O nas
Kontakt

Nowe „laboratorium ogniowe” służące do badania materiałów trudnopalnych

Laura Kowalczyk

Nowe „laboratorium ogniowe” służące do badania materiałów trudnopalnych

Nowe „Laboratorium Pirometryczne” umożliwia studentom i naukowcom pomiar szybkości spalania materiałów i przedmiotów przez płomienie.

W nowym laboratorium na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii studenci igrają z ogniem, choć mają dość poważny cel końcowy: opracowanie bardziej ognioodpornych materiałów, aby lepiej chronić domy i strażaków.

Wewnątrz obiektu Jonathan Lu, student inżynierii mechanicznej, przykłada otwarty ogień do ochronnych mundurów strażackich, aby sprawdzić, jak ubrania radzą sobie z ogniem, przyglądając się uważnie, jak płomienie rozprzestrzeniają się i jak szybko się zapalają.

„Możliwość zobaczenia, jak materiał fizycznie formuje się w takich warunkach, a także możliwość zabawy ogniem to zawsze świetna zabawa. Oczywiście bezpiecznie” – mówi Lu.

Celem jest przedstawienie wniosków, które w przyszłości można będzie wykorzystać do opracowania bardziej ognioodpornych mundurów”.

Świat możliwości”

Tymczasem inny student inżynierii mechanicznej, Matt Hordern, koncentruje się na innym elemencie.

Korzysta z laboratorium, aby zbadać produkcję toksycznego gazu w wyniku podpalenia części samochodowych.

„Oczywiście wydobywa się trochę dymu, ale co jest w tym dymie? Przyjrzyjmy się zatem różnym wytwarzanym gazom i ich wpływowi na ludzi” – wyjaśnia Hordern.

Laboratorium można wykorzystać do testowania dowolnego rodzaju materiału, a dla głównej badaczki, Maryam Ghodrat, otwiera to świat możliwości.

„Naszym celem jest przyczynienie się do powstania przeciwpożarowej odzieży ochronnej i materiałów budowlanych w zakresie pokrycia dachowego, ścian i różnych części fasad budynków oraz zwiększenie ich odporności ogniowej” – powiedział starszy wykładowca inżynierii mechanicznej.

Aby poznać więcej tej historii, obejrzyj wideo w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.