O nas
Kontakt

ONZ ostrzega przed głodem w Gazie w związku z koniecznością wstrzymania dostaw żywności

Laura Kowalczyk

ONZ ostrzega przed głodem w Gazie w związku z koniecznością wstrzymania dostaw żywności

ONZ została zmuszona w piątek wstrzymać dostawy żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby do Gazy i ostrzegła przed rosnącym możliwością powszechnego głodu.

Dostawy żywności uległy pogorszeniu w związku z uszczelnieniem przez Izrael wszystkich granic Gazy z wyjątkiem przejścia granicznego w Rafah z Egiptem.

Agencje pomocowe twierdzą, że brak paliwa zmusił je do wstrzymania dostaw podstawowych artykułów pierwszej potrzeby do Strefy Gazy. Ostrzegli także przed możliwym powszechnym głodem w oblężonej enklawie z powodu braku paliwa i powiedzieli, że większość mieszkańców Gazy nie ma wystarczającej ilości żywności i czystej wody.

Izrael ogłosił w piątek, że po raz pierwszy zezwoli na „bardzo minimalne” codzienne dostawy paliwa do Gazy do wykorzystania przez ONZ i system łączności.

Urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział w piątek, że Izrael zgodził się na wpuszczenie do Gazy 140 000 litrów paliwa co 48 godzin przez przejście graniczne w Rafah z Egiptem.

W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken zadzwonił do ministra izraelskiego gabinetu Rona Dermera i powiedział mu, że „poważna katastrofa” będzie nieuchronna, jeśli Izrael nie wyśle ​​paliwa do południowej Gazy.

Paliwo będzie dostarczane do składu paliw po stronie granicy z Gazą i stamtąd dystrybuowane. Departament Stanu podał, że 120 000 litrów zostanie zarezerwowane dla ciężarówki Agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich. Będą przewozić pomoc humanitarną, odsalanie wody, pompowanie studni i ścieków, wywóz śmieci, piekarnie i szpitale. Pozostałe 20 000 litrów zostanie przeznaczone na generatory wykorzystywane przez palestyńskiego dostawcę usług telekomunikacyjnych Paltel w celu renowacji sieci komunikacyjnych.

Główny palestyński dostawca oznajmił, że w czwartek w całej Strefie Gazy przestały działać usługi internetowe i telefoniczne z powodu braku paliwa, co spowodowało potencjalnie długoterminową przerwę w komunikacji.

W międzyczasie wojska izraelskie przez drugi dzień przeszukiwały szpital Shifa na północy w poszukiwaniu śladów Hamasu. Pokazali, jak twierdzili, wejście do tunelu i broń znalezioną w ciężarówce na terenie kompleksu. Ale wojsko nie ujawniło jeszcze dowodów na istnienie centralnego centrum dowodzenia Hamasu, które według Izraela jest ukryte pod kompleksem. Hamas i personel największego szpitala w Gazie zaprzeczają zarzutom.

Wojsko oświadczyło, że w budynku sąsiadującym z Shifą znalazło ciało jednego z zakładników uprowadzonych przez Hamas, 65-letniego Yehudita Weissa, gdzie znalazło także karabiny szturmowe i granaty o napędzie rakietowym. Nie podała przyczyny jej śmierci.

Izrael poinformował wcześniej, że znalazł ciało innego zakładnika, 19-letniego izraelskiego żołnierza, w budynku sąsiadującym ze szpitalem Shifa w mieście Gaza.

Pogrzeb Noi Marciano odbył się w piątek w Modinie w Izraelu.

Według palestyńskich władz ds. zdrowia, które nie rozróżniają ofiar śmiertelnych wśród cywilów i bojowników, od początku wojny co najmniej 11 470 Palestyńczyków, w tym dwie trzecie kobiet i nieletnich, zginęło. Według szacunków za zaginione uważa się około 2700 osób.

Izrael obiecał zniszczyć Hamas po tym, jak grupa bojowników rozpoczęła najazd 7 października. W Izraelu zginęło około 1200 osób, głównie podczas pierwszego ataku, a około 240 zostało wziętych do niewoli przez bojowników.