O nas
Kontakt

Organizacje pozarządowe żądają przeglądu „niewystarczających” celów UE w zakresie redukcji emisji

Laura Kowalczyk

Organizacje pozarządowe żądają przeglądu „niewystarczających” celów UE w zakresie redukcji emisji

Zdaniem CAN Europe i Globalnej Sieci Działań Prawnych (GLAN) roczne uprawnienia do emisji (AEA) ustalane przez Komisję Europejską dla państw członkowskich UE są mało ambitne i naruszają prawo UE w zakresie ochrony środowiska.

Organizacje pozarządowe zwróciły się w środę o wewnętrzny przegląd decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej ustalającej roczne uprawnienia do emisji dla każdego państwa członkowskiego UE w sektorach obejmujących transport drogowy, budownictwo, rolnictwo, odpady i drobny przemysł.

Twierdzą, że uprawnienia i ogólne ambicje klimatyczne UE „niepokojąco odbiegają od celów klimatycznych określonych w porozumieniu paryskim i nie chronią podstawowych praw człowieka”.

Wniosek dotyczy niedawnej aktualizacji tzw. rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego, stanowiącego część przełomowego pakietu prawodawstwa UE mającego na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w UE o 55% do 2030 r.

Dodatki ustalane są w zależności od zamożności krajów. Na początku tygodnia ujawniono, że Niemcy prawdopodobnie przekroczą docelowe emisje gazów równoważnych CO2 o 150 milionów ton.

„Naszym zdaniem obecny poziom, na którym ustalono te przydziały, znacznie odbiega od działań wymaganych, aby UE mogła wnieść sprawiedliwy wkład w osiągnięcie celu 1,5°C określonego w porozumieniu paryskim” – Romain Didi, koordynator ds. zarządzania klimatem i polityki w zakresie praw człowieka w CAN Europe, powiedział.

„Gdyby wszystkie kraje na świecie postępowały tak samo, jak UE pod względem ambicji, wówczas do końca stulecia doszłoby do katastrofalnego, trzystopniowego wzrostu ocieplenia.

„Potrzebujemy większych ambicji, aby umożliwić bardziej radykalne redukcje emisji w perspektywie krótkoterminowej i znacznie przekroczyć obecny, niewystarczający cel klimatyczny UE na rok 2030 wynoszący -55%, aby osiągnąć co najmniej -65% redukcji emisji brutto do końca tej dekady” – dodał. .

Komisja powiedziała TylkoGliwice, że rozpatrzy wniosek obu organizacji pozarządowych o wewnętrzną ocenę, odrzuciła jednak zarzut, że decyzja wykonawcza narusza prawa podstawowe.

„Decyzja Komisji wypełnia obowiązki prawne określone w rozporządzeniu w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego, które szanuje prawa podstawowe i przestrzega zasad uznanych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej” – powiedział rzecznik.

Jednak CAN Europe i GLAN twierdzą, że słabnące ambicje klimatyczne zagrażają prawom podstawowym.

„Wiele skutków zmiany klimatu, takich jak nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe, w rzeczywistości zagraża podstawowym prawom człowieka obywateli w UE i poza nią, zwłaszcza grup, które są już marginalizowane lub bardziej bezbronne” – stwierdził Did: „W szczególności kryzys klimatyczny zagraża prawa do życia, środków do życia i zdrowego środowiska, co ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne”.

Komisja musi teraz przyjąć decyzję w sprawie przeglądu w ciągu 16 tygodni, z możliwością przedłużenia do 22 tygodni. Jej decyzja w sprawie przeglądu mogłaby następnie zostać zaskarżona przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.