O nas
Kontakt

Ocena gospodarki UE: turystyka stale rośnie, ale podróże służbowe borykają się z trudnościami

Laura Kowalczyk

Ocena gospodarki UE: turystyka stale rośnie, ale podróże służbowe borykają się z trudnościami

Nowe dane gospodarcze Urzędu Statystycznego UE pokazują, że dane dotyczące handlu detalicznego i produkcji usług spadły we wrześniu i chociaż w 2022 r. turystyka znacznie się ożywiła, pewne zjawiska po pandemii nadal się utrzymują.

Według Eurostatu branża turystyczna w UE w dalszym ciągu systematycznie się ożywia po wstrząsach spowodowanych pandemią Covid-19, ale według Eurostatu podróże służbowe z trudem odżywają.

Urząd Statystyczny UE podał 8 listopada, że ​​w ubiegłym roku mieszkańcy UE odbyli 1,08 miliarda podróży turystycznych. Stanowi to dodatkowe 23% w porównaniu z 2021 r.

Eurostat przyjrzał się podróżom trwającym co najmniej jedną noc – czy to w celach służbowych (9%), czy dla przyjemności (91%) – i stwierdził, że podróżni z UE wydali średnio 87 euro za noc, co stanowi wzrost o 20 euro więcej w porównaniu z poprzednim okresem. rok.

Najwięcej wydali podróżni z Luksemburga, średnio 175 euro, podczas gdy podróżujący z Polski wydali średnio jedynie 44,3 euro na noc.

Chociaż ogólny obraz jest dość pozytywny, liczby nadal nie przypominają czasów sprzed Covid-19. W raporcie Eurostatu podkreślono, że w porównaniu do 2019 r., czyli roku poprzedzającego pandemię, podróże prywatne odnotowały w ubiegłym roku różnicę na poziomie -4%.

Te same liczby w ubiegłym roku spadły nawet o 20% w porównaniu z 2019 r., jeśli weźmiemy pod uwagę podróże służbowe.

Jednym z możliwych wyjaśnień może być wzrost liczby pracy zdalnej oraz wzrost liczby rozmów wideo i spotkań biznesowych online, co pozwala firmom obniżyć koszty nieaktualnych już podróży służbowych.

Spadek handlu detalicznego w Europie

Eurostat opublikował także dane o sprzedaży detalicznej za wrzesień br. Średnio sprzedaż detaliczna w UE spadła o 2,7% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku i o 2,9% w strefie euro.

Dane za wrzesień również pokazują spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym sprzedaż detaliczna spadła o 0,2% w UE i 0,3% w strefie euro.

Spadek sprzedaży detalicznej był najostrzejszy w Słowenii – o 17% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Z drugiej strony sprzedaż detaliczna w Hiszpanii wzrosła o 7,5% we wrześniu 2022 r. w porównaniu z wrześniem 2023 r.

Europejczycy kupili we wrześniu 2023 r. mniej paliwa niż w tym samym okresie ubiegłego roku, przy różnicy 6,9% w UE i 7,5% w strefie euro.

Konsumpcja towarów, która w porównaniu z rokiem ubiegłym pozostała stosunkowo stabilna, dotyczyła kategorii „żywność, napoje i tytoń”, przy średnim spadku wynoszącym zaledwie 0,95% dla UE i strefy euro.

Zwiększona produkcja dla sektora usług

Produkcja usług w dalszym ciągu odnotowała ożywienie po pandemii, przy wzroście w UE w sierpniu tego roku o 2,4% w porównaniu z 2022 r. i o 2,9% w strefie euro.

W porównaniu z lipcem 2023 r. w sierpniu odnotowano wzrost produkcji usług o 0,3% w UE i o 0,5% w strefie euro.

Definicja usług Eurostatu nie obejmuje usług publicznych i finansowych.

Wybuch epidemii Covid-19 miał oczywiście dramatyczny wpływ na sektor usług.

Eurostat zauważa, że ​​chociaż od tego czasu sektor odnotował ożywienie, jedyną kategorią, która odnotowała wolniejszy powrót, są usługi hotelarskie i noclegowe, które w 2022 r. nadal utrzymywały się poniżej poziomu z 2019 r.

Jednak najnowsze zachęcające dane z sektora turystycznego mogą zmienić sytuację w 2023 r.