O nas
Kontakt

Od igrzysk olimpijskich do parlamentu: poznaj 6 posłów do PE, którzy zamienili zdobywanie medali na głosy

Laura Kowalczyk

Pál Szekeres and Pietro Mennea

Elitarna grupa europejskich prawodawców wyróżniła się zarówno na arenie olimpijskiej, jak i politycznej.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zbliżają się do mety, a większość osób powróci do pracy z kacem spowodowanym zbyt długą oglądalnością latem.

Dla niektórych prawodawców przejście od emocji związanych z podium olimpijskim do żmudnego harmonogramu polityki UE wiązało się z dodatkowym utrudnieniem, ponieważ faktycznie brali udział w igrzyskach olimpijskich.

Nie jest niczym niezwykłym, że partie polityczne wykorzystują sławę byłych sportowców, aby zdobyć głosy, a kilku prawodawców ma imponujące sportowe doświadczenia. Posłowie do Parlamentu Europejskiego należący do tej elitarnej grupy byłych olimpijczyków pochodzą z Węgier, Włoch i Słowacji i uprawiali szermierkę, hokej i piłkę nożną.

Oto ich historie.

Pál Szekeres, bohater dwóch światów

Pál Szekeres na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie w 2008 r. i na swoim oficjalnym portrecie posła do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.

Węgier jest autentycznym bohaterem olimpijskim, będąc jedynym sportowcem, który zdobył zarówno medal olimpijski, jak i paraolimpijski. Pierwszy brązowy medal zdobył w drużynowym konkursie floretu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

Po wypadku autobusowym, w wyniku którego poruszał się na wózku inwalidzkim, wziął udział w pięciu kolejnych igrzyskach paraolimpijskich, zdobywając trzy złote i trzy brązowe medale, stając się jednym z najbardziej utytułowanych sportowców paraolimpijskich w historii szermierki.

Po piastowaniu kilku stanowisk rządowych i administracyjnych, tego lata przeszedł z szermierki do Parlamentu Europejskiego, kandydując z ramienia partii Fidesz Orbána.

Po przybyciu do Strasburga o wiele trudniej było mu zdobyć wysokie stanowisko z powodu kordonu sanitarnego przeciwko grupom skrajnie prawicowym niż zdobyć medal olimpijski. W istocie, nie udało mu się zostać kwestorem parlamentu, pomimo jego znakomitej kariery jako członka grupy Patriot for Europe Orbána.

Pietro Mennea, strzała Południa

Pietro Mennea na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1972 r. i w 2003 r. w Hemicyklu w Brukseli

Prawdziwa legenda we Włoszech, Pietro Mennea jest zapamiętany jako jeden z najlepszych biegaczy wszech czasów. Jego imieniem nazwano kluczową doroczną galę lekkoatletyczną, a on sam był chorążym flagi kraju podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 r.

Mennea zakwalifikował się do czterech kolejnych finałów olimpijskich w biegu na 200 metrów w latach 1972-1984 i zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, zbojkotowanych przez USA.

Co najważniejsze, w 1979 r. ustanowił rekord świata na 200 metrów czasem 19,72 sekundy. Rekord ten przetrwał prawie 17 lat, dopóki Michael Johnson nie pobił go podczas amerykańskich kwalifikacji olimpijskich w 1996 r.

Mennea został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego w 1999 r., dołączając do grupy Europejskiej Partii Liberalnej, Demokratycznej i Reform (prekursora liberalnej grupy ALDE, obecnie Odnówmy Europę). Później przeszedł do EPP i zakończył kadencję jako poseł niezrzeszony. Wśród jego działań był sprawozdawcą rezolucji Parlamentu w sprawie sportu, uchwalonej przez plenarne posiedzenie we wrześniu 2000 r.

Peter Šťastný, renegat Czerwonej Gwiazdy

Peter Stastny grający w Quebec Nordiques, a w 2004 roku w Parlamencie Europejskim.

Znany jako „Piotr Wielki” Šťastný jest legendarnym sportowcem ze Słowacji, znanym również w Kanadzie jako jeden z najlepszych wszech czasów hokeja na lodzie. Urodzony w komunistycznej Czechosłowacji w 1956 roku, on i jego bracia, Anton i Marián, stali się gwiazdami po wygraniu Mistrzostw Świata w 1976 i 1977 roku.

Wszyscy trzej grali na pozycji napastnika – Peter grał na środku, Marián na lewym skrzydle, a Anton na prawym – i wszyscy reprezentowali Czechosłowację na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku, zajmując piąte miejsce.

Bracia uciekli przez Żelazną Kurtynę do Kanady w 1980 roku i dołączyli do Quebec Nordiques w National Hockey League (NHL). Peter nauczył się biegle mówić po francusku i angielsku i uzyskał obywatelstwo kanadyjskie.

Po rozwiązaniu Czechosłowacji Šťastný startował w reprezentacji Słowacji na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1994 r. i był chorążym tego kraju. Jako antykomunista, później zajął się polityką, kandydując z ramienia partii ówczesnego premiera Mikuláša Dzurindy i zostając posłem do Parlamentu Europejskiego. Ponownie wybrany w 2009 r., był współautorem deklaracji z 2008 r. potępiającej komunizm, co doprowadziło do ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

Rivera i Boniperti, włoska galeria sław piłki nożnej

Giampiero Boniperti w latach 1940/50. i w 1996 r. Gianni Rivera w latach 70. i w 2012 r.

Wiele osób może nie wiedzieć, że dwaj najsłynniejsi włoscy piłkarze wszech czasów, Giampiero Boniperti i Gianni Rivera, byli również posłami do Parlamentu Europejskiego i brali udział w igrzyskach olimpijskich.

Boniperti, legenda Juventusu zarówno na boisku, jak i jako dyrektor, rozegrał dwa mecze na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952 r. Oprócz tego, że był jednym z najlepszych strzelców Serie A, był odnoszącym sukcesy menadżerem sportowym Juventusu i głównego klubu sportowego Turynu, gdzie nadzorował sportowców, takich jak skoczkini wzwyż Sara Simeoni i kolega z Parlamentu Europejskiego, olimpijczyk Pietro Mennea.

Gianni Rivera rozpoczął swoją karierę zawodową w Alessandrii w drugiej lidze włoskiej. Jego występy zapewniły mu miejsce w reprezentacji na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie, gdzie pomógł Włochom zająć czwarte miejsce, strzelając trzy gole w pięciu meczach. Nazywany przez swoich fanów „Złotym Chłopcem”, Rivera poprowadził Włochy do zwycięstwa w Euro 1968 i zdobył prestiżową Złotą Piłkę w 1969.

W 2005 r. Rivera został posłem do Parlamentu Europejskiego, dołączając do niezrzeszonych. Pomimo 73% frekwencji i ponad 241 dni posiedzeń w latach 2005–2009 nie pozostawił znaczącego śladu w Parlamencie Europejskim. Podobnie Boniperti, który zasiadał w komisji kultury, nie zyskał znaczącego uznania jako europejski prawodawca.

Pál Schmitt, szermierz Orbána

Pál Schmitt w 1971 i 2011 roku.

Innym węgierskim szermierzem na liście jest Pál Schmitt, który zdobył złote medale drużynowo na Igrzyskach Olimpijskich w 1968 i 1972 roku oraz wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.

Po zakończeniu kariery sportowej w wieku 35 lat, pozostał aktywny w świecie sportu, zostając Sekretarzem Generalnym Węgierskiego Komitetu Olimpijskiego w 1983 r., a później jego Prezesem po upadku komunizmu. Zajmował również różne stanowiska w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

Oprócz kariery sportowej Schmitt pracował w dyplomacji, pełniąc funkcję ambasadora Węgier w Hiszpanii od 1993 do 1997 r. i w Szwajcarii od 1999 do 2002 r. Schmitt, bliski sojusznik Viktora Orbána, został wybrany do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. z listy Fideszu. Po ponownym wyborze został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

W 2010 r. Schmitt skupił się na polityce węgierskiej, zostając przewodniczącym parlamentu węgierskiego. Niedługo potem, w sierpniu, został wybrany na prezydenta Węgier, co było w dużej mierze funkcją ceremonialną. Jego kariera polityczna nabrała tempa w 2012 r., gdy ujawniono skandal dotyczący plagiatu w jego rozprawie doktorskiej na temat nowożytnych igrzysk olimpijskich, co doprowadziło do jego rezygnacji ze stanowiska prezydenta Węgier.