O nas
Kontakt

Organizacje humanitarne inwestują w sztuczną inteligencję, aby usprawnić swoją pracę

Laura Kowalczyk

Organizacje humanitarne inwestują w sztuczną inteligencję, aby usprawnić swoją pracę

AI wspierająca solidarność społeczną? UNICEF i Lekarze Bez Granic wykorzystują je do ratowania życia. Dowiedz się, jak technologia wspiera działalność humanitarną.

Sztuczną inteligencję można wykorzystać do nieskończonej liczby zadań. Może odpowiedzieć na Twoje pytania, wygenerować obrazy, a nawet stworzyć dla Ciebie wirtualnego przyjaciela. Ostatnio ratuje życie.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zaczął go wykorzystywać w 2019 roku do skuteczniejszego wykrywania min przeciwpiechotnych. Wcześniej wyłącznie eksperci analizowali obrazy w podczerwieni z dronów wykrywających miny, co było czasochłonnym i niedokładnym procesem. Teraz sztuczna inteligencja pomaga tym operatorom, bezpośrednio oznaczając podejrzane obrazy. Pozwala to zaoszczędzić znaczną ilość czasu.

To tak, jakby analityk miał u boku tysiąc asystentów

Erika Tollefsena

Dyrektor Jednostki ds. skażenia broni Czerwonego Krzyża

Erik Tollefsen, dyrektor Jednostki ds. skażenia broni Czerwonego Krzyża odpowiedzialny za projekt, twierdzi, że analityk ma u boku tysiąc asystentów.

Ale jak to działa?

Konkretnie, Czerwony Krzyż dostarczył komputerowi tysiące skategoryzowanych już obrazów w podczerwieni, dzięki czemu może on zapamiętać wszystkie możliwe sytuacje i samodzielnie rozpoznać obecność min, a także ich wielkość, rodzaj i dokładną lokalizację. To jest uczenie maszynowe.

Fundacja Médecins Sans Frontières testuje taką sztuczną inteligencję od 2023 r. w ramach projektu AI4CC, którego celem jest poprawa dokładności diagnozowania raka szyjki macicy w odległych obszarach, takich jak Malawi. W tych regionach identyfikacja choroby jest skomplikowana ze względu na brak zasobów. W rezultacie aż 30% kobiet, które uzyskały wynik negatywny, jest uspokojona po opuszczeniu lekarza, mimo że mają już zmiany nowotworowe, których operator nie był w stanie wykryć. Co roku giną tysiące ludzi.

Sztuczna inteligencja potrafi rozpoznać obecność zmian chorobowych z ponad 90% dokładnością, dzięki obrazom zarejestrowanym i sklasyfikowanym przez komputer. Co więcej, można go zastosować w instrumentach do analizy szyjki macicy zwanych kolposkopami.

Kolposkopy używane w Malawi przez fundację Médecins Sans Frontières
Kolposkopy używane w Malawi przez fundację Médecins Sans Frontières

Organizacje humanitarne mogą nadal wykorzystywać sztuczną inteligencję na wiele różnych sposobów do ochrony populacji i poprawy jakości naszego życia. Można na przykład dokładniej przewidywać klęski żywiołowe, aby chronić społeczności i przewidywać potrzeby, co widać w przypadku Flood Hub firmy Google.

UNICEF we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) opracował nawet modele sztucznej inteligencji do przewidywania i zwalczania chorób takich jak gorączka denga w krajach subtropikalnych.