O nas
Kontakt

„Nieuzasadniona zbrodnia natury”: oburzenie we Włoszech po tym, jak człowiek zabija niedźwiedzia, pozostawiając dwa młode bez matki

Laura Kowalczyk

„Nieuzasadniona zbrodnia natury”: oburzenie we Włoszech po tym, jak człowiek zabija niedźwiedzia, pozostawiając dwa młode bez matki

Popularną niedźwiedzicę zauważono na początku tego tygodnia w okolicy podczas spaceru z dwoma młodymi.

W piątek na obrzeżach miasta San Benedetto dei Marsi w Abruzji mężczyzna zabił zagrożonego niedźwiedzia brunatnego – poinformował Park Narodowy Abruzji, Lacjum i Molise.

W wyniku rzezi dwa młode zostały bez matek i znajdują się w grupie wysokiego ryzyka. Trwają poszukiwania, aby je odnaleźć.

Ustalono tożsamość mężczyzny, który zabił zwierzę, a włoska policja prowadzi dochodzenie w sprawie zdarzenia.

Włoska agencja informacyjna Ansa donosi, że mężczyzna powiedział lokalnej policji: „Zwolniłem, bo się bałem, ale nie chciałem zabijać

„Znalazłem to na swojej posesji. To był impulsywny, instynktowny akt”.

Niedźwiedzie brunatne marsykańskie są krytycznie zagrożone

Park Narodowy Abruzji, Lacjum i Moise potępił zabójstwo.

„Nie ma powodu usprawiedliwiać tego incydentu, ponieważ Amarena… nigdy nie spowodowała żadnych problemów dla ludzi” – napisano na Facebooku.

Nazwa Amarena to po włosku czarna wiśnia. Miejscowi z uczuciem wymyślili tę nazwę, ponieważ wiśnie i wiśnie należały do ​​ulubionych potraw niedźwiedzi, jak podaje dziennik Corriere della Sera.

Marsykański niedźwiedź brunatny, pochodzący ze środkowych Włoch, jest krytycznie zagrożonym podgatunkiem niedźwiedzia brunatnego. Według danych parku i jego okolic żyje około 60 niedźwiedzi.

Na początku tego tygodnia widziano Amarenę spacerującą po San Sebastiano Dei Marsi ze swoimi dwoma młodymi.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez TylkoGliwice Green (@euronewsgreen)

Włoscy politycy i obrońcy praw zwierząt potępiają zabójstwo

„Zabicie niedźwiedzicy marsykańskiej to poważny epizod, w którym należy jak najszybciej rzucić światło na sprawę” – powiedział włoski minister środowiska Gilberto Pichetto.

„Nasze zaangażowanie ma także na celu ochronę młodych niedźwiedzi i zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby mogły pozostać wolne” – dodał w pisemnym oświadczeniu.

Szef włoskiego biura World Wildlife Fund, Luciano Di Tizio, nazwał zabicie niedźwiedzia „bardzo poważną, nieuzasadnioną zbrodnią natury” i wynikiem „ciągłej kampanii przeciwko dzikiej przyrodzie”.

Dlaczego niedźwiedzie stały się kontrowersyjne we Włoszech?

W ostatnich miesiącach status niedźwiedzi we Włoszech stał się coraz bardziej upolityczniony.

Na początku tego roku zabójstwo biegacza przez niedźwiedzia brunatnego we włoskim regionie alpejskim trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie i wywołało ostrą debatę w kraju.

Władze lokalne wydały nakaz eutanazji niedźwiedzia, ale sąd administracyjny, przynajmniej na razie, odrzucił tę decyzję.

Rozprawa sądowa w sprawie losu niedźwiedzia spodziewana jest w grudniu. Organizacje zajmujące się prawami zwierząt kwestionują nakaz uśpienia niedźwiedzia.