O nas
Kontakt

Od martwych robotów-pająków po lizaczy skał: tegoroczne Nagrody IG Nobla świętują dziwaczną stronę nauki

Laura Kowalczyk

Od martwych robotów-pająków po lizaczy skał: tegoroczne Nagrody IG Nobla świętują dziwaczną stronę nauki

33. Ig Nobel została przyznana za najdziwniejsze tegoroczne osiągnięcia naukowe, od martwych robotów-pająków po polizane skały.

Każdy zdobywca nagrody Ig Nobla zrobił coś, co najpierw rozśmieszyło ludzi, a potem skłoniło do myślenia.

Nagroda Ig Nobla

Słyszeliście o Nagrodzie Nobla, ale co z jej siostrzaną nagrodą, Nagrodą Ig Nobla?

Parodia bardzo poważnych nagród nazwanych na cześć naukowca i inżyniera Alfreda Nobla. 10 fałszywych gongów przyznawanych jest zespołom i osobom na całym świecie za najbardziej oryginalne i dziwaczne osiągnięcia w badaniach naukowych.

Jak podano w wydarzeniu, każdy zwycięzca „zrobił coś, co najpierw rozśmieszyło ludzi, a potem skłoniło do myślenia”.

Jak wynika z wydarzenia IG Nagrody Nobla, sponsorowanego przez Harvard-Radcliffe Science Fiction Association i Harvard-Radcliffe Society of Physics Students, każdego roku przyznawanych jest ponad 9 000 nominacji.

Od 10 do 20 procent to ludzie, którzy sami biegają, nawet jeśli „rzadko” wygrywają.

Necrobotics: Używanie martwych pająków jako robotów

Zwycięzcami w kategorii inżynierii mechanicznej zostali Te Faye Yap, Zhen Liu, Anoop Rajappan, Trevor Shimokusu i Daniel Preston, zespół naukowców z Indii, Chin, Malezji i Stanów Zjednoczonych.

W 2022 roku zamienili martwe pająki w roboty-szczypce.

Pająki poruszają kończynami za pomocą mechanizmów hydraulicznych. Komora w pobliżu ich głowy kurczy się, wysyłając krew do kończyn, zmuszając je do wyprostowania. Po zwolnieniu nacisku nogi kurczą się.

Podczas testów naukowcy odkryli, że roboty pająki (a może to są roboty pająki?) były w stanie unieść ponad 130 procent masy własnego ciała, a czasem znacznie więcej.

„Ta dziedzina robotyki miękkiej daje mnóstwo frajdy, ponieważ możemy wykorzystać niewykorzystane wcześniej rodzaje aktywacji i materiałów” – powiedział w zeszłym roku w komunikacie Daniel Preston z Rice University School of Engineering.

Liczenie włosów z nosa zwłok dla nagrody lekarskiej

Eksploracja zwłok wydawała się być modna w tym roku. Zespół, który zdobył nagrodę w dziedzinie medycyny, na podstawie zwłok ocenił, czy w każdym nozdrzu danej osoby znajduje się taka sama liczba włosów.

W kategorii chemia i geologia nagrodę zdobył Polak Jan Zalasiewicz za wyjaśnienie, dlaczego wielu naukowców lubi lizać skały.

„Lizanie skał to oczywiście część arsenału sprawdzonych technik stosowanych przez geologów i paleontologów, które pomagają przetrwać w terenie” – napisał Zalasiewicz w biuletynie Towarzystwa Paleontologicznego w 2017 roku.

„Zwilżenie powierzchni pozwala wyraźnie wyróżnić tekstury skamieniałości i minerałów, zamiast gubić się w rozmyciu mikroodbić i mikrorefrakcji, które przecinają się na suchej powierzchni”.

Inne zwycięskie zespoły zostały docenione za zbadanie wpływu nudy nauczycieli na nudę uczniów, wpływu aktywności seksualnej sardeli na mieszanie się wody w oceanie; oraz jak, zdaniem sędziów, naelektryzowane pałeczki i słomki mogą zmienić smak jedzenia.

Nagrody mają „uhonorować niezwykłość, uhonorować wyobraźnię i pobudzić zainteresowanie ludzi nauką” – podaje Annals of Improbable Research, magazyn będący organizatorem wydarzenia.