Astrolabium z brązu, pochodzące z Bagdadu z IX i X wieku, stanowi część wyprzedaży Sotheby’s „Arts of the Islamic World and India” w Londynie.
Oczekuje się, że w cudownych salach Sotheby’s w Londynie rzadki i starożytny relikt, astrolabium z brązu, zostanie sprzedany za imponującą sumę aż do 2,5 miliona funtów (2,9 miliona euro), gdy trafi pod młotek jeszcze w tym miesiącu.
Ten ponad 1000-letni instrument astronomiczny, wyryty skomplikowanym pismem Kufic, przeznaczony jest do śledzenia ruchów ciał niebieskich.
Pierścień wyznacza podróż Słońca, a wskazówki prowadzą obserwatorów do wybranych gwiazd.
To wczesne osiągnięcie inżynierii, wykonane w tyglu naukowym w Bagdadzie z IX i X wieku, sercu światowej wiedzy naukowej tamtej epoki, przetrwało wieki i pozostało ściśle strzeżonym skarbem w prywatnej kolekcji.
Historyczne znaczenie astrolabium
Ekspert domu aukcyjnego, Benedict Carter, twierdzi, że jest to złożone urządzenie:
„Prawdopodobnie najlepszym sposobem opisania astrolabium jest dwuwymiarowa reprezentacja trójwymiarowego wszechświata. Ale którą można trzymać w dłoni” – wyjaśnia.
„Wiele zastosowań, ale prawdopodobnie najczęściej używane na przestrzeni wieków do określania czasu na podstawie położenia słońca w dzień i położenia księżyca w nocy”.
Tego typu astrolabia są rzadkie i nieczęsto spotykane na rynku.
Obecny właściciel nabył go w 1982 roku.
„Powodem, dla którego to zdjęcie jest tak wyjątkowe, jest po prostu jego wiek i miejsce pochodzenia. Zatem najprawdopodobniej zrobiono to w Bagdadzie około 900 roku naszej ery, co plasuje go w jednej z najwcześniejszych grup islamskich astrolabiów w historii Znanych jest tylko około 20 egzemplarzy tego typu i daty, a prawie wszystkie znajdują się w muzeach na całym świecie” – mówi Carter.
Co jeszcze można kupić na aukcji?
Astrolabium z brązu króluje jako gwiazda (przepraszam za kalambur) na wyprzedaży „Sztuka świata islamu i Indii” w Sotheby.
Wśród towarzyszących mu przedmiotów godnych uwagi jest miarka z brązu, ozdobiona napisami przedstawiającymi modlitwy i pochwały boskości, datowana na 1184 r. i potencjalnie warta około ćwierć miliona euro.
Wartość kadzidła z XII wieku, ukształtowanego na wzór ptaka, szacuje się na 180 000–230 000 euro.
Dodatkowo na wyprzedaży dostępna jest kolekcja talerzy, pochodzących z Turcji, ozdobionych misternymi wzorami kwiatowymi, nawiązującymi do starożytnej sztuki islamu.
Sotheby’s zorganizuje aukcję „Sztuka świata islamu i Indii”, która odbędzie się 25 października.