Forum zgromadzi liderów biznesu, decydentów i ekspertów branżowych, aby omówić sztuczną inteligencję i świat pracy.
Sztuczna inteligencja (AI) spowoduje transformacyjną zmianę w naszym życiu zawodowym, potencjalnie wpływając na każdą branżę. Aby poradzić sobie z tą zmianą, pracodawcy, pracownicy i decydenci muszą być przygotowani.
Zapewnienie pracownikom możliwości wykorzystania prawdziwego potencjału sztucznej inteligencji przy jednoczesnym ustaleniu jasnych zasad utrzymujących jakość pracy to jeden z kluczowych tematów tegorocznego Europejskiego Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych (EESRF). Forum, skupiając się w tym roku na „Wpływ sztucznej inteligencji na świat pracy”, odbędzie się w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli oraz w internecie w dniach 16 i 17 listopada 2023 r.
Weź udział w dialogu, aby pomóc w kształtowaniu sprawiedliwych, bezpiecznych i włączających miejsc pracy w czasach, gdy sztuczna inteligencja wkracza do świata pracy.
Polityka europejska musi nadążać za technologią, a innowacje technologiczne wymagają innowacji społecznych. Nawet wielu czołowych graczy w społeczności AI wzywa do przyjęcia kompleksowych przepisów prawnych, które pozwolą sprostać tym wyzwaniom, w tym standardów etycznych i jasnych zasad dotyczących rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji. I Europa działa: w ramach swojej strategii cyfrowej UE chce uregulować sztuczną inteligencję za pomocą ustawy o sztucznej inteligencji, pierwszego na świecie kompleksowego prawodawstwa dotyczącego sztucznej inteligencji, tworzącego lepsze warunki dla rozwoju i wykorzystania tej innowacyjnej technologii.
Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja może zapewnić pracownikom wiele korzyści, takich jak lepsza opieka zdrowotna, bezpieczniejszy i czystszy transport, wydajniejsza produkcja oraz tańsza i bardziej zrównoważona energia. Sztuczna inteligencja może również poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy oraz stworzyć bardziej włączające i stabilne środowisko pracy. Według badania OECD 63 procent pracowników korzystających ze sztucznej inteligencji w sektorach finansowym i produkcyjnym uznało, że w rezultacie ich praca jest przyjemniejsza.
Kluczowi mówcy
- Europejski komisarz ds. pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit
- Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton
- Wiceminister transformacji cyfrowej Ukrainy Valeriya Ionan
- Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2010 r. oraz współzałożyciel i współprzewodniczący Instytutu Przyszłości Pracy Sir Christopher Pissarides
- Dyrektor generalny O’Reilly Media Tim O’Reilly
- Poseł do Parlamentu Europejskiego, kontrsprawozdawca ds. ustawy o sztucznej inteligencji, członek Komisji Specjalnej ds. AI w epoce cyfrowej Kim van Sparrentak
- Poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Dragoș Pîslaru
Jednocześnie sztuczna inteligencja utworzy nowe miejsca pracy, zwiększy naszą wydajność i produktywność, ale może również zwiększyć obciążenie pracą, zintensyfikować nadzór w miejscu pracy i znacznie zmienić krajobraz pracy. Należy przeprowadzić pilną rozmowę na temat wdrażania polityk zapewniających stabilność pracy, warunki pracy i prywatność.
Skoki w innowacjach technologicznych zmieniają wszystko, co wiemy. Dlatego UE już pracuje nad sposobami zapewnienia, aby nawet w przypadku sztucznej inteligencji świat pracy pozostał włączający, sprawiedliwy i przejrzysty. Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych jest miejscem dyskusji nad pomysłami, opcjami politycznymi i doświadczeniami, które to zapewnią.
Zarejestruj się tutaj, aby wziąć udział w Forum.