O nas
Kontakt

Nowe badanie krwi na chorobę Parkinsona może pomóc lekarzom we wcześniejszym jej wykryciu

Laura Kowalczyk

Nowe badanie krwi na chorobę Parkinsona może pomóc lekarzom we wcześniejszym jej wykryciu

Naukowcy opracowali test PCR do wykrywania wyższego poziomu uszkodzeń mitochondrialnego DNA w komórkach krwi.

Nowe badanie krwi mogłoby wcześniej wykryć chorobę Parkinsona i pomóc określić, kto może odnieść korzyść z określonego leczenia.

Choroba Parkinsona to postępująca choroba mózgu, która powoduje drżenie, mimowolne ruchy, sztywność mięśni i spowolnienie ruchów.

Może również prowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych i problemów ze zdrowiem psychicznym, które z czasem się pogarszają.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi ponad 8,5 miliona osób.

„Obecnie chorobę Parkinsona diagnozuje się głównie na podstawie objawów klinicznych po wystąpieniu już znacznych uszkodzeń neurologicznych” – stwierdziła w oświadczeniu główna autorka Laurie Sanders, profesor nadzwyczajny na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Duke.

„Proste badanie krwi umożliwiłoby wcześniejsze zdiagnozowanie choroby i wcześniejsze rozpoczęcie terapii”.

Naukowcy opracowali test reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR), aby wykryć wyższy poziom uszkodzeń mitochondrialnego DNA u pacjentów z chorobą Parkinsona w porównaniu z osobami bez tej choroby.

W szczególności mitochondria odgrywają kluczową rolę w wytwarzaniu energii w komórkach, a ich dysfunkcję powiązano z chorobą Parkinsona w poprzednich badaniach.

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Science Translational Medicine, eksperymentalne badanie krwi badaczy wykazało zwiększone uszkodzenia mitochondrialnego DNA u osób z mutacją genetyczną związaną z chorobą Parkinsona.

Sprawdzali także, czy test może określić wpływ niektórych terapii ukierunkowanych na tę mutację.

Odkryli, że ich test wykrył mniej uszkodzeń mitochondrialnego DNA w komórkach traktowanych inhibitorem mutacji.

„Mamy nadzieję, że ten test będzie w stanie nie tylko zdiagnozować chorobę Parkinsona, ale także zidentyfikować leki, które odwrócą lub zatrzymają uszkodzenia mitochondrialnego DNA i proces chorobowy” – stwierdziła Sanders w oświadczeniu.

„Ta choroba sieje straszliwe spustoszenie wśród ludzi, a my nadal leczymy jedynie objawy. Ważne jest, aby nowe skuteczne metody leczenia dotarły do ​​mety”.