O nas
Kontakt

Od Hockneya do Rembrandta: najlepsze nadchodzące wystawy sztuki w Europie tej jesieni

Laura Kowalczyk

Od Hockneya do Rembrandta: najlepsze nadchodzące wystawy sztuki w Europie tej jesieni

Chcesz tej jesieni zanurzyć się w świecie europejskiej sztuki i kultury, ale nie do końca wiesz, co się dzieje i co warto zobaczyć? Jesteśmy z Tobą.

Zbliża się jesień, niosąca ze sobą orzeźwiający chłód i dłuższe noce. Czy jest lepszy czas, aby zanurzyć się w najlepszych dziełach sztuki, jakie ma do zaoferowania Europa?

W TylkoGliwice Culture wzięliśmy na siebie rolę Waszych przewodników. Skrupulatnie wybraliśmy najlepsze nadchodzące wystawy i targi sztuki w sezonie na całym kontynencie, abyś był dobrze poinformowany i nie przegapił żadnej okazji!

Od odważnych performansów Mariny Abramović po ponadczasowe arcydzieła norweskiego artysty Edvarda Muncha – tych przedstawień nie można przegapić.

Bez zbędnych ceregieli, przejdźmy do tego!

„Edvard Munch – Magia Północy” w Berlinische Galerie (Berlin, Niemcy)

Źródło: MUNCH, Oslo / Halvor Bjørngård
Edvard Munch – „Czerwone i białe”, 1899–1900

Wszyscy znamy Edvarda Muncha z jego kultowego obrazu „Krzyk”, ale jego artystyczny wpływ wykraczał daleko poza to arcydzieło. Norweski artysta rzucił wyzwanie współczesnym radykalną nowoczesnością swoich obrazów, zwłaszcza w Berlinie, gdzie na przełomie wieków wywarł duży wpływ. Nadchodząca wystawa, której odsłona odbędzie się w Berlinische Galerie, w zawiły sposób splata opowieść o głębokich relacjach Muncha z Berlinem, opowiedzianą za pomocą szeregu jego obrazów, grafik i fotografii. W latach 1892–1933 Munch brał udział w około 60 wystawach w Berlinie, udowadniając, że miasto jest jednym z najważniejszych europejskich punktów w karierze Muncha. Na wystawie zaprezentowano około 80 arcydzieł Edvarda Muncha, a także prace innych artystów jak Walter Leistikow i Akseli Gallen-Kallela.

Wystawa „Edvard Munch – Magia Północy” rozpocznie się 15 września 2023 r. i potrwa do 22 stycznia 2024 r.

„Louise Bourgeois – Trwały antagonizm” w Belwederze (Wiedeń, Austria)

Źródło: Fundacja Eastona / Bildrecht, Wiedeń 2023
Louise Bourgeois – „Confrérie”, 1940

Arachnofobicy odwracają teraz wzrok! W ramach obchodów 300-lecia Belwederu w bogatych barokowych galeriach Pałacu odbędzie się wspaniała wystawa poświęcona hipnotyzującym obrazom francusko-amerykańskiej artystki Louise Bourgeois. Wystawa skupia się wokół sugestywnych, surrealistycznych obrazów artystki z lat 40. XX wieku, które nawiązują dialog ze starannie dobranym zbiorem jej rzeźb, instalacji i rysunków obejmujących całą jej karierę. Chociaż jest najbardziej znana ze swoich gigantycznych rzeźb pająków z brązu, to właśnie w dziedzinie obrazów olejnych powstałych w latach 1938–1949 artystka wykształciła swój charakterystyczny język artystyczny, który urzekał jej wyobraźnię przez następne siedem dekad. Wystawa ta będzie pierwszą w Europie prezentacją tych obrazów jako zbioru prac i pierwszą od pokolenia dużą wystawą twórczości Bourgeois w Wiedniu. Lepiej kup bilety już teraz! **

Louise Bourgeois – Trwały antagonizmrozpoczyna się 22 września 2023 r. i trwa do 28 stycznia 2024 r.

Marina Abramović’ w Royal Academy of Arts (Londyn, Wielka Brytania)

Źródło: Królewska Akademia Sztuk / Marina Abramović
Ikona świata sztuki i pionierka sztuki performance – Marina Abramović od 50 lat urzeka publiczność przesuwaniem granic swojego ciała i umysłu

Marina Abramović, ikoniczna postać świata sztuki i pionierka sztuki performance, od pięćdziesięciu lat nieprzerwanie hipnotyzuje publiczność swoimi przełomowymi eksploracjami granic fizycznych i psychicznych. Jedno z jej wczesnych dzieł, „Rhythm 0”, stanowi doskonały przykład: Abramović zaprosiła publiczność do interakcji, zachęcając ją do dowolnej interakcji z nią – odważna propozycja, której kulminacją był niechlubny przypadek, gdy przyłożono jej do głowy naładowany pistolet. Na tej nowej, dużej wystawie organizowanej w cenionej Akademii Królewskiej kluczowe momenty w znakomitej karierze Abramovicia zostały ożywione poprzez kolekcję rzeźb, filmów wideo, instalacji i performansów. Warto zauważyć, że przełomowe dzieła, takie jak „Artysta jest obecny”, zostaną ożywione dzięki wykorzystaniu materiałów archiwalnych. Uzupełnieniem tego będzie wybór innych dzieł, które zostaną odtworzone przez kolejne pokolenie artystów performerów, osób dobrze zaznajomionych z charakterystyczną metodologią Mariny Abramović. Tego nie można przegapić.

„_Picasso: sacrum i profanum_”, w Museo Nacional Thyssen-Bornemisza (Madryt, Hiszpania)

Źródło: Sucesión Pablo Picasso, VEGAP, Madryt
Pablo Picasso – „Człowiek z klarnetem”, 1911-12

Nieustanne dążenie Pabla Picassa do odkrywania na nowo swojej sztuki i przekraczania granic jest widoczne w jego innowacyjnym duchu i reinterpretacji historii sztuki. Z okazji 50. rocznicy śmierci hiszpańskiego artysty wystawa „Picasso. Sacrum i Profane” podkreśla jego śmiałość w podejściu do tematów klasycznych i judeochrześcijańskich, płynnie integrując elementy przeszłości w swojej twórczości, jednocześnie kontemplując istotę malarstwa. Wystawa, obejmująca około 30 obrazów rozmieszczonych w trzech galeriach, zestawia dzieła Picassa z dziełami El Greco, Rubensa i innych. Eksploruje portrety, tematy domowe i kontrastujące tematy, takie jak pasja i przemoc, oferując wgląd zarówno w historię, jak i teraźniejszość.

„Anish Kapoor – Untrue Unreal” w Fondazione Palazzo Strozzi (Florencja, Włochy)

Źródło: Oliver Santana/Palazzo Strozzi
Anish Kapoor – „Odzwierciedlić intymną część czerwieni”, 1981

Począwszy od 7 października, w słynnym Palazzo Strozzi we Florencji będzie można podziwiać niezwykłą wystawę prezentującą zarówno świeże dzieła, jak i uznane dzieła znakomitego brytyjsko-indyjskiego artysty Anisha Kapoora. Uważany za jednego z najbardziej wpływowych żyjących artystów, Kapoor trwale zmienił krajobraz współczesnej rzeźby. W sercu tej wystawy znajduje się niezwykły punkt: zupełnie nowa rzeźba na wielką skalę, starannie wykonana tak, aby harmonizowała z renesansowym dziedzińcem Palazzo Strozzi. Oprócz tego centralnego elementu, każda galeria na wystawie poprowadzi zwiedzających przez wciągającą odyseję obejmującą wieloaspektową podróż artystyczną Kapoora. Ta podróż obejmie jego kręte, lustrzane rzeźby, intensywnie szkarłatne instalacje i słynne dzieła „Vantablack”.

„El Greco / Tino Seghal” w Centro Botín (Santander, Hiszpania)

Źródło: Centro Botín/El Greco
El Greco – „Adoración de los Pastores” (1577-1579)

Centro Botín prezentuje jedyną w swoim rodzaju wystawę zatytułowaną „El Greco / Tino Sehgal”, który ustanawia dialog pomiędzy kultowym obrazem El Greco „Pokłon pasterzy” (1577-1579) z kolekcji Fundación Botín a nowym dziełem na żywo niemiecko-indyjskiego artysty Tino Sehgala. Innowacyjny utwór Sehgala zatytułowany „This youiiyou, ” zagłębia się w kwestie opieki międzypokoleniowej i powiązań emocjonalnych. Arcydzieło El Greco, pierwotnie będące częścią ołtarza w Toledo, zawiera centralne przedstawienie Dzieciątka Jezus w otoczeniu Dziewicy Maryi, św. Józefa i adorujących pasterzy, promieniujących głęboką aurą. Dzieło Sehgala przekształca to temat, podkreślając zawiłe gesty i interakcje opieki między pokoleniami.Wystawa rozgrywa się w otwartej przestrzeni galerii Renzo Piano w Centro Botín, tworząc ponadczasowe połączenie między tematami historycznymi i współczesnymi.

„Obracające się głowy: Bruegel, Rubens i Rembrandt” w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych (Antwerpia, Belgia)

Kredyt - Narodowa Galeria Sztuki
Vermeer – „Dziewczyna w czerwonym kapeluszu” (1664-67)

Po przełomowej i rekordowej wystawie Vermeera w Rijksmuseum, Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii skupia teraz uwagę. Tym razem skupia się nie tylko na twórczości samego holenderskiego mistrza, ale także na wybitnym zespole, w skład którego wchodzą tak uznani artyści, jak Rembrandt, Peter Paul Rubens i Pieter Bruegel Starszy. Ta wyselekcjonowana kolekcja koncentruje się wokół pojawienia się nowego gatunku artystycznego – studium głowy. W XVII wieku nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania „troniem” – archaicznym holenderskim terminem oznaczającym „twarz”. „Zawracanie głowy” w KMSKA gromadzi oszałamiającą gamę 76 znakomitych arcydzieł z kolekcji belgijskich i międzynarodowych, a wszystkie skupiają się wokół tego tematu. Wystawa obiecuje zabrać widzów w podróż przez ewolucję gatunku tronie, od początków XV wieku aż do XIX wiek.

„David Hockney: Czerpanie z życia” w National Portrait Gallery (Londyn, Wielka Brytania)

Źródło: David Hockney / Narodowa Galeria Portretów
Portret Harry’ego Stylesa autorstwa Davida Hockneya

Ciekawi Cię, jak kultowy brytyjski malarz David Hockney mógłby uchwycić podobiznę Harry’ego Stylesa na płótnie? Twoja ciekawość zostanie wkrótce zaspokojona nadchodzącą dużą wystawą, która zostanie otwarta w National Portrait Gallery w Londynie. Inne portrety na wystawie w „Czerpanie z życia„ będą dziełami zmarłej matki Hockneya, Laury Hockney, jego cenionej towarzyszki, projektantki mody, Celii Birtwell, jego byłego partnera, Gregory’ego Evansa, a także różnych osób z lokalnej społeczności Normandii. Wystawa ta gościła wcześniej w salach National Portrait Gallery przez wiele lat krótkotrwały, 20-dniowy okres w 2020 r., który zostanie przesunięty ze względu na pandemię. Oprócz 33 nowych prac pojawią się także rysunki wykonane kredkami autorstwa Hockneya w Paryżu na początku lat 70. XX w. oraz wybór prac rysunki z lat 80., kiedy to artystka codziennie przez dwa miesiące tworzyła autoportret.

„Claude Gillot – Komedie, bajki i arabeski” w Luwrze (Paryż, Francja)

Źródło: Musée du Louvre / Grand Palais / Suzanne Nagy
Claude Gillot – „Scena pantomimy: Arlequin esprit follet”

Francuski artysta Claude Gillot był specjalistą od wszystkiego – wyróżniał się w różnych dziedzinach, w tym malarstwie, grawerowaniu w metalu i projektowaniu teatralnym. Pod okiem Jean-Antoine’a Watteau zdolności artystyczne Gillota rozkwitły. Jednak to jego fantazyjne rokokowe rysunki wzbudziły prawdziwy podziw paryskiej burżuazji. Centralnym elementem jego twórczości artystycznej jest pokaźny zbiór rysunków, które świadczą o jego fascynacji komediową esencją włoskiej komedii, charakteryzującą się pantomimami, akrobacjami i postaciami transwestytów. Zbliżająca się wystawa w cenionym Luwrze jest najbardziej ambitnym hołdem, jaki kiedykolwiek złożony został Gillotowi i obejmuje prawie 90 jego dzieł. Wystawa ta przedstawia nie tylko istniejącą i najbogatszą kolekcję dzieł Gillota w Luwrze, ale także pożyczki z prestiżowych instytucji, takich jak Morgan Library & Museum, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Królewska Biblioteka Belgii i Musée d’ Sztuka.