O nas
Kontakt

Odrażający gwałt we Włoszech wywołał wezwania do przymusowej kastracji chemicznej. Ale czy to działa?

Laura Kowalczyk

Odrażający gwałt we Włoszech wywołał wezwania do przymusowej kastracji chemicznej.  Ale czy to działa?

W kilku krajach UE leczenie jest już dozwolone na zasadzie dobrowolności, ale tylko w Polsce jest obecnie obowiązkowe w przypadku gwałcicieli i przestępców seksualnych wobec dzieci.

Po straszliwym gwałcie zbiorowym, który wstrząsnął krajem, skrajnie prawicowy włoski polityk Matteo Salvini zaproponował drastyczne i kontrowersyjne rozwiązanie: wprowadzenie przymusowej kastracji chemicznej dla gwałcicieli.

Siedmiu mężczyzn, wszyscy w wieku od 18 do 22 lat, zostało oskarżonych o zgwałcenie 19-letniej kobiety na początku lipca w Palermo na Sycylii i sfilmowanie ataku.

Sprawa, która wybuchła w zeszłym tygodniu wraz z rozpoczęciem procesu przeciwko rzekomym napastnikom młodej kobiety, przejęła debatę publiczną we Włoszech, szczegóły ataku – w tym rozmowy pomiędzy siedmioma mężczyznami – przekazały lokalne media, budząc wściekłość i odrazę .

Niektórzy twierdzili, że „nie wszyscy mężczyźni” są winni, inni zaś wskazywali na ponurą historię Włoch w zakresie kobietobójstw i powszechnej przemocy wobec kobiet, aby pokazać, że problem ma charakter systemowy.

Salvini, przywódca skrajnie prawicowej Ligi Populistycznej, a obecnie włoski minister infrastruktury i transportu w koalicyjnym rządzie Meloniego, włączył się do debaty publicznej, sugerując, że gwałciciele powinni zostać poddani chemicznej kastracji w ramach kary za swoje czyny.

„Jeśli zgwałcisz kobietę lub dziecko, najwyraźniej masz problem. Kara więzienia nie wystarczy” – stwierdził.

Sześciu z siedmiu mężczyzn biorących udział w zgwałceniu kobiety w Palermo zostało już aresztowanych, a jeden z nich – który w chwili ataku był nieletni – został zwolniony po przyznaniu się do winy. Według zeznań rodzin mężczyzn i ich prawników, sześciu mężczyzn przeżywa w więzieniu trudne chwile, gdzie grożą im inni osadzeni.

Gregorio Borgia/Prawa autorskie 2022 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Matteo Salvini rozmawia z dziennikarzami podczas konferencji prasowej mającej na celu przedstawienie projektu budżetu na 2023 rok w Rzymie, wtorek, 22 listopada 2022 r.

Salvini zasugerował przedłożenie parlamentowi propozycji wprowadzenia przymusowej kastracji chemicznej dla gwałcicieli. Według jego planu leczenie mogłoby zostać nałożone przez sędziego skazującego sprawcę molestowania dziecka lub gwałciciela i byłoby automatyczne w przypadku ponownego przestępstwa.

Pomysł spotkał się z krytyką wielu osób, w tym centrolewicowej posłanki Partito Demokratycznej (PD) Laury Boldrini, która stwierdziła, że ​​chociaż propozycja może pozwolić Salviniemu na uzyskanie „konsensusu politycznego”, do rozwiązania problemu potrzebne jest „konsensus kulturowy” zmiana”. należy to zacząć od szkół włoskich.

Salvini nie jest pierwszą osobą, która wzywa do przymusowej kastracji chemicznej przestępców seksualnych – środka, który został już przyjęty przez takie kraje jak Pakistan (który wprowadził go w przypadku recydywistów, ale wycofał go w 2021 r.) i Indonezja (wyłącznie w przypadku osób molestujących dzieci) . i które Rosja rozważyłaby wprowadzenie dla pedofilów po odbyciu kary.

Ale czy to działa? TylkoGliwice zapytał eksperta o wpływ kastracji chemicznej na przestępców seksualnych oraz o to, czy procedura ta jest w ogóle odpowiednia z punktu widzenia praw człowieka.

Czym jest kastracja chemiczna – i czy działa?

Kastrację można przeprowadzić albo poprzez fizyczne usunięcie jąder mężczyzny – co nazywa się kastracja chirurgiczna – albo, jak sugeruje Salvini, poprzez podanie leków w zastrzykach i pigułek obniżających poziom testosteronu u mężczyzny.

Chociaż wykazano już, że praktyka ta zmniejsza libido i nasienie u mężczyzn i wiąże się z niższym wskaźnikiem recydywy, eksperci twierdzą, że ma ona niewielki lub żaden wpływ na płeć, zdolność danej osoby do wyrządzenia krzywdy innej osobie, w tym napaści lub gwałtu. Nie porusza roli, jaką odgrywa dynamika władzy w tego typu rodzajach agresji, ani nie próbuje zająć się problemami społecznymi i psychologicznymi u ich podstaw.

„Ludzie nie stają się przestępcami seksualnymi tylko z powodu pewnych hormonów lub braku równowagi hormonalnej” – powiedział TylkoGliwice Dirk Baier, kryminolog z Instytutu Przestępczości ZHAW na Uniwersytecie w Zurychu w Szwajcarii.

„Ewolucja w przestępcę seksualnego odbywa się w ramach długoterminowego procesu socjalizacji. Osobowości, która kształtuje się w wyniku tego procesu, nie można po prostu zmienić poprzez leczenie farmakologiczne” – kontynuował.

„Według tych refleksji przyczyn przestępstw na tle seksualnym nie można przypisywać wyłącznie nadprodukcji hormonu testosteronu. Dlatego też leczenie odwykowe przestępców seksualnych jest przeceniane jako środek interwencyjny; nie ma naukowych i eksperymentalnie potwierdzonych dowodów na skuteczność tego środka.

Ponadto kastracja chemiczna jest skuteczna tylko podczas leczenia i można ją odwrócić po zakończeniu zabiegu, co oznacza, że ​​popęd seksualny, który doprowadził sprawcę do wykorzystania innej osoby, może ponownie się pojawić.

„Nieludzkie i poniżające”

Istnieją również etyczne i medyczne powody, aby wystrzegać się kastracji chemicznej: wiadomo, że leczenie ma kilka skutków ubocznych, w tym depresję, osteoporozę, choroby układu krążenia, uderzenia gorąca, bezpłodność i anemię.

Chociaż stan zdrowia przestępców seksualnych nie cieszy się zbytnią sympatią opinii publicznej, ich dobro w areszcie państwowym jest kwestią sprawiedliwości leżącą u podstaw systemu demokratycznego.

„Amnesty International sprzeciwia się przymusowej kastracji chemicznej, ponieważ jest ona równoznaczna z naruszeniem zakazu tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania” – powiedziała TylkoGliwice Elisa de Pieri, badaczka Amnesty International.

„Robi to także problemy w stosowaniu z punktu widzenia lekarzy, którzy byliby zmuszeni do podjęcia czynności sprzecznej z zakazem tortur. I w tym sensie oczywiście nie możemy poprzeć żadnego wniosku legislacyjnego zmierzającego w tym kierunku” – dodała.

Paul White/Prawa autorskie 2018 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
PLIK: Protestujący przeciwko przemocy i gwałtom na kobietach demonstrują, blokując ulicę przed Ministerstwem Sprawiedliwości w Madrycie, Hiszpania, piątek, 22 czerwca 2018 r.

„Ale innym aspektem, który chcemy podkreślić, jest to, że jest to tak zwane rozwiązanie przeznaczone tylko dla autorów, podczas gdy wiemy, że w wielu krajach, w których śledziliśmy trendy w zakresie gwałtów, do gwałtu dochodzi w znacznie większym stopniu bardziej złożony kontekst kulturowy. status w społeczeństwie. »

Ostatecznie nie ma jednoznacznych badań dotyczących skuteczności kastracji chemicznej w zapobieganiu nawrotom przestępstw na tle seksualnym. „W moim przypadku kastracja chemiczna nie działa, ponieważ resocjalizacja przestępców wymaga czegoś więcej niż tylko podania leku” – powiedział Baier.

„Takie «technokratyczne wizje» nigdy w przeszłości się nie sprawdziły” – dodał. „Resocjalizacja przestępców jest procesem równie długim i intensywnym, jak ich socjalizacja do roli przestępcy. Wymaga to wyspecjalizowanych specjalistów – psychologów, pracowników socjalnych – a także szerokiej sieci społecznej i intensywnej pracy ze sprawcą.

Powodem, dla którego niektórzy politycy w dalszym ciągu wzywają do wprowadzenia przymusowej kastracji chemicznej, jest to, że „obiecuje ona bezpieczeństwo” – stwierdził Baier.

„To działanie bardzo cenione przez określone grupy społeczne, które przyczynia się do większego poczucia bezpieczeństwa. Większość społeczeństwa myśli: jeśli ktoś zostanie wykastrowany, nie może już zachowywać się seksualnie, a zatem nie może już być agresorem seksualnym; ale co do zasady nie jest to prawidłowe” – kontynuował.

„Kastracja chemiczna, podobnie jak wielokrotne wezwania do zaostrzenia kar w polityce, to dyskurs obiecujący bezpieczeństwo, ponieważ wyznacza silne państwo, zdolne do przeciwdziałania przestępczości i przemocy. »

Jaka jest sytuacja w Europie?

Wiele państw członkowskich UE oferuje dobrowolne stosowanie kastracji chemicznej, ponieważ w większości krajów leczenie przestępców seksualnych nie może być obowiązkowe.

W krajach takich jak Niemcy i Wielka Brytania kastracja chemiczna jest oferowana dobrowolnie niebezpiecznym lub chorym psychicznie przestępcom seksualnym, a leczenie często wiąże się ze zmniejszeniem kary więzienia.

Polska jest jedynym krajem UE, który od 2009 roku zezwala na skazanie przestępców seksualnych na obowiązkową kastrację chemiczną.

W październiku 2011 r. Rosja zatwierdziła ustawę zezwalającą wyznaczonym przez sąd psychiatrom sądowym na przepisywanie chemicznej kastracji skazanym przestępcom seksualnym wobec dzieci.

W 2012 r. Mołdawia, która nie jest członkiem UE, głosowała za wprowadzeniem obowiązkowej kastracji chemicznej w przypadku osób skazanych za brutalne znęcanie się nad dziećmi poniżej 15 roku życia i gwałcicieli, chociaż w ich przypadku decyzja jest podejmowana indywidualnie w każdym przypadku.

W 2019 roku ukraiński parlament głosował za przyjęciem ustawy zezwalającej na przymusową kastrację chemiczną skazanych za pedofilię w wieku od 18 do 65 lat,

W Europie Republika Czeska jest jedynym krajem, który dopuszcza kastrację chirurgiczną – opcję oferowaną na zasadzie dobrowolności. Niemcy oferowały ją do 2012 r., kiedy to w odpowiedzi na krytykę ze strony Komitetu ds. Zapobiegania Torturom i Nieludzkim lub Poniżającym Karom Rady Europy zniesiono tę procedurę.

AP Photo/Gregorio Borgia
Od początku roku we Włoszech zgłoszono 75 zabójstw kobiet.

Jaka jest skuteczna alternatywa?

Zamiast chemicznej kastracji – praktyki potępianej przez organizacje praw człowieka takie jak Amnesty International – Baier stwierdziła, że ​​powinniśmy pomyśleć o skuteczniejszych metodach zwalczania gwałtów i przestępstw na tle seksualnym.

„Naprawdę pomocne są programy edukacyjne i terapie, które pomagają przestępcom seksualnym zastanowić się nad swoim zachowaniem, wziąć odpowiedzialność oraz opracować i praktykować alternatywne strategie działania” – deklaruje.

„Jest to proces długi i wymagający dużych zasobów, dlatego jest mniej mile widziany przez polityków. Musimy jednak wyrazić się jasno: nie ma drogi na skróty w leczeniu przestępców seksualnych poprzez podanie im pigułki; potrzeba dużo więcej, żeby zmienić ludzi.