O nas
Kontakt

Nowe badania wykazały, że samo stanie lub spanie jest lepsze dla zdrowia serca niż siedzenie

Laura Kowalczyk

Nowe badania wykazały, że samo stanie lub spanie jest lepsze dla zdrowia serca niż siedzenie

Nowe badanie wykazało, że nawet takie czynności, jak stanie czy spanie, były lepsze niż siedzący tryb życia.

Wyniki nowego badania, które wykazało, że nawet lekkie czynności, takie jak stanie lub spanie, są lepsze niż siedzący tryb życia, zastąpienie siedzenia kilkoma minutami umiarkowanych ćwiczeń dziennie może poprawić zdrowie serca.

W badaniu opublikowanym w European Heart Journal sprawdzano, jak różne ruchy wpływają na zdrowie serca w ciągu dnia.

„Powszechnie wiadomo już, że większa aktywność jest dobra dla zdrowia serca. Nasze badanie dodaje wyjątkowej perspektywy, uwzględniając całą 24-godzinną dobę i dostarcza nowego wglądu w hierarchię codziennych zachowań” – dr Jo Blodgett, pierwsza autorka badania i pracownik naukowy w Instytucie Sportu University College London (UCL). , Ćwiczenia i zdrowie, powiedział TylkoGliwice Next.

„Najlepszą aktywnością, jaką możesz zrobić dla swojego serca, jest aktywność o umiarkowanej intensywności, po której następuje trzy typowe codzienne czynności: lżejsza aktywność, stanie i spanie, przy czym najbardziej szkodliwy jest siedzący tryb życia” – dodała.

Naukowcy z UCL i Uniwersytetu w Sydney przeanalizowali dane z sześciu badań, w których wzięło udział ponad 15 000 uczestników z pięciu krajów. Uczestnicy nosili urządzenie na udzie, aby mierzyć aktywność w ciągu dnia.

Badanie wykazało, że aktywność umiarkowana do intensywnej zapewnia największe korzyści dla zdrowia serca, a zauważalny efekt można uzyskać już po pięciu minutach.

Następnie następowała aktywność o małej intensywności, a następnie pozycja stojąca i spanie w porównaniu z siedzeniem. Jednak im niższa intensywność aktywności, tym dłużej trwało, zanim przyniosła ona korzyści.

Blodgett stwierdził na przykład, że zastąpienie siedzenia snem przynosi wyraźne korzyści w zakresie BMI i obwodu talii, ale ma znikomy wpływ na poziom cholesterolu, trójglicerydów (rodzaj tłuszczu) i poziomu glukozy we krwi.

„Wierzymy, że dla zdrowia serca korzyści płynące ze snu w porównaniu z siedzeniem wynikają przede wszystkim z negatywnego wpływu siedzenia na otyłość ze względu na inne czynniki pośrednie, które prowadzą do przyrostu masy ciała (takie jak) podjadanie podczas oglądania telewizji” – powiedziała.

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy odkryli, że zastąpienie 30 minut siedzenia, stania, spania lub lekkiej aktywności fizycznej aktywnością fizyczną o średniej lub dużej intensywności spowodowało zmniejszenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Większy odsetek czasu spędzanego w pozycji siedzącej był powiązany z wyższym BMI.

Badacze zwrócili uwagę na kilka obiecujących „interwencji związanych z zawodem”, takich jak korzystanie z biurka na stojąco lub aktywne dojazdy do pracy, np. jazda na rowerze.

Studenci korzystają z biurek stojących, 2017
Studenci korzystają z biurek stojących, 2017

„Nasze badanie podkreśla, że ​​zastąpienie siedzącego trybu życia jakimkolwiek innym może być korzystne” – stwierdził Blodgett.

„Aktywność o większej intensywności – jak bieganie czy jazda na rowerze – jest optymalna, ale jeśli nie jest to możliwe, nadal można osiągnąć korzyści, zastępując siedzący tryb życia lżejszymi czynnościami, takimi jak chodzenie, poruszanie się, stanie lub nawet kładzenie się spać nieco wcześniej”.

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru mózgu

Największą korzyść ze zmiany zachowań odniosły osoby najmniej aktywne.

„Wiemy już, że ćwiczenia mogą przynieść realne korzyści dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, a to zachęcające badanie pokazuje, że niewielkie zmiany w codziennej rutynie mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu” – powiedział James Leiper, zastępca dyrektora medycznego w brytyjskim Heart Foundation, która sfinansowała badania.

„To badanie pokazuje, że zastąpienie nawet kilku minut siedzenia kilkoma minutami umiarkowanej aktywności może poprawić BMI, cholesterol, obwód talii i przynieść wiele innych korzyści fizycznych” – dodał w oświadczeniu.

Chociaż badanie nie wykazało związku przyczynowego między aktywnością fizyczną a zdrowiem serca, stanowi uzupełnienie coraz większej liczby badań łączących aktywność fizyczną z poprawą zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Inne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Sydney, opublikowane w lipcu, wykazało, że zaledwie 4,5 minuty intensywnej aktywności fizycznej każdego dnia może pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca obecnie co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności o umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75 minut tygodniowo aktywności o dużej intensywności.

Choroby układu krążenia, takie jak choroby serca i udar, są obecnie główną przyczyną zgonów na świecie, powodując około 17,9 miliona zgonów rocznie.

Według WHO do czynników ryzyka zalicza się niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i szkodliwe spożywanie alkoholu.

Naukowcy stwierdzili, że to nowe badanie może pomóc przyjrzeć się szeregowi zachowań i zapewnić ludziom spersonalizowane rekomendacje dotyczące większej aktywności.