O nas
Kontakt

Nowe badanie wykazało, że ADHD można powiązać ze „zwiększonym ryzykiem demencji”.

Laura Kowalczyk

Nowe badanie wykazało, że ADHD można powiązać ze „zwiększonym ryzykiem demencji”.

Nowe badania sugerują, że osoby z ADHD mogą być narażone na zwiększone ryzyko rozwoju demencji w późniejszym życiu.

Z nowych badań wynika, że ​​u dorosłych cierpiących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) ryzyko wystąpienia demencji w późniejszym życiu może być zwiększone.

ADHD to zaburzenie neurorozwojowe charakteryzujące się brakiem uwagi, nadpobudliwością i impulsywnością, ale naukowcy stwierdzili, że dowody potwierdzają istnienie ADHD o początku w wieku dorosłym.

Zespół z Rutgers Brain Health Institute (BHI) przeanalizował dane pochodzące od ponad 100 000 starszych osób dorosłych w Izraelu na przestrzeni 17 lat, od 2003 do 2020 r. Następnie przyjrzał się występowaniu u nich demencji w miarę starzenia się.

Odkryli, że dorośli, u których zdiagnozowano ADHD, byli prawie trzy razy bardziej narażeni na rozwój demencji niż inni. Wyniki opublikowano w czasopiśmie JAMA Network Open.

„Ustalając, czy dorośli z ADHD są narażeni na większe ryzyko demencji i czy leki i/lub zmiany stylu życia mogą mieć wpływ na ryzyko, wyniki tego badania można wykorzystać do lepszego informowania opiekunów i lekarzy” – powiedział Michal Schnaider Beeri, współautor książki badanie w Rutgers BHI w oświadczeniu.

Według specjalnej organizacji charytatywnej od trzech do czterech procent dorosłych Anglików ma ADHD, przy czym w Stanach Zjednoczonych wskaźnik rozpowszechnienia jest podobny. Na całym świecie dotknięte są miliony dorosłych.

„To badanie nie jest w stanie opisać, czy istnieje mechanizm przyczynowy, a jeśli tak, to jaki” – stwierdziła Roxana O Carare, profesor na Uniwersytecie w Southampton, która nie brała udziału w badaniu.

Wyniki te stanowią „punkt wyjścia” do dalszego zbadania tematu – dodała.

Badacze założyli, że ADHD u dorosłych może objawiać się procesem neurologicznym, który upośledza zdolność jednostki do kompensowania pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu.

Badanie sugeruje również, że leczenie ADHD z wykorzystaniem środków psychostymulujących może pomóc zmniejszyć ryzyko demencji u dorosłych z ADHD.

Psychostymulanty zazwyczaj stymulują różne neuroprzekaźniki w mózgu, zwłaszcza dopaminę i noradrenalinę. Mogą poprawić koncentrację, zmniejszyć impulsywność i złagodzić objawy nadmiernej senności.

Badacze podkreślili jednak potrzebę dalszych badań, aby głębiej poznać wpływ leków na pacjentów z ADHD i ich potencjalny wpływ na ryzyko demencji.

Coraz liczniejszy materiał dowodowy

Badanie Rutgers stanowi uzupełnienie innych badań, które wykazały powiązanie między ADHD a demencją.

W zeszłym roku badanie trzech milionów szwedzkich osób urodzonych w latach 1932–1963 wykazało, że ryzyko demencji u osób z ADHD było prawie trzy razy większe.

Badanie wykazało, że u osób z ADHD sześciokrotnie częściej występowały łagodne zaburzenia poznawcze.

W 2021 roku przeprowadzono badanie na dwóch milionach osób urodzonych w Szwecji w latach 1980–2001. Wykazano, że rodzice i dziadkowie osób z ADHD byli bardziej narażeni na demencję niż osoby posiadające dzieci i wnuki bez ADHD.

W badaniach tych nie udało się ustalić związku przyczynowo-skutkowego między ADHD a demencją, ale raczej znaleziono powiązania między nimi.