O nas
Kontakt

Od gastronomii po popkulturę: oto niektóre z najbardziej niezwykłych robotów wprowadzonych w 2023 roku

Laura Kowalczyk

Humanoid robot Desdemona at the Web Summit tech conference

Eksperci w dziedzinie robotyki twierdzą, że więcej robotów pomoże ludziom w wielu branżach.

W tym roku firmy zajmujące się robotyką na całym świecie poczyniły postępy w kierunku robotów napędzanych sztuczną inteligencją, które potrafią pisać i mówić jak ludzie.

Robot AI popstar Desdemona wykorzystuje duży model językowy (ta sama technologia, która kryje się za ChatGPT) i może naśladować ludzkie pismo, przetwarzając dużą bazę danych tekstu przy użyciu sztucznej inteligencji.

„Roboty są niesamowite. Potrafimy robić rzeczy, których nie potrafią ludzie” – powiedział humanoidalny robot podczas tegorocznego szczytu Web Summit.

Jest też sztucznie inteligentny pies krytyczny (AICCA), pies-robot, który potrafi analizować dzieła sztuki i „wyrzuca” krytykę, drukując pod ogonem.

Robot został stworzony przez niemieckiego artystę Mario Klingemanna, który chciał prowokacyjnie debatować nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Klingemann twierdzi, że pies analizuje sztukę tak, jak zrobiłby to krytyk sztuki.

„Przyjrzy się temu bliżej i przeanalizuje, poszuka form, kształtów, abstrakcyjnych koncepcji” – powiedział Klingemann.

„Próbuje wyodrębnić to wszystko i przekształcić w zachętę tekstową, w której w najlepszy możliwy sposób informuje GPT”.

Eksperci w dziedzinie robotyki twierdzą, że więcej robotów pomoże ludziom w wielu branżach.

Robot szef kuchni opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge to taki, który może wnieść wkład w branżę kulinarną. Może uczyć się przepisów, oglądając filmy o gotowaniu i korzystając z funkcji widzenia komputerowego.

Według naukowców robot może analizować każdą klatkę wideo i identyfikować różne obiekty i cechy, takie jak nóż, składniki, a także ramiona, dłonie i twarz szefa kuchni.

W odległym regionie peruwiańskiej Amazonii robot do sadzenia drzew pomógł przywrócić lasy w obliczu pogarszającego się wylesiania w Amazonii spowodowanego wyrębem lasów i działalnością rolniczą.

Według twórców robot YuMi może zasiać 600 nasion w ciągu kilku godzin.

Kontrolowali robota w Amazonii zdalnie z odległości 12 000 km w Szwecji, korzystając z technologii chmury.

Regionalna organizacja non-profit Junglekeepers twierdzi, że YuMi pomogła miejscowym „wspólnie walczyć”.

„Górnictwo, drwal mają zaawansowaną technologię. Potrafią bardzo wiele zniszczyć. Jeśli więc mamy tu roboty, które pomagają sadzić drzewa, a lokalna ludność zaangażuje się i pozna technologię, będzie to przypominać wspólną walkę” – powiedział Juan Julio Duran Torres, wiceprezes Junglekeepers.

Roboty mogą również pomóc ludziom w zapewnieniu relaksu i dobrego snu.

Fufuly to zautomatyzowana poduszka, która może naśladować powolny sposób oddychania. Został zaprojektowany z myślą o komforcie użytkowników, którzy synchronizują z nim swój oddech.

„Jeśli więc oddychasz głęboko i trzymasz go, w naturalny sposób zaczniesz oddychać wolniej, co pomoże ci się uspokoić” – powiedziała Hiroko Sato, przedstawicielka Yukai Engineering.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.