O nas
Kontakt

Osy Dalek, zawilce żarówkowe i pingwin olbrzymi: 5 nowych gatunków odkrytych w 2023 r.

Laura Kowalczyk

A staggering 619 new species of wasp alone were described in 2023.

W 2023 roku opisano aż 619 nowych gatunków os.

Większość z nas nie wie, że naukowcy co roku dokumentują tysiące nowych gatunków.

Ponieważ kraje na całym świecie stoją w obliczu ponurego kryzysu różnorodności biologicznej, wiadomość, że brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej opisało w tym roku rekordową liczbę 815 nowych gatunków, jest mile widziana.

„Nie jesteśmy w stanie chronić tego, czego nie znamy, dlatego opisywanie nowych gatunków jest integralnym aspektem leżącym u podstaw większości prac mających na celu ochronę, zachowanie i odwrócenie spadku różnorodności biologicznej obserwowanego w świecie przyrody” – czytamy w muzeum.

Oto niektóre z najciekawszych i niezwykłych gatunków, które zostaną odkryte w 2023 roku.

5. Osa Dalek

Rok 2023 był rokiem osy – Muzeum Historii Naturalnej opisuje aż 619 nowych gatunków.

Większość z nich należy do grupy znanej jako Encyrtidae. Odnoszą się one do pasożytniczych owadów, które składają jaja na niczego niepodejrzewających bezkręgowcach i w nich.

Naukowcy postanowili nadać jednemu rodzajowi osy – wraz z 14 należącymi do niego gatunkami – imię Dalek, aby uczcić 60. rocznicę powstania Doctor Who.

„Pomyślałem, że to dobra nazwa dla rodzaju i dająca sporo frajdy, ponieważ w młodości byłem wielkim fanem Doktora Who” – mówi dr John Noyes, który pracował nad odkryciem.

4. Zawilec żarówkowy

Choć gatunek ten jest znany nurkom i akwarystom od kilkudziesięciu lat, dopiero w 2023 roku oficjalnie opisano go łacińską nazwą.

Zawilec żarówkowy, jak jest nieformalnie nazywany, to półprzezroczyste stworzenie morskie występujące w Zatoce Meksykańskiej.

Obecnie oficjalnie nazywany Bellacti lux, kryje się w skalistych szczelinach, aby użądlić i uwięzić swoją ofiarę.

Trudno go zauważyć, ponieważ czasami mierzy zaledwie 1,3 cm średnicy, ale można go rozpoznać po bulwiastych końcach macek.

3. Gigantyczny pająk krabowy

Arachnofobicy, odwróćcie teraz wzrok. W tym roku w ekwadorskiej Amazonii odkryto ogromnego pająka, będącego pierwszym tego typu pająkiem w tym kraju Ameryki Południowej.

Pedro Peñaherrera-R. i Diego Cisneros-Heredia natknęli się na kolosa, gigantycznego pająka krabowego z rodzaju Sadala, podczas nocnej wędrówki w pobliżu stacji różnorodności biologicznej Tiputini w Ekwadorze. Postanowili nazwać nowy gatunek Sadala rauli na cześć dziadka Peñaherrery-R.

Mamutowa bestia ma osiem oczu, osiem nóg i puszysty pomarańczowo-czerwony brzuch. Czyha w liściach lub na pniu drzewa, gotowy do ataku i usidlenia przechodzących owadów.

2. Wąż zjadający ślimaki DiCaprio

W 2023 roku naukowcy opisali nagrodę składającą się z pięciu nowych węży żywiących się ślimakami.

Jeden gatunek zamieszkujący drzewa otrzymał przydomek ślimakożernego węża DiCaprio, czyli po łacinie Sibon irmelindicaprioae.

Imię wybrał słynny aktor (i działacz na rzecz ochrony przyrody) Leonardo DiCaprio, ale honoruje jego matkę Irmelin.

W artykule opisującym nowy gatunek autorzy klasyfikują go jako bliski zagrożenia, ponieważ jego siedlisko – dziewiczy las – przekształca się w pola uprawne.

Wąż występuje na obszarach Panamy i Kolumbii.

1. Wielki pingwin

Nie wszystkie opisane nowe gatunki nadal istnieją. W rzeczywistości niektóre wymarły wiele tysięcy lat temu.

Naukowcy z Nowej Zelandii odkryli kości dwóch gatunków pingwinów olbrzymich, które przemierzały ten obszar około 50 milionów lat temu.

Kumimanu fordycei ważyłby mniej więcej tyle, co panda wielka, ale w morzu zachowywał się zaskakująco wdzięcznie.

„Wiele wczesnych pingwinów kopalnych osiągnęło ogromne rozmiary, z łatwością przyćmiewając największe żyjące obecnie pingwiny” – mówi dr Daniel Field, badacz z Uniwersytetu w Cambridge, który jest współautorem opisu gatunku.

„Nasz nowy gatunek Kumimanu fordycei to największy skamieniały pingwin, jaki kiedykolwiek odkryto”.