O nas
Kontakt

Norwegia przekaże środki podatkowe władzom palestyńskim po konflikcie z Izraelem

Laura Kowalczyk

Norway

Fundusze pozwolą Autonomii Palestyńskiej na opłacenie nauczycieli, pracowników służby zdrowia i innych pracowników sektora publicznego.

Norwegia ogłosiła, że ​​przekaże Autonomii Palestyńskiej (AP) środki podatkowe zamrożone od miesięcy w związku ze sporem z Izraelem.

Na mocy tymczasowych porozumień pokojowych z początku lat 90. Izrael pobiera podatki i cła w imieniu Autonomii Palestyńskiej, która zarządza częściami okupowanego Zachodniego Brzegu, a także pomaga finansować usługi publiczne w Gazie.

Po tym, jak atak Hamasu z 7 października wywołał wojnę w Gazie, Izrael ograniczył transfery o kwotę wydawaną na tym terytorium. AP odmówiła przyjęcia częściowych transferów, mimo że większość swojego budżetu pokrywa z podatków.

Norwegia oświadczyła, że ​​przekaże środki przeznaczone dla Zachodniego Brzegu i zatrzyma te przeznaczone dla Gazy.

„Tymczasowy projekt odegra kluczową rolę w zapobieganiu upadkowi finansowemu Autonomii Palestyńskiej” – stwierdził w niedzielnym oświadczeniu. Przeniesienie umożliwi Autonomii Palestyńskiej wypłatę wynagrodzeń nauczycieli, pracowników służby zdrowia i innych urzędników państwowych.

„Niezbędne jest zapewnienie, że Autonomia Palestyńska nie upadnie i będzie mogła świadczyć ludności podstawowe usługi w celu zabezpieczenia samego istnienia Autonomii, promowania procesu politycznego i urzeczywistnienia przyszłego dwustronnego rozwiązania dla państw” – powiedział norweski minister spraw zagranicznych Espen Bartha Eide’a.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Izraela ani Autonomii Palestyńskiej.

Izrael obciął w przeszłości transfery podatkowe w ramach protestu przeciwko płatnościom dokonywanym przez Autonomię Palestyńską na rzecz rodzin Palestyńczyków więzionych przez Izrael i osób zabitych w konflikcie, w tym bojowników, którzy zabili izraelskich cywilów.

Izrael twierdzi, że te płatności nagradzają i zachęcają do przemocy, podczas gdy Palestyńczycy postrzegają je jako źródło opieki społecznej dla osób dotkniętych konfliktem.

Stany Zjednoczone, główny sojusznik Izraela, naciskają na powojenne porozumienie, w ramach którego ożywiona Autonomia Palestyńska będzie rządzić Zachodnim Brzegiem i Gazą w ramach przygotowań do ostatecznej państwowości. Netanjahu odrzucił ten pomysł, mówiąc, że Izrael musi zachować nieograniczoną kontrolę bezpieczeństwa nad obydwoma terytoriami.

Ostatnie poważne izraelsko-palestyńskie rozmowy pokojowe zakończyły się fiaskiem w 2009 roku, a rząd Netanjahu sprzeciwił się utworzeniu państwa palestyńskiego.