Farma wiatrowa, z którą walczy Greta Thunberg, będzie nadal działać, a lapońskim hodowcom reniferów wypłacą odszkodowania.
W środę Norwegia osiągnęła porozumienie z Samami, kończąc prawie trzyletni spór dotyczący największej w Europie lądowej farmy wiatrowej i prawa rdzennych mieszkańców do hodowli reniferów.
Na mocy umowy 151 turbin częściowo będących własnością Skarbu Państwa pozostanie w eksploatacji. Minister energetyki Terje Aasland powiedział, że umowa obejmuje „przyszłościowe rozwiązanie, które chroni prawa do hodowli reniferów”.
Umowa przewiduje również rekompensatę dla Samów – obejmującą część wyprodukowanej energii – wraz z nowym obszarem do wypasu zimowego i dotacją w wysokości 5 milionów koron (439 000 euro) na wzmacnianie kultury Samów.
„Położono kres łamaniu praw człowieka”
Spikerka 39-osobowego parlamentu Lapończyków, Silje Karine Mutoka, stwierdziła, że „istnieją podstawy, by sądzić, że położono kres łamaniu praw człowieka i że porozumienie stanowi podstawę do naprawienia naruszeń praw człowieka” .”
Premier Jonas Gahr Støre powiedział, że „państwo musi wyciągnąć wnioski z tej sprawy i dopilnować, aby naruszenia się nie powtórzyły. Chodzi o lepszy dialog”.
W październiku 2021 roku Sąd Najwyższy orzekł, że budowa turbin naruszyła prawa Samów, którzy od wieków wykorzystują te tereny do hodowli reniferów.
Od czasu wydania orzeczenia aktywiści Samów wielokrotnie demonstrowali przeciwko dalszej eksploatacji farmy wiatrowej i twierdzili, że przejście na zieloną energię nie powinno odbywać się kosztem praw rdzennej ludności.
Greta Thunberg przyłączyła się do protestów przeciwko turbinom wiatrowym
Protesty zyskały poparcie szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, która została porwana podczas demonstracji przed norweskim Ministerstwem Finansów w Oslo 1 marca 2023 r.
W czerwcu aktywiści Samów protestowali przed biurem Gahra Støre’a. W lutym okupowali Ministerstwo Ropy i Energii przez cztery dni, a później zablokowali wejścia do 10 ministerstw.
Podczas kolejnych protestów w październiku aktywiści ubrani w tradycyjne stroje lapońskie usiedli przed wejściem do Statkraft, państwowej firmy obsługującej 80 turbin wiatrowych.
Gospodarstwo położone jest w środkowej Norwegii, w dzielnicy Fosen, około 450 kilometrów na północ od stolicy, Oslo.