O nas
Kontakt

Od wtorku londyńska strefa ultraniskiej emisji rozszerzy się na całe miasto

Laura Kowalczyk

Od wtorku londyńska strefa ultraniskiej emisji rozszerzy się na całe miasto

Londyn rozszerzył swoją strefę opłat za emisję gazów cieplarnianych, aby objąć całe miasto, a w przypadku pojazdów niespełniających norm obowiązuje opłata dzienna.

Stolica Wielkiej Brytanii rozszerzyła we wtorek „strefę ultraniskiej emisji”, którą wprowadzono w 2019 r. w centralnych dzielnicach, aby walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Za wjazd do strefy, które nie spełniają wymogów dotyczących emisji, pobierana jest opłata w wysokości 12,50 GBP (14,51 EUR).

Zwolennicy twierdzą, że ekspansja może pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza i prowadzić do ochrony środowiska.

Jednak inni mieszkańcy obszarów o ograniczonym transporcie publicznym wyrażają zdecydowany sprzeciw, twierdząc, że opłaty są zbyt wysokie. Protesty rozprzestrzeniają się w różnych obszarach.

Obywatele brytyjscy zostali dotknięci rosnącymi kosztami życia ze względu na wyższą stopę inflacji w porównaniu z krajami strefy euro i Stanami Zjednoczonymi.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, że decyzja o rozszerzeniu strefy nie była łatwa, ale konieczna była redukcja zanieczyszczenia powietrza, ochrona zdrowia obywateli i zajęcie się nieuchronnym problemem zmian klimatycznych.