O nas
Kontakt

Nowe badanie wykazało, że diety roślinne o niskiej zawartości węglowodanów powodują mniejszy przyrost masy ciała w miarę upływu czasu

Laura Kowalczyk

This photo shows low carb foods.

Nowe badanie wykazało, że diety niskowęglowodanowe, bogate w tłuszcze i białka pochodzenia roślinnego, zostały powiązane z mniejszym, długoterminowym przyrostem masy ciała.

Według nowego badania, spożywanie białek i tłuszczów pochodzenia roślinnego wraz z pełnymi ziarnami może pomóc w spowolnieniu długoterminowego przyrostu masy ciała.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w USA odkryli, że ten rodzaj diety niskowęglowodanowej (lub niskowęglowodanowej) był lepszy w utrzymaniu wagi w dłuższej perspektywie w porównaniu z dietami składającymi się z mięsa i rafinowanej skrobi.

Diety niskowęglowodanowe zostały już powiązane z korzystnymi krótkoterminowymi zmianami masy ciała, ale naukowcy twierdzą, że niewiele badań dotyczyło długoterminowego wpływu tych diet na naszą wagę.

Według amerykańskiej kliniki Mayo Clinic dieta uboga w węglowodany koncentruje się na produktach bogatych w białko i tłuszcz zamiast zbóż i produktów skrobiowych.

„Nasze badanie wykracza poza proste pytanie: «Węglowodany czy nie?»” – stwierdziła w oświadczeniu Binkai Liu, asystentka naukowa w dziale żywienia Uniwersytetu Harvarda i główna autorka badania.

„Analizuje dietę niskowęglowodanową i zapewnia szczegółowe spojrzenie na to, jak skład tej diety może wpływać na zdrowie na przestrzeni lat, a nie tylko tygodni czy miesięcy”.

Wyniki opublikowano w zeszłym tygodniu w czasopiśmie JAMA Network Open.

W badaniu wzięło udział łącznie ponad 120 000 uczestników, którzy brali udział w trzech badaniach przeprowadzonych w latach 1986–2018. Co cztery lata uczestnicy samodzielnie zgłaszali aktualizacje dotyczące swojej diety i masy ciała.

Analizę danych przeprowadzono w okresie od listopada 2022 r. do kwietnia 2023 r.

Naukowcy przyjrzeli się pięciu rodzajom diet niskowęglowodanowych, w tym dietom kładącym nacisk na białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz tym, które kładą nacisk na białka i tłuszcze pochodzenia roślinnego.

Wyniki ich badań sugerują, że jakość diety niskowęglowodanowej „może odgrywać kluczową rolę w modulowaniu długoterminowej zmiany masy ciała” – podsumowano w badaniu.

Diety zawierające „wysokiej jakości białko, tłuszcze i węglowodany pochodzące z pełnych ziaren i innych produktów pochodzenia roślinnego wiązały się z mniejszym przyrostem masy ciała” – stwierdzili naukowcy.

Ich badanie miało ograniczenia, w tym fakt, że dane zostały zgłoszone samodzielnie. Oznacza to, że błędy pomiarowe były „nieuniknione”. Ponieważ badanie miało charakter obserwacyjny, mogły również istnieć czynniki zakłócające lub uprzedzenia.

Badanie ograniczono także do głównie białych pracowników służby zdrowia, co mogło ograniczyć możliwość uogólniania wyników na większą populację.

W wielu badaniach powiązano już diety roślinne z niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI). Badanie opublikowane w zeszłym roku w European Heart Journal również wykazało, że diety roślinne mogą zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia.

„Najważniejszy wniosek jest taki, że nie wszystkie diety niskowęglowodanowe są sobie równe pod względem długoterminowej kontroli wagi” – stwierdziła w oświadczeniu Qi Sun, profesor nadzwyczajny na Harvardzie i główna autorka badania.

„Nasze odkrycia mogą zmienić sposób, w jaki myślimy o popularnych dietach niskowęglowodanowych i zasugerować, że inicjatywy w zakresie zdrowia publicznego powinny w dalszym ciągu promować wzorce żywieniowe, które kładą nacisk na zdrową żywność, taką jak pełne ziarna, owoce, warzywa i niskotłuszczowe produkty mleczne”.