O nas
Kontakt

ONZ powołuje grupę, która ma doradzać w zakresie międzynarodowego zarządzania sztuczną inteligencją, w tym zagrożeń i możliwości

Laura Kowalczyk

ONZ powołuje grupę, która ma doradzać w zakresie międzynarodowego zarządzania sztuczną inteligencją, w tym zagrożeń i możliwości

Potencjalne szkody związane ze sztuczną inteligencją obejmują dezinformację, a także stronniczość, oszustwa i łamanie praw człowieka, powiedział szef ONZ.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres ogłosił w czwartek powołanie 39-osobowej globalnej grupy doradczej, która ma sporządzić raport na temat międzynarodowego zarządzania sztuczną inteligencją oraz związanych z nią kluczowych zagrożeń, wyzwań i możliwości.

Szef ONZ powiedział na konferencji prasowej, że zrównoważona pod względem płci i zróżnicowana geograficznie grupa, obejmująca pokolenia, wyda wstępne zalecenia do końca roku, a ostateczne zalecenia do lata 2024 r.

Zalecenia zostaną uwzględnione podczas przyszłego szczytu ONZ, w którym światowi przywódcy wezmą udział we wrześniu 2024 r.

„W naszych trudnych czasach sztuczna inteligencja mogłaby umożliwić ludzkości niezwykły postęp” – powiedział Guterres, dodając, że jej potencjał do transformacji w kierunku dobra „jest trudny do uchwycenia”.

Powiedział jednak: „Potencjalne szkody związane ze sztuczną inteligencją obejmują poważne obawy związane z dezinformacją i dezinformacją; utrwalanie uprzedzeń i dyskryminacji; inwigilacja i naruszenie prywatności; oszustwami i innymi naruszeniami praw człowieka”.

AI zagrożeniem dla demokracji?

Jest już jasne, stwierdził Guterres, że złośliwe wykorzystanie sztucznej inteligencji „może podważyć zaufanie do instytucji, osłabić spójność społeczną i zagrozić samej demokracji”.

Guterres powiedział, że obecnie wiedza specjalistyczna w zakresie sztucznej inteligencji jest skoncentrowana „w kilku firmach i krajach”, co może prowadzić do głębszych globalnych nierówności „i zamienić przepaści cyfrowe w przepaści”. Dodał, że potrzebne są skoordynowane działania globalne.

ONZ stwierdziła, że ​​utworzenie organu składającego się z ekspertów z rządu, sektora prywatnego, społeczności badawczej, społeczeństwa obywatelskiego i środowiska akademickiego stanowi ważny krok w jej wysiłkach na rzecz rozwiązania problemów związanych z międzynarodowym zarządzaniem sztuczną inteligencją i pomoże połączyć istniejące i powstające inicjatywy.