Aby uczcić 25. rocznicę wprowadzenia wspólnej waluty w Europie, prosimy studentów, pracowników i byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego o opinie na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości euro oraz strefy euro.
Dwadzieścia krajów, jedna waluta: euro obchodzi swoje 25-lecie, przetrwało różne kryzysy i globalną pandemię i staje się jedną z najważniejszych walut na świecie.
Rocznica ta stanowi okazję do oceny, w jaki sposób strefa euro przezwyciężyła te wyzwania i wdrożyła reformy zapewniające stabilność swojej waluty, a także do analizy osiągnięć i perspektyw na przyszłość.
„Deklaracja istnienia zjednoczonej Europy”
Dlaczego więc powstało euro i jak waluta przetrwała wiele wyzwań, przed którymi stanęła?
Gospodarka realna rozmawiała z byłym prezesem Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Jeanem-Claudem Trichetem, na temat niektórych kamieni milowych w historii wspólnej waluty.
„Utworzenie euro jest odpowiedzią na potrzebę istnienia prawdziwie jednolitego rynku, prawdziwie jednolitego rynku” – wyjaśnił.
„To była naprawdę poważna decyzja, ale też swego rodzaju potwierdzenie, deklaracja istnienia zjednoczonej Europy. I udowodniliśmy, że rzeczywiście Europejczycy byli w stanie stworzyć poważną i silną walutę. 79% Europejczyków „Członkowie strefy euro aprobują euro. Dla mnie to największa nagroda. „
Wspominając swoją kadencję jako prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Jean-Claude Trichet ujawnił, że „dwa bardzo intensywne okresy” wywarły na nim największe wrażenie.
„Świat finansów po upadku Lehman Brothers się zawalił i wiele niezwykle ważnych decyzji trzeba było podjąć bardzo szybko, co wymagało niemałego wysiłku.
„Następny był okres maja 2010 r., który zapoczątkował prawdziwy kryzys zadłużenia państwowego w Europie. Za moich czasów łącznie pięć krajów europejskich znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. A to wymagało, jak sądzę, niezwykłej odwagi decyzji zainteresowanych krajów mających na celu przezwyciężenie kryzysu, ich rządów i oczywiście Europejskiego Banku Centralnego, który we wszystkich tych kwestiach znajdował się na pierwszej linii frontu.
Jeśli chodzi o przyszłość wspólnej waluty, Jean-Claude Trichet wyraził się „przekonany, że droga do konfederacji europejskiej, prawdziwej konfederacji europejskiej, charakteryzującej się jeszcze większą jednością na froncie budżetowym i gospodarczym, a także prawdziwej jedności w obronności, bezpieczeństwie i dyplomacji jest koniecznością długoterminową”.
W następstwie tych kryzysów Eurogrupa utworzyła Europejski Mechanizm Stabilności, aby pomóc krajom członkowskim borykającym się z trudnościami gospodarczymi.
W krajach, które je przyjęły, euro zmieniło codzienne życie obywateli, ułatwiając podróżowanie, zakupy i naukę za granicą.
Jak młodzi Europejczycy postrzegają euro?
Spotkaliśmy się z grupą studentów ekonomii z Uniwersytetu w Nanterre, na zachód od Paryża, aby dowiedzieć się, jak ludzie urodzeni w erze euro postrzegają walutę.
„Dorastając w tym przekonaniu, odkryłem, że posiadanie stabilnej i mocnej waluty jest szczególnie korzystne” – wyjaśnia Thomas.
„Moim zdaniem euro musi stawić czoła dwóm wyzwaniom, a jest to euro cyfrowe, a w szczególności wdrożenie akomodacyjnej polityki pieniężnej w zakresie inwestycji w ekologiczne projekty” – dodał.
„Powstaje także pytanie o przyszłość Europejskiego Banku Centralnego i polityki, jaką będzie realizował. Mógłby być bardziej egalitarny” – powiedział Benjamin, inny student.
Według Eurobarometru 79% Europejczyków zamieszkujących strefę euro aprobuje wspólną walutę dla całej Europy, a 69% – dla własnego kraju.
Do najbardziej zadowolonych krajów należą Finlandia, Irlandia i Niemcy; najmniej zadowoleni są Chorwacja, Cypr i Włochy.
Mieszane opinie na temat wspólnej waluty we Włoszech
Naszą ostatnią wycieczką będzie Rzym, stolica Włoch, gdzie opinie na temat europejskiej waluty są podzielone.
„Doprowadziło to do ogromnego wzrostu cen wszystkich produktów, które sprzedaję” – powiedziała jedna z kobiet w wywiadzie dla Real Economy.
„Z funtem było lepiej, ponieważ istniała suwerenność monetarna” – wyjaśnił inny mężczyzna.
Aby dowiedzieć się, czy wśród członków strefy euro rzeczywiście są zwycięzcy i przegrani, rozmawialiśmy z Giovannim Farese, profesorem nadzwyczajnym historii gospodarczej na Uniwersytecie Europejskim w Rzymie.
„Polityka pieniężna nigdy nie jest neutralna” – powiedział Real Economy.
„Na przykład we Włoszech wzrost gospodarczy przez ostatnie 25–30 lat był dla wielu z nas rozczarowujący. Ale oczywiście polityka pieniężna to tylko jedna część polityki gospodarczej. Konieczne jest wzmocnienie innych aspektów i wymiarów gospodarki polityki pieniężnej. … Ale oczywiście, jeśli prowadzi się jedną politykę pieniężną bez jednej polityki fiskalnej, pomija się jeden krok. Zatem proces jest niekompletny.
W jaki sposób strefa euro może lepiej przygotować się na przyszłe wyzwania gospodarcze?
Reformy takie jak ujednolicona polityka fiskalna mogłyby umożliwić strefie euro lepszą absorpcję wstrząsów gospodarczych.
Od początku wojny na Ukrainie roczna stopa inflacji w strefie euro osiągnęła najwyższy poziom 10,6% w październiku 2022 r., a następnie spadła do 2,4% w listopadzie 2023 r.
Z kolei średnioroczna inflacja od momentu wprowadzenia euro wynosi 1,95%.
EBC, którego misją jest stabilność finansowa i utrzymanie rocznej inflacji poniżej 2%, podtrzyma swoje zaangażowanie w tym kierunku, zapewnia Piero Cipollone, członek Zarządu EBC.
„Eurosystem przez lata potrafił reagować na zmieniające się okoliczności. Pamiętajmy wszyscy o „cokolwiek to potrzebne” Mario Draghiego, które zmieniło i ustabilizowało rynek. Dlatego ważna jest umiejętność zrozumienia rzeczywistości, zrozumienia, jak się dostosować ., być gotowym na adaptację.
„Gospodarka się zmienia, społeczeństwo się zmienia, technologia się zmienia, zmieniają się nawyki ludzi, a płatności elektroniczne stają się coraz bardziej codziennością. Dlatego Eurosistema musi się na to przygotować. Robi to, myśląc o banknocie przyszłości , banknot cyfrowy banknot Cyfrowe euro.
Cyfrowe euro otworzy nowy rozdział w historii europejskiej waluty.