O nas
Kontakt

ONZ zatwierdza ambitny pięcioletni plan walki z gruźlicą

Laura Kowalczyk

ONZ zatwierdza ambitny pięcioletni plan walki z gruźlicą

Światowi przywódcy w Organizacji Narodów Zjednoczonych zatwierdzili ambitny plan walki z gruźlicą na najbliższe pięć lat.

Światowi przywódcy w Organizacji Narodów Zjednoczonych zatwierdzili ambitny plan walki z gruźlicą na najbliższe pięć lat.

Cele obejmują dotarcie do 90 procent osób korzystających z usług w zakresie profilaktyki i opieki nad gruźlicą, zapewnienie pakietów świadczeń socjalnych wszystkim osobom chorym na gruźlicę, wydanie licencji na co najmniej jedną nową szczepionkę oraz zamknięcie luk w finansowaniu wdrażania i badań do 2027 r.

W okresie poprzedzającym to historyczne spotkanie dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, oficjalnie powołał radę akceleratorów szczepionek przeciwko gruźlicy, aby ułatwić opracowywanie, licencjonowanie i stosowanie nowych szczepionek przeciwko gruźlicy.

Otwierając posiedzenie Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Dennis Francis powiedział: „Właśnie zatwierdzona dzisiaj deklaracja polityczna odzwierciedla znaczenie całego społeczeństwa, podejścia całego rządu i zawiera oparte na dowodach zalecenia dotyczące wyeliminowania gruźlicy do 2030 r.”.

Franciszek mówił dalej: „Ale czas ucieka. Liczę na Was, że zainspirujecie zobowiązania polityczne oparte na nauce, równości i włączeniu społecznym. Zachęcam do wykorzystania dzisiejszej platformy do przesłania jasnego i spójnego przekazu. Razem – na górze – możemy zakończyć gruźlicę.”

Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ Amina J. Mohammed wspomina prywatny moment, mówiąc: „Moje zaangażowanie to moja osobista historia”.

„W tym tygodniu straciłem ojca z powodu gruźlicy w wieku 50 lat, 37 lat temu, dziś mamy narzędzia do diagnozowania gruźlicy i teraz potrzebujemy szczepionki. Zakończmy teraz gruźlicę. Jest to możliwe” – powiedział Zastępca Sekretarza Generalnego.

Również podczas spotkania dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zauważył, że w 2021 r. gruźlica zabiła ponad milion osób, a kolejne miliony zachorowała”.

Ghebreyesus podsumował: „W czasie, jaki zajmie mi poczynienie tych uwag, gdzieś na świecie 10 osób umrze na gruźlicę. Większość z nich jest biedna, marginalizowana lub niedożywiona. A dodatkowe koszty związane z leczeniem gruźlicy narażają ich na trudności finansowe lub wpędzają w jeszcze większe ubóstwo. Gruźlica jest ostateczną chorobą wynikającą z deprywacji”.

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Postęp nauki, finansów i innowacji oraz ich korzyści, aby pilnie zakończyć światową epidemię gruźlicy, w szczególności poprzez zapewnienie równego dostępu do profilaktyki, badań, leczenia i opieki”.

Celem głównym jest przeprowadzenie kompleksowego przeglądu postępów w kontekście realizacji celów określonych w deklaracji politycznej na rok 2018 oraz w Celach Zrównoważonego Rozwoju.