O nas
Kontakt

OECD: Inflacja nieznacznie spadła w listopadzie 2023 r

Laura Kowalczyk

The logo at the entrance of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) headquarters in Paris, June 7, 2017.

W listopadzie 2023 r. wśród 38 członków OECD roczna inflacja osiągnęła najniższy poziom od dwóch lat.

Według nowych danych opublikowanych przez tę organizację z siedzibą w Paryżu, w listopadzie inflacja w dalszym ciągu spadła w 38 państwach członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Ceny wzrosły o 5,4% w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku i pozostały na niezmienionym poziomie w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Roczne i miesięczne porównania cen wykazują stały spadek w ciągu czterech miesięcy do końca listopada.

Ogólna inflacja rok do roku (uwzględniająca ceny żywności i energii) spadła z 6,4 do 5,4 proc. w okresie od sierpnia do listopada 2023 r., a ceny w porównaniu do poprzednich miesięcy wzrosły w tym samym okresie odpowiednio o 0,8%, 0,4%, 0,2% i 0%. same cztery miesiące.

Spośród 38 członków OECD 28 odnotowało spadek inflacji w listopadzie w ujęciu rocznym.

Ceny z wyłączeniem żywności i energii również w dalszym ciągu nieznacznie spadały – z 6,5% w październiku do 6,3% w listopadzie, co stanowi najniższy poziom od kwietnia 2022 r.

We wszystkich krajach OECD inflacja żywności wyniosła w listopadzie 6,7%, w porównaniu z 7,4% w październiku. Spadek inflacji żywności odnotowały 34 państwa członkowskie.

Ceny energii spadły w listopadzie, co stanowi siódmy z rzędu miesiąc ujemnej inflacji cen energii w OECD. Zaobserwowano jednak znaczne różnice pomiędzy krajami OECD: inflacja energii przekroczyła 20% rok do roku w Czechach i Kolumbii, natomiast ceny energii spadły w ciągu roku o ponad 20% w Belgii, Holandii, Włoszech i Kolumbii. Dania.

Europa zmaga się z utrzymującą się inflacją

W strefie euro inflacja rok do roku, mierzona za pomocą zharmonizowanego wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (HICP), spadła w dalszym ciągu, osiągając 2,4% w listopadzie z 2,9% w październiku, przy stosunkowo większym spadku inflacji żywności i inflacji bazowej oraz mniejszy spadek inflacji bazowej i inflacji żywności. spadek inflacji cen energii.

Jednakże w Holandii, Danii i Belgii inflacja ogółem powróciła po okresie spadku.

W raporcie OECD powtarza się również, że wstępne szacunki Eurostatu wykazały, że inflacja w strefie euro wzrosła w grudniu do 2,9%, przy spowolnieniu spadku cen energii, podczas gdy inflacja bazowa nadal spadałaby.

Szacuje się, że inflacja w Niemczech znacznie wzrosła w grudniu, odzwierciedlając efekt bazy wynikający z jednorazowego środka dotyczącego rachunków za gaz i ogrzewanie (zwanego „natychmiastową ulgą grudniową”) w grudniu 2022 r.