W niedzielnym głosowaniu szwajcarscy wyborcy odrzucili plany finansowania i przyspieszania dużych projektów energii słonecznej na zboczach gór.
Wyborcy w południowym regionie Szwajcarii odrzucili plany zezwolenia na budowę dużych farm fotowoltaicznych w Alpach.
Propozycja była częścią wysiłków rządu federalnego na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Referendum, które odbyło się w niedzielę 10 września w kantonie Valais, skupiało się na interesach gospodarczych i środowiskowych w czasach dużych i rosnących obaw związanych ze zmianami klimatycznymi.
Kanton na swojej oficjalnej stronie internetowej napisał, że przeciw propozycji głosowało prawie 54 proc. osób. Frekwencja wyniosła prawie 36 procent.
Dlaczego obywatele Szwajcarii odrzucili plany alpejskich parków fotowoltaicznych?
Głosowanie było godnym odnotowania sprawdzianem opinii publicznej. Pozyskało także kilku niezwykłych sojuszników politycznych, w tym niektóre grupy ekologiczne sprzymierzające się w niektórych punktach ze szwajcarską konserwatywną partią populistyczną.
Mówili, że parki fotowoltaiczne będą przemysłową plagą w dziewiczych szwajcarskich górach.
Argumentowali, że preferowane jest wyposażanie większej liczby budynków i domów w miastach – bliżej miejsc wykorzystania energii.
„Poprzez swoje gigantyczne tamy Valais przekazało już krajowi dużą część swojej energii elektrycznej” – podał na swojej stronie internetowej lokalny oddział Szwajcarskiej Partii Ludowej. „Dodanie kolejnej degradacji środowiska do tej pierwszej jest niedopuszczalne”.
„Plądrowanie naszych Alp na korzyść chciwych zagranicznych operatorów i ich nie mniej chciwych lokalnych oddziałów może być jedynie złym przedsięwzięciem i działać na naszą szkodę” – dodał.
Partia Zielonych z Valais i organizacja ekologiczna Pro Natura, które wspólnie zainicjowały referendum, również argumentowały, że w planach nie uwzględniono należycie wpływu na przyrodę i dziką przyrodę.
Zwołując referendum w lutym, Pro Natura oświadczyła, że „uważa, że ofensywa słoneczna jest konieczna, ale nie ze szkodą dla dzikich przestrzeni alpejskich”.
Wezwał do skupienia się w projektach na „w dużej mierze niedostatecznie wykorzystywanej” istniejącej infrastrukturze, takiej jak mury zapór, jeziora składujące, zapory lawinowe i drogi, co podkreśliło wysoki odsetek zagrożonych gatunków w Szwajcarii.
Alpejskie parki fotowoltaiczne mogłyby pomóc w dostarczaniu energii odnawialnej zimą
Zwolennicy twierdzą, że Szwajcaria czerpie korzyści z energii wodnej – głównego źródła energii – głównie latem.
Parki fotowoltaiczne położone na dużych wysokościach, usytuowane powyżej typowego zachmurzenia, zapewniłyby stałą alternatywę w zakresie energii odnawialnej zimą, kiedy kraj musi importować energię elektryczną.
Powiedzieli, że fundusze federalne przyspieszyłyby rozwój energii słonecznej na spalonych słońcem zboczach alpejskich gór.
Ustawodawcy i urzędnicy z Valais nawoływali do głosowania na „tak” w sprawie propozycji, w której zwrócono się do wyborców o wyrażenie zgody na dekret – przyjęty w lutym przez radę regionalną większością 87 do 41 – zezwalający na budowę dużych parków fotowoltaicznych, które mogą wyprodukować 10 gigawatogodzin energii prąd rocznie.
Federalny Departament Energii szacuje, że w całym kraju złożono około 40–50 propozycji budowy dużych parków fotowoltaicznych.
Czy projekty fotowoltaiczne będą nadal realizowane w Valais?
Odrzucenie nie torpeduje całkowicie parków fotowoltaicznych, jeśli sektor prywatny chce je rozwijać.
Jednak „nie” postawiło region, postrzegany jako jeden z najbardziej słonecznych i najbardziej sprzyjających lokalizacji parków fotowoltaicznych w Szwajcarii, w porównaniu z innymi, takimi jak środkowy Bern Oberland czy wschodnia Gryzonia, ubiegającymi się o hojne fundusze federalne na takie projekty. Stawką jest do 60 proc. finansowania dużych parków fotowoltaicznych.
Oznacza to również, że projekty fotowoltaiczne będą musiały przejść dłuższy proces zatwierdzania w kantonie.
Ogólnie rzecz biorąc, szwajcarskie władze federalne wyznaczyły cel wynoszący 2 miliardy GWh nowej energii słonecznej na mocy przepisów promujących rozwój energii słonecznej przyjętych we wrześniu 2022 r. Niektóre obszary, takie jak rezerwaty przyrody, są wyłączone z ewentualnego rozwoju.
Mając na uwadze obawy związane ze zmianami klimatycznymi i tak osławionymi lodowcami, szwajcarscy prawodawcy zatwierdzili już plan, który nakłada na Szwajcarię obowiązek osiągnięcia „zerowej” emisji netto do 2050 r.
Przeznaczył także ponad 3 miliardy franków szwajcarskich (około 3,14 miliarda euro) na pomoc przedsiębiorstwom i właścicielom domów w rezygnacji z paliw kopalnych.