O nas
Kontakt

Obywatele Macedonii Północnej spieszą się, aby przed upływem terminu uzyskać nowy paszport

Laura Kowalczyk

Workers install a new road sign with the name Republic of North Macedonia in the southern border with Greece, near Gevgelija, Wednesday, Feb. 13, 2019.

Tysiące obywateli Macedonii Północnej ryzykuje, że po 12 lutego nie będą mogli opuścić kraju ani wrócić do domu.

W ten weekend obywatele Macedonii Północnej ustawiali się w kolejkach na komisariatach policji, próbując uzyskać nowy paszport.

W poniedziałek wygasa ważność starych, na których nie widnieje słowo „Północ”.

Choć stare dokumenty tożsamości zachowają ważność w kraju, opóźnienia w wydawaniu paszportów mogą mieć wpływ na przemieszczanie się obywateli, ograniczając ich podróże i uniemożliwiając powrót do domu osobom przebywającym za granicą po 12 lutego.

„Wystawienie wszystkich dokumentów w terminie jest fizycznie niemożliwe. Największym problemem jest samo drukowanie i wydawanie paszportów, które można złagodzić jedynie dzięki lepszej organizacji i zarządzaniu” – powiedział nowo mianowany techniczny minister spraw wewnętrznych Pance Toshkovski.

Przy obecnym tempie wydawania około 50 000 paszportów miesięcznie oszacował, że od upływu terminu zakończenia procesu upłynie jeszcze cały rok.

Spór o nazwę nawiązuje do historii starożytnej, gdyż zarówno dzisiejsza Macedonia Północna, jak i północna Grecja były częścią rzymskiej prowincji zwanej Macedonią.