O nas
Kontakt

Od Yoko Ono do Roya Lichtensteina: najlepsze europejskie wystawy sztuki, które warto zobaczyć w 2024 roku

Laura Kowalczyk

Sculpture by Anu Põder,

Aktywizm artystyczny Yoko Ono, pop-artowa rewolucja Roya Lichtensteina i XVII-wieczna magia portretów Fransa Halsa – wszystko to ma olśnić Europę w 2024 roku.

Rok 2024 zapowiada się bardzo ekscytująco pod względem wystaw sztuki europejskiej.

Nie jesteś pewien, co się nadchodzi? Nie szukaj dalej.

Od retrospektywnej wystawy Roya Lichtensteina w Wiedniu po zbiorowe badanie londyńskiej Królewskiej Akademii Sztuki na temat wpływu sztuki na narracje kolonialne – starannie wybraliśmy wybór, naszym zdaniem, najwybitniejszych i najbardziej fascynujących wystaw sztuki, które mają olśnić entuzjastów sztuki na całym świecie. rok.

„Lotte Laserstein: podzielone życie” w Moderna Museet (Sztokholm, Szwecja)

Lotte Laserstein - „Wieczór nad Poczdamem” (1930)
Lotte Laserstein – „Wieczór nad Poczdamem” (1930)

Ta obszerna wystawa w Moderna Museet w Sztokholmie prezentuje twórczość przełomowej niemiecko-szwedzkiej artystki Lotte Laserstein, podkreślając zarówno jej okres przedemigracyjny, jak i wieloaspektową twórczość na wygnaniu. Centralnym punktem wystawy jest słynne arcydzieło Lasersteina „Wieczór nad Poczdamem’, fascynujący portret młodych ludzi na balkonie na tle burzliwego końca Republiki Weimarskiej.

Lotte Laserstein: Podzielone życie” w Moderna Museet otwarto 11 listopada 2023 r. i czynno do 14 kwietnia 2024 r.

„Anu Põder: Przestrzeń dla mojego ciała” w Muzeum Susch (Susch, Szwajcaria)

Muzeum Susch organizuje obszerną wystawę poświęconą estońskiemu rzeźbiarzowi i twórcy instalacji Anu Põderowi
Muzeum Susch organizuje obszerną wystawę poświęconą estońskiemu rzeźbiarzowi i twórcy instalacji Anu Põderowi

Pierwsza międzynarodowa retrospektywa uznanej estońskiej artystki Anu Põder (1947-2013) zadebiutuje 3 stycznia 2024 r. w Muzeum Susch, instytucji zajmującej się prezentacją i promocją twórczości pomijanych artystek. Pochodzi od tytułu jednej z rzeźb Põdera „Anu Põder: Przestrzeń dla mojego ciała’ gromadzi ponad czterdzieści prac z lat 1978-2012. Põder wykorzystuje niekonwencjonalne materiały, takie jak tekstylia, wosk, gips i mydło, aby poprzez sugestywne rzeźby odkrywać estońską tożsamość i kruchość ludzkiego ciała. Wystawę warto odwiedzić choćby ze względu na wspaniałe muzeum – mieszczące się w zabytkowych murach dawnego XII-wiecznego klasztoru i browaru, położonego w górach tej alpejskiej wioski.

Anu Põder: Przestrzeń dla mojego ciała’ w Muzeum Susch otwiera się 3 stycznia 2024 i trwa do 30 czerwca 2024.

„Splątane przeszłości, 1768 – obecnie: sztuka, kolonializm i zmiany” w Royal Academy of Arts (Londyn, Wielka Brytania)

„Nazywanie pieniędzy” Lubainy Himid RA (2004)
„Nazywanie pieniędzy” Lubainy Himid RA (2004)

JMW Turner spotyka Ellen Gallagher. John Singleton Copley współpracuje z Hew Locke. Zderzenie przeszłości z teraźniejszością zajmuje centralne miejsce na nadchodzącej wystawie Królewskiej Akademii Sztuk, eksplorującej rolę sztuki w kształtowaniu narracji o imperium, zniewoleniu, oporze i zniesieniu. Wystawa gromadzi ponad 100 najważniejszych dzieł współczesnych i historycznych ponad 50 artystów, w tym Lubainy Himid, Franka Bowlinga, Thomasa Gainsborough i Isaaca Juliena, aby zastanowić się nad tym, jak sztuka jest uwikłana w historie kolonialne. Do najważniejszych należy główna instalacja Hew Locke’a „Armada’, wystawiony po raz pierwszy w Londynie, składający się z gigantycznej flotylli modeli łodzi przypominających różne okresy i miejsca oraz oszałamiającego dzieła Joshuy ReynoldsaPortret mężczyzny’. Nie można przegapić!

Splątane przeszłości, 1768 – obecnie: sztuka, kolonializm i zmiany’ w Royal Academy of Arts rozpoczyna się 3 lutego 2024 r. i trwa do 28 kwietnia 2024 r.

„Frank Auerbach: The Charcoal Heads” w The Courtauld Gallery (Londyn, Wielka Brytania)

Portrety węglem autorstwa Franka Auerbacha
Portrety węglem autorstwa Franka Auerbacha

Wspaniała londyńska galeria Courtauld zaprezentuje niezwykłą serię zniewalająco pięknych, wielkoformatowych rysunków stworzonych w latach pięćdziesiątych i wczesnych sześćdziesiątych XX wieku przez niemiecko-brytyjskiego artystę Franka Auerbacha. Jego głowy, wyłaniające się żywe z ciemności węgla drzewnego, odzwierciedlają walkę stworzenia i zniszczenia, odzwierciedlając odbudowę epoki powojennej. Rysunki „Węglowych głów” zostaną pokazane wraz z wyborem obrazów, które wykonał, przedstawiając te same modelki.

Frank Auerbach: Głowy z węgla drzewnegowystawa w The Courtauld Gallery zostanie otwarta 9 lutego 2024 r. i potrwa do 27 maja 2024 r.

„Alberto Giacometti – Co rzuca się w oczy” w Duńskiej Galerii Narodowej SMK (Kopenhaga, Dania)

Na zdjęciu Alberto Giacometti po lewej stronie.  Trzej chodzący mężczyźni – Alberto Giacometti na zdjęciu po prawej stronie
Na zdjęciu Alberto Giacometti po lewej stronie. Trzej chodzący mężczyźni – Alberto Giacometti na zdjęciu po prawej stronie

Znany ze stworzenia najdroższej rzeźby, jaką kiedykolwiek wystawiono na aukcji (Człowiek z palcem), artystyczny geniusz Alberto Giacomettiego wkrótce zajmie centralne miejsce na obszernej wystawie w SMK, której kuratorem jest Fondation Giacometti w Paryżu. Ta obszerna wystawa oferuje dogłębną eksplorację twórczości szwajcarskiego artysty XX wieku, obejmującej rzeźbę, malarstwo, grafikę i rysunek. Wystawa, obejmująca około 90 prac, przedstawia kluczowe dekady lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, okres transformacji, który niezaprzeczalnie ukształtował artystyczną wizję Giacomettiego.

Alberto Giacometti – To, co widać na pierwszy rzut oka’ w Duńskiej Galerii Narodowej SMK otwiera się 10 lutego 2024 r. i trwa do 20 maja 2024 r.

„Yoko Ono: Music of the Mind” w Tate Modern (Londyn, Wielka Brytania)

Yoko Ono, LOT 1970-71
Yoko Ono, LOT 1970-71

Wszyscy słyszeliśmy o Yoko Ono – najprawdopodobniej jako żona i artystyczna partnerka muzyka Johna Lennona. Ale teraz londyńska Tate Modern umożliwi zwiedzającym obejrzenie obszernej wystawy sztuki poświęconej twórczości japońskiego artysty multimedialnego, obejmującej instalacje, filmy, partytury, muzykę i fotografię. Monumentalna wystawa obejmuje siedem dekad jej artystycznej ewolucji i prezentuje ponad 200 dzieł sztuki. Zapewni odwiedzającym unikalny wgląd w niekonwencjonalne podejście Ono, zawierający „instrukcje”, które zachęcają czytelników do interakcji z dziełem sztuki za pomocą pisemnych wskazówek, zachęcając ich do wyobrażenia sobie, doświadczenia, wykonania lub ukończenia dzieła. Wystawa skupia się głównie na radykalnych pracach Ono powstałych podczas jej pięcioletniego pobytu w Londynie od 1966 r. Wyróżnione zostaną godne uwagi instalacje z jej wpływowych wystaw w Indica i Lisson Gallery, w tym kultowe dzieła, takie jak „Jabłko„i naładowana emocjonalnie instalacja przepołowionych przedmiotów domowych”Półpokoju’.

Wystawa „Yoko Ono: Music of the Mind” w Tate Modern zostanie otwarta 15 lutego 2024 r. i potrwa do 1 września 2024 r.

„Frans Hals” w Rijksmuseum (Amsterdam, Holandia)

Zbliżenie na „Portret małżeński Izaaka Massy i Beatrix van der Laen” autorstwa Fransa Halsa, ok.  1622
Zbliżenie na „Portret małżeński Izaaka Massy i Beatrix van der Laen” autorstwa Fransa Halsa, ok. 1622

Po słynnych wystawach indywidualnych Vermeera i Rembrandta Rijksmuseum ma zamiar odsłonić w 2024 r. wystawę poświęconą Fransowi Halsowi. Wystawa ta, prezentująca około 50 największych obrazów holenderskiego mistrza, z których wiele pochodzi z czołowych międzynarodowych kolekcji, podkreśla reputację Halsa jako jednego z Najbardziej nowatorscy artyści XVII wieku, znani z energicznego i impresjonistycznego stylu malarstwa. Hals ożywiał swoich bohaterów na płótnie, rejestrując życie regentów, muzyków, dzieci i nie tylko. Znaczącym momentem wystawy jest powrót najsłynniejszego obrazu Fransa Halsa „Śmiejący się Kawaler(1624), po raz pierwszy od ponad 150 lat, do Holandii.

Fransa Halsa’ w Rijksmuseum zostanie otwarta 16 lutego 2024 r. i potrwa do 9 czerwca 2024 r.

„Roy Lichtenstein: wystawa stulecia” w ALBERTINA (Wiedeń, Austria)

Drowa dziewczyna autorstwa Roya Lichtensteina (1963)
Drowa dziewczyna autorstwa Roya Lichtensteina (1963)

Roy Lichtenstein, jeden z czołowych pierwszych pionierów ruchu pop-artu, właśnie skończył 100 lat, a Muzeum ALBERTINA upamiętnia artystę wielką retrospektywą obejmującą ponad 90 obrazów, rzeźb i grafik. Ta rozległa wystawa, powstała dzięki hojnej darowiznie około 100 dzieł Fundacji Roya Lichtensteina, obejmuje kultowe dzieła Lichtensteina z lat 60., takie jak „Spójrz, Miki’ I ’Popeye’, a także czarno-białe obrazy, emaliowane pejzaże i reinterpretacje takich artystów jak Picasso i Jackson Pollock. To będzie wizualna uczta, której po prostu nie można przegapić!

Roy Lichtenstein: wystawa stulecia’ w ALBERTINA otwiera się 8 marca 2024 i trwa do 14 lipca 2024.

„Caspar David Friedrich: Nieskończone krajobrazy” w Alte Nationalgalerie (Berlin, Niemcy)

Wschód księżyca nad morzem – Caspar David Friedrich (1822)
Wschód księżyca nad morzem – Caspar David Friedrich (1822)

Z okazji 250. rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha (1774–1840) Alte Nationalgalerie we współpracy z Kupferstichkabinett otwierają inauguracyjną i obszerną wystawę poświęconą twórczości najwybitniejszego malarza niemieckiego ruchu romantycznego. Prace Friedricha, głęboko zakorzenione w naturze i duchowości, często przedstawiają wysublimowane sceny natury, z samotnymi postaciami i gotyckimi ruinami. Na wystawie w Berlinie zaprezentowanych zostanie około 60 obrazów i 50 rysunków pochodzących z Niemiec i zagranicy, prezentujących kilka znanych na całym świecie i kultowych arcydzieł, takich jak Opactwo w Oakwood I Mnich nad morzem. Wystawa rzuci także światło na najnowsze wyniki badań nad techniką malarską Fryderyka.

Caspar David Friedrich: Nieskończone krajobrazy’ w Alte Nationalgalerie rozpoczyna się 19 kwietnia 2024 r. i trwa do 4 sierpnia 2024 r.

„Olimpizm: nowoczesny wynalazek, starożytne dziedzictwo” w Musée du Louvre (Paryż, Francja)

Estakada Jets nad Musée du Louvre
Estakada Jets nad Musée du Louvre

Gdy Paryż przygotowuje się do organizacji Igrzysk Olimpijskich, fascynująca wystawa zatytułowana „Olimpizm: nowoczesny wynalazek, starożytne dziedzictwoodbędzie się w prestiżowym Luwrze. Zagłębiając się w początki pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, wystawa ma na celu uwydatnienie tła politycznego, które doprowadziło do tych igrzysk i zbadanie wizjonerskich wysiłków organizatorów na rzecz ponownego wyobrażenia sobie starożytnych greckich zawodów sportowych. Oprócz dobrze znanej postaci Pierre’a de Coubertina, „ojca” współczesnych igrzysk, wystawa przybliża kluczowe postacie pochodzenia francusko-greckiego, w tym Emile Gilliéron, szwajcarski artysta i rysownik archeologiczny mieszkający w Grecji, który został mianowany oficjalnym artysta na igrzyska olimpijskie w 1896 i 1906 roku. Największą atrakcją wystawy jest pierwszy Puchar Olimpijski, stworzony dla zwycięzcy maratonu na Igrzyskach w Atenach w 1896 roku. Zaznaczcie w swoich kalendarzach!

Wystawa „Olimpizm: nowoczesny wynalazek, starożytne dziedzictwo” w Musée du Louvre zostanie otwarta 24 kwietnia 2024 r. i potrwa do 16 września 2024 r.