O nas
Kontakt

Ogłoszono najlepsze uniwersytety świata na rok 2025. Europa zajmuje 2 z 3 najlepszych miejsc

Laura Kowalczyk

What are the world

Nie ma już rankingów QS World University Rankings, na czele którego znajduje się MIT już 13 rok z rzędu, a za nim plasują się Imperial College London i Oxford.

Najlepsze uniwersytety świata zostały wyłonione w 21. edycji rankingu QS World University Rankings.

Na szczycie listy ponownie znajduje się Massachusetts Institute of Technology (MIT), który znajduje się w Cambridge w stanie Massachusetts w USA i przewodzi rankingowi od 13 lat z rzędu.

Kolejne dwa uniwersytety znajdowały się w Wielkiej Brytanii i to Imperial College London, który przesunął się z 6. miejsca na drugie miejsce, oraz Uniwersytet Oksfordzki na trzecim miejscu.

Uniwersytet Harvarda po raz kolejny znalazł się na czwartym miejscu z wynikiem 96,8, a tuż za nim znalazł się Uniwersytet Cambridge, który zamknął pierwszą piątkę z wynikiem 96,7.

Tegoroczna coroczna ocena jest największa w historii i obejmuje ponad 1500 uniwersytetów.

Powstała w oparciu o analizę milionów prac naukowych i opinii ekspertów.

Do stworzenia rankingu wykorzystano takie wskaźniki, jak reputacja akademicka i wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, cytowania na wykładowcę, stosunek liczby wykładowców zagranicznych do liczby studentów zagranicznych, międzynarodowa sieć badawcza, wyniki zatrudnienia i zrównoważony rozwój.

Oto zestawienie 10 najlepszych uniwersytetów w tym roku na podstawie ich wyników we wskaźnikach rankingowych.

Podczas gdy Stany Zjednoczone były najbardziej reprezentowanym krajem w tym roku, z 197 sklasyfikowanymi instytucjami i niektórymi z najwyższych rankingów, Europa osiągnęła porównywalny sukces. Europejskie instytucje, głównie w Wielkiej Brytanii, zajęły połowę z 10 najlepszych pozycji.

Wielka Brytania zajęła drugie miejsce pod względem liczby uniwersytetów w rankingu – cztery z nich znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Najlepsze uniwersytety w Europie

Z rankingu wynika, że ​​do najlepszych uniwersytetów w Europie w 2025 r. należą Imperial College of London (98,5) i Uniwersytet Oksfordzki (96,9), oba plasujące się w pierwszej trójce na świecie.

Kolejne miejsca wśród europejskich instytucji zajęły Uniwersytet w Cambridge (96,7), ETH w Zurychu (93,9) i University College of London (91,6).

Po Wielkiej Brytanii najwięcej miejsc w pierwszej dziesiątce w Europie zapewniła sobie Szwajcaria, reprezentowana przez siódmą na świecie ETH Zurich oraz École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL).

W pierwszej dziesiątce na kontynencie znalazły się również Francja i Niemcy: odpowiednio Université PSL i Politechnika Monachijska.

Wyróżnienia honorowe

Na arenie międzynarodowej, po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, najwięcej uniwersytetów uwzględnionych w rankingu znajduje się w Chinach kontynentalnych – 71 uczelni z tego kraju.

W pierwszej dwudziestce znalazły się dwie chińskie uczelnie – Uniwersytet Pekiński i Uniwersytet Tsinghua – z wynikami odpowiednio 88,5 i 86,5.

Wysoko na liście znalazły się również uczelnie w Singapurze – Narodowy Uniwersytet Singapuru (NUS) znalazł się w pierwszej dziesiątce, a Nanyang Technological University w Singapurze (NTU) uplasował się na 14. miejscu na świecie.