Na ostatnim miejscu znajduje się Albania (4385 PPS), a za nią Macedonia Północna (5988 PPS) i Turcja (6210 PPS).

Pogłębiają się nierówności dochodowe

Jeśli weźmiemy pod uwagę dochody w euro, a nie w PPS, poziom nierówności dochodów w Europie wydaje się szczególnie wyraźny.

Rozpiętość średniego dochodu do dyspozycji na mieszkańca wahała się od 5 378 euro w Bułgarii do 45 310 euro w Luksemburgu w UE w 2022 r. Średni dochód do dyspozycji w całej UE wyniósł 19 083 euro.

Kwota ta przekroczyła 35 000 euro w pięciu krajach, a mianowicie w Szwajcarii (44 753 euro), Islandii (39 918 euro), Norwegii (39 206 euro) i Wielkiej Brytanii (37 934 euro), w większości w Luksemburgu.

Wynosi on 25 000 euro w Niemczech i 23 053 euro we Francji.

Być może nie jest zaskoczeniem, że średni dochód rozporządzalny w euro jest znacznie niższy w krajach kandydujących do UE: 3000 euro w Albanii, Turcji i Macedonii Północnej.

Jak zmienił się dochód do dyspozycji w ciągu ostatnich pięciu lat?

W ciągu ostatnich pięciu lat kilka krajów znacznie zwiększyło swój średni dochód do dyspozycji na mieszkańca w euro, w ujęciu procentowym.

Wzrosła o ponad 40% w dziewięciu państwach członkowskich UE i dwóch krajach kandydujących w latach 2017–2022 – zgodnie z najnowszymi danymi dostępnymi za ostatnie pięć lat. Dla całej UE różnica wynosi 17%.

Największy wzrost odnotowała Rumunia (101%), a następnie Serbia (68%) i Litwa (66%).

Zmiana procentowa w krajach, w których średni dochód do dyspozycji był wyższy od średniej UE, różniła się bardzo nieznacznie, np. 1% w Szwajcarii, 2% w Norwegii i 5% we Francji i Szwecji.

Średni dochód do dyspozycji spadł jedynie w Turcji

Turcja jest jedynym krajem, w którym średni dochód rozporządzalny spadł, zwłaszcza o 27%, czyli o 1000 euro.

Patrząc na zmiany w euro, a nie procentowo, największy wzrost odnotował Luksemburg (8 995 euro), a następnie Irlandia (6 181 euro) i Holandia (5 976 euro).

Średni wzrost w UE wyniósł 2802 euro, podczas gdy w Niemczech wzrósł o 3080 euro i we Francji o 1093 euro.