O nas
Kontakt

Nowa aplikacja wykorzystująca rzeczywistość rozszerzoną pokazuje Akropol takim, jakim znali go starożytni Grecy

Laura Kowalczyk

Nowa aplikacja wykorzystująca rzeczywistość rozszerzoną pokazuje Akropol takim, jakim znali go starożytni Grecy

Aplikacja o nazwie „Chronos” od greckiego boga czasu ma zachęcić odwiedzających do dowiedzenia się więcej o najpopularniejszym greckim stanowisku archeologicznym.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądał Partenon w Atenach w czasach swojej świetności?

Odwiedzający Akropol – uzbrojeni w smartfon – mogą teraz zajrzeć w przeszłość, przybliżając i powiększając widok na starożytne greckie miejsce, wyświetlając cyfrową nakładkę pokazującą, jak kiedyś wyglądało, aż do V wieku p.n.e.

Nowa aplikacja wykorzystująca rzeczywistość rozszerzoną o nazwie „Chronos”, wspierana przez greckie Ministerstwo Kultury, pozwala ludziom skierować telefony w stronę świątyni Partenon i zobaczyć, jak według archeologów wyglądała 2500 lat temu.

Na cyfrowej wizualizacji najpopularniejszego stanowiska archeologicznego w Grecji na szczycie świątyni umieszczono kolekcję marmurowych rzeźb – powszechnie znanych jako marmury Partenonu lub marmury Elgina.

Marmury Partenonu zostały usunięte z tego miejsca ponad 200 lat temu i obecnie można je oglądać w British Museum w Londynie, będącym punktem spornym między Brytyjczykami a Grekami. Grecja kilkakrotnie domagała się ich zwrotu.

Wielka Brytania i Grecja pracują nad umową, na mocy której marmury Partenonu będą wystawione zarówno w Londynie, jak i w Atenach.
Wielka Brytania i Grecja pracują nad umową, na mocy której marmury Partenonu będą wystawione zarówno w Londynie, jak i w Atenach.

Nowy sposób doświadczania historii

Aplikacja prezentuje także mniej znane cechy tego miejsca, z których część odkryto dopiero niedawno – na przykład fakt, że wiele rzeźb na szczycie akropolu pomalowano na jaskrawe kolory lub że gigantyczny posąg bogini Ateny w główna komnata stała nad płytkim basenem z wodą.

Ministerstwo Kultury Grecji ma nadzieję, że aplikacja wykorzystująca rzeczywistość rozszerzoną sprawi, że więcej osób zainteresuje się historią tego starożytnego miejsca.

Krajowy urząd ds. turystyki ma nadzieję, że dzięki temu Ateny staną się bardziej atrakcyjne dla turystów poza sezonem.

Wirtualna renowacja Partenonu widoczna na iPadzie.  Aplikacja Chronos działa z dowolnego miejsca, oszczędzając odwiedzającym stromą wspinaczkę na Akropol.
Wirtualna renowacja Partenonu widoczna na iPadzie. Aplikacja Chronos działa z dowolnego miejsca, oszczędzając odwiedzającym stromą wspinaczkę na Akropol.

Shriya Parsotam Chitnavis, turystka z Londynu, która w tym miesiącu odwiedzała szczyt wzgórza, powiedziała Associated Press, że aplikacja poprawiła jej doświadczenia na Akropolu.

„Nie wiedziałam zbyt wiele o (Akropolu) i musiałam się przekonać, żeby tu przyjechać” – powiedziała. „Widzenie tego stało się bardziej interesujące – oglądanie tego w kolorze”.

Wirtualną renowację można przeprowadzić z dowolnego miejsca, dzięki czemu można oszczędzić odwiedzającym zatłoczonego spaceru pod górę i długiego oczekiwania na zobaczenie kultowych zabytków z bliska.

Wpisuje się to również w szerszą strategię rządu mającą na celu zwiększenie dostępności starożytnych zabytków Grecji po niedawnej instalacji ramp i ścieżek antypoślizgowych.

„Dostępność rozszerza się na przestrzeń cyfrową” – powiedziała minister kultury Lina Mendoni podczas wydarzenia inaugurującego aplikację Chronos w maju. „Prawdziwi goście i wirtualni goście w dowolnym miejscu na świecie mogą dzielić się wiedzą historyczną”.

Akropol to najczęściej odwiedzane stanowisko archeologiczne w Grecji.
Akropol to najczęściej odwiedzane stanowisko archeologiczne w Grecji.

Technologia oknem na starożytną Grecję

Greckie Ministerstwo Kultury i krajowe władze ds. turystyki późno, ale entuzjastycznie nawracają się na technologię. Skontaktowali się z fandomami gier wideo i nawiązali współpracę z głównymi graczami w globalnej branży technologicznej.

W 2018 roku Grecja zorganizowała wyjazd dla chińskich zwycięzców konkursu fotograficznego w grze Assassin’s Creed Odyssey, która pozwala graczom przemierzać starożytne Ateny.

Dwa lata temu Microsoft nawiązał współpracę z Ministerstwem Kultury, aby uruchomić wciągającą cyfrową wycieczkę po starożytnej Olimpii, miejscu narodzin igrzysk olimpijskich w południowej Grecji.

Projektanci aplikacji Chronos twierdzą, że mają nadzieję wykorzystać istniejące funkcje, w tym wirtualny przewodnik oparty na sztucznej inteligencji o nazwie Clio.

Twórcy aplikacji Chronos twierdzą, że pracują nad nowymi funkcjami, w tym nad wirtualnym przewodnikiem opartym na sztucznej inteligencji o nazwie Clio.
Twórcy aplikacji Chronos twierdzą, że pracują nad nowymi funkcjami, w tym nad wirtualnym przewodnikiem opartym na sztucznej inteligencji o nazwie Clio.

„Wraz z rozwojem technologii i sieci, zapewniając lepszą przepustowość i mniejsze opóźnienia, urządzenia mobilne będą mogły pobierać treści o jeszcze wyższej jakości” – powiedział Panayiotis Gabrielides, starszy urzędnik greckiej firmy telekomunikacyjnej Cosmote zaangażowanej w projekt.

Na razie wirtualne rekonstrukcje za pomocą Chronosa obejmują cztery pomniki na Akropolu, w tym Partenon, sąsiadujący z nim teatr rzymski i części Muzeum Akropolu zbudowanego u podnóża skały.