Systematyczny przegląd 25 badań przeprowadzonych na przestrzeni prawie 50 lat wykazał silny związek między pestycydami powszechnie występującymi w żywności a niższym stężeniem plemników.
Zespół naukowców z George Mason University College of Public Health oraz Northeastern University w USA opublikował badania wskazujące na silny związek pomiędzy narażeniem na powszechnie stosowane pestycydy a niższą liczbą plemników.
„Zrozumienie, w jaki sposób środki owadobójcze wpływają na koncentrację plemników u ludzi, ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę ich wszechobecność w środowisku i udokumentowane zagrożenia dla reprodukcji” – stwierdziła Lauren Ellis, doktorantka na Northeastern University zaangażowana w projekt badawczy.
„Insektycydy stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego i wszystkich mężczyzn, którzy są narażeni przede wszystkim poprzez spożycie skażonej żywności i wody” – dodała.
Badanie, które zostało dzisiaj opublikowane w recenzowanym czasopiśmie Environmental Health Perspectives, obejmowało systematyczny przegląd 25 badań na ten temat prowadzonych na przestrzeni 50 lat.
W szczególności w badaniach tych analizowano wpływ narażenia na dwie powszechnie stosowane klasy środków owadobójczych, fosforany organiczne i karbaminiany N-metylu, a zespół badawczy stwierdził we wszystkich badaniach spójne powiązania z niższym stężeniem plemników.
Według Narodowej Biblioteki Medycznej w USA pestycydy fosforoorganiczne (OP) są jedną z najpowszechniejszych klas środków chemicznych stosowanych do zwalczania owadów na warzywach ze względu na ich wysoką skuteczność i szerokie spektrum działania.
Pozostałości OP można zwykle znaleźć w popularnych środkach spożywczych, takich jak sałata i kapusta.
Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), karbaminiany N-metylu są równie rozpowszechnione w całym spektrum upraw polowych, owocowych i warzywnych.
Koncentracja plemników, czyli gęstość plemników, odnosi się do liczby plemników na mililitr nasienia i ma istotny wpływ na płodność.
Liczba plemników oznacza całkowitą liczbę plemników w próbce lub ejakulacie, którą można obliczyć, mnożąc stężenie plemników przez objętość nasienia.
Jednakże stężenie plemników „jest ważną miarą jakości nasienia przy porównywaniu mężczyzn w różnych badaniach, ponieważ uwzględnia zmienność objętości nasienia” – stwierdziła w wywiadzie dla CNN Melissa J. Perry, dziekan George Mason University College of Public Health.
„Istnieje wiele dowodów przemawiających za ograniczaniem narażenia na środki owadobójcze, szczególnie wśród mężczyzn, którzy zamierzają planować swoją rodzinę i ojców dzieci” – dodał Perry w osobnym filmie przedstawiającym ustalenia.
Przyznała również, że badacze byli „zaskoczeni” odkryciami i zachęciła decydentów do uznania narażenia na środki owadobójcze za problem zdrowia publicznego.
W ciągu ostatnich 50 lat liczba plemników na całym świecie spadła o połowę.
Badanie przeprowadzone przez Hagai Levine z Szkoły Zdrowia Publicznego Hadassah Braun na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, opublikowane w zeszłym roku, również wykazało, że tendencja ta przyspiesza od przełomu wieków.