Medaliści Paryża 2024 zabiorą ze sobą kawałek Francji i jej kultowego domu. I to są legalne fragmenty Wieży Eiffla, na wypadek gdybyś się zastanawiał…
Odsłonięto medale igrzysk olimpijskich w Paryżu. I są monumentalne.
We wszystkich znaczeniach tego terminu.
Rzeczywiście, sześciokątny, wypolerowany kawałek żelaza wzięty z samej Wieży Eiffla jest osadzany w każdym złotym, srebrnym i brązowym medalu, który będzie zawieszony na szyjach sportowców podczas Igrzysk w Paryżu i Igrzysk Paraolimpijskich, które nastąpią.
Tak więc, oprócz zapisania się do historii na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich, medaliści z Paryża zabiorą ze sobą także kawałek Francji i jej kultowego domu.
„Czy to naprawdę autentyczne fragmenty Wieży Eiffla?” – pytacie.
Absolutnie.
Jak widać, 330-metrowa wieża składa się z 18 038 żelaznych części. Ale jak wszystko, starzeje się.
Zbudowana na Wystawę Światową w 1889 roku wieża inżyniera Gustave’a Eiffela miała stać tylko przez 20 lat.
Dlatego od czasu do czasu warto poddać się zabiegowi odmładzającemu. Bezczelny zhuzh, można powiedzieć.
W przypadku medali na rok 2024 kawałki żelaza osadzone pośrodku medali olimpijskich ważą 18 gramów i zostały wycięte z dźwigarów i innych elementów, które zostały wymienione z Wieży Eiffla podczas renowacji i przechowywane na przechowanie.
Zostały pozbawione farby, wypolerowane i polakierowane, aby dać im drugie życie, a także opatrzone stemplem „Paryż 2024” i logo Igrzysk.
Pięć kół olimpijskich jest również wybitych na żelazie medali olimpijskich. Na medalach wybite jest logo paraolimpijskie składające się z trzech swoosh, znanych jako Agitos.
„Koncepcja pojawiła się po kilku dyskusjach” – mówi Joachim Roncin, szef projektowania w komitecie organizacyjnym Igrzysk Paryskich. „Uświadomiliśmy sobie, że na całym świecie jest znany jeden symbol, a mianowicie Wieża Eiffla. Powiedzieliśmy sobie: „Hej, a co by było, gdybyśmy zwrócili się do spółki operacyjnej Wieży Eiffla, aby sprawdzić, czy możliwe jest zintegrowanie fragmentu Wieży Eiffla z medalem?”
Firma zgodziła się i „marzenie stało się rzeczywistością” – powiedział.
„To naprawdę kawałek metalu z Wieży Eiffla”.
Medale zaprojektował paryski dom jubilerski Chaumet.
Sześć małych klamer, które przytrzymują żelazne elementy medali, jest mrugnięciem do 2,5 miliona nitów spajających Wieżę Eiffla. Wokół elementów żelaznych znajdują się dyski ze złota, srebra lub brązu. Są marszczone, aby odbijać światło, dzięki czemu medale błyszczą. Organizatorzy igrzysk twierdzą, że metal pochodzi w całości z recyklingu, a nie z nowo wydobytego.
A jeśli jesteś ciekawy, Mennica Paryska produkuje 5084 medali – około 2600 na igrzyska olimpijskie i 2400 na igrzyska paraolimpijskie.
Złote medale ważą 529 gramów i nie są czystym złotem. Wykonane są ze srebra i pokryte 6 gramami złota.
Srebra ważą 525 gramów, a brązy ważą 455 gramów i są stopem miedzi, cyny i cynku.
Medale mają średnicę 85 milimetrów i grubość 9,2 milimetra.
Przyjdą w ciemnoniebieskim pudełku od Chaumet i zaświadczeniem od spółki operacyjnej Wieży Eiffla, że kawałki żelaza pochodzą z pomnika.
Organizatorzy Paryża nie podali wartości pieniężnej medali.
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 odbędą się w Paryżu od piątku 26 lipca do niedzieli 11 sierpnia. Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się od środy 28 sierpnia do niedzieli 8 września.