O nas
Kontakt

Nowe badania wykazały, że wizerunki dzieci na opakowaniach pieluszek w Europie przedstawiają niebezpieczne praktyki podczas snu

Laura Kowalczyk

Nowe badania wykazały, że wizerunki dzieci na opakowaniach pieluszek w Europie przedstawiają niebezpieczne praktyki podczas snu

Nowe badanie wykazało, że duża liczba opakowań pieluszek dla niemowląt pokazuje niebezpieczne praktyki spania niemowląt.

Z nowego badania wynika, że ​​ilustracje na opakowaniach pieluszek dla niemowląt w Europie są niezgodne z zaleceniami dotyczącymi bezpiecznego snu dla niemowląt, aby zapobiec nagłej śmierci.

Francuscy badacze przeanalizowali zdjęcia marketingowe na ponad 631 opakowaniach pieluszek w 11 krajach europejskich i odkryli większą liczbę niepokojących zdjęć.

Kilka paczek przedstawiało dzieci śpiące na brzuchu lub na boku na miękkiej pościeli, otoczone akcesoriami lub dzielące łóżko z inną osobą.

Zaleca się jednak, aby dzieci spały na plecach, na płaskim, twardym materacu, aby zapobiec zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), czyli niewyjaśnionej śmierci skądinąd zdrowego dziecka w wieku poniżej pierwszego roku życia.

Według Europejskiego Stowarzyszenia Zapobiegania Urazom i Promocji Bezpieczeństwa (EuroSafe) dzieci nie powinny być otoczone poduszkami ani zabawkami i nie powinny dzielić łóżka z inną osobą.

Rodzice mogą również zmniejszyć ryzyko SIDS, nie paląc w czasie ciąży lub w pobliżu dziecka.

„Zapobieganie nagłej, niespodziewanej śmierci w niemowlęctwie wymaga działań ze strony producentów i ustawodawców, aby zapobiec narażaniu rodziców na wprowadzające w błąd obrazy, które mogą prowadzić do niebezpiecznych praktyk” – podsumowali autorzy badania.

Naukowcy z francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (Inserm), Uniwersytetu Paris Cité i HEC Paris opublikowali swoje ustalenia w czasopiśmie Journal of Pediatrics.

Przykłady opakowań pieluszek z niepokojącymi obrazami.
Przykłady opakowań pieluszek z niepokojącymi obrazami.

Ile opakowań pieluch zawierało zdjęcie?

Spośród ponad 300 opakowań pieluch, na których widniały zdjęcia śpiącego niemowlęcia, okazało się, że 79% nie przestrzegało co najmniej jednego zalecenia dotyczącego bezpiecznego snu.

Naukowcy stwierdzili, że 45 procent opakowań pieluszek ze zdjęciem dziecka przedstawiało niemowlę w pozycji na brzuchu lub na boku, mimo że jest to znany czynnik ryzyka SIDS.

W 51% opakowań przedstawiono dzieci z miękkimi przedmiotami lub luźną pościelą, a w 10% z nich dziecko dzieliło powierzchnię do spania z inną osobą.

„Nasze odkrycia podkreślają rozbieżność między komunikatami umieszczonymi na produktach codziennego użytku lub na stronach instytucji, z których wielu rodziców jest narażonych na kontakt, a zaleceniami dotyczącymi zapobiegania SIDS” – powiedział autor badania Martin Chalumeau, epidemiolog z Inserm i pediatra z w oświadczeniu dotyczącym systemu szpitali Uniwersytetu Paryskiego.

Według unijnej agencji statystycznej Eurostat, od 1961 r. współczynnik umieralności noworodków w krajach europejskich dramatycznie spadł z 38,2 zgonów na 1000 żywych urodzeń do 3,2 zgonów na 1000 żywych urodzeń w 2021 r.

Wahają się one od 5,6 zgonów na 1000 żywych urodzeń w Bułgarii do 1,8 zgonów na 1000 żywych urodzeń w Szwecji, Finlandii i Słowenii.

Według raportu OECD/Unii Europejskiej z 2018 r. dwie trzecie zgonów niemowląt ma miejsce w pierwszym miesiącu życia z powodu wad wrodzonych, wcześniactwa lub innych schorzeń.

W przypadku zgonów, które miały miejsce w okresie od miesiąca do roku, jedną z najczęstszych przyczyn był SIDS.

Badacze z Inserm stwierdzili, że choć od lat 90. XX w. w krajach europejskich znacznie spadła liczba SIDS (w wyniku kampanii uświadamiających społeczeństwo na temat czynników ryzyka), wskaźniki zachorowalności już nie spadają lub spadają bardzo powoli.

„Musimy ograniczyć ekspozycję na komercyjne lub oficjalne obrazy, które są niezgodne z zaleceniami dotyczącymi zapobiegania SIDS, aby zapobiec niebezpiecznym praktykom związanym ze snem” – dodał Chalumeau.