Wysokie stopy procentowe osłabiły kredyty konsumenckie i negatywnie wpłynęły na zyski banków we wrześniu.
Zyski rosyjskich banków spadły we wrześniu w związku ze znacznym spowolnieniem wzrostu kredytów konsumenckich, podał w piątek bank centralny tego kraju, gdy Rosjanie dostosowywali się do ostrych podwyżek stóp procentowych w sierpniu oraz we wrześniu, gdy władze próbowały bronić rubla.
Bank Rosji dokonał awaryjnej podwyżki o 350 punktów bazowych do 12% w połowie sierpnia, po czym we wrześniu ponownie podniósł stopy do 13%. Ekonomiści spodziewają się kolejnej podwyżki kosztów kredytu na przyszłotygodniowym posiedzeniu banku centralnego.
Zyski rosyjskich banków spadły we wrześniu do 296 mld rubli (2,92 mld euro) z 353 mld rubli w sierpniu.
Drugi co do wielkości bank w Rosji, VTB Bank, powiedział w zeszłym miesiącu, że wysokie stopy procentowe będą negatywnie wpływać na zyski banków w 2024 r., mimo że oczekuje się, że sektor ten odnotuje w tym roku rekordowe zyski.
„Na każdy jeden punkt procentowy wzrostu głównej stopy procentowej mamy spadek przychodów odsetkowych o około 15 miliardów rubli” – powiedział Reuters, dyrektor finansowy banku Dmitrij Pianow.
„Nic nie powstrzyma nas przed zakończeniem roku 2023 rekordowymi liczbami” – powiedział Pianov.
Zysk całego rosyjskiego sektora bankowego w okresie od stycznia do września wyniósł 2,4 biliona rubli, a do końca roku może osiągnąć 3 biliony rubli – podał bank centralny.
Rezerwy walutowe maleją
Oczekuje się, że fundusze przedsiębiorstw w walutach obcych utrzymywane w bankach spadną w nadchodzących miesiącach ze względu na wprowadzenie w tym tygodniu nowych kontroli kapitału, podał bank.
Od poniedziałku weszło w życie dekret prezydenta Władimira Putina o obowiązkowej sprzedaży walut, zmuszając 43 grupy eksporterów do repatriacji 80% i sprzedaży 90% swoich dochodów z wymiany walut.
We wrześniu środki gospodarstw domowych w walutach obcych nadal spadały, o 900 mln dolarów (850 mln euro).
„Może to wynikać z chęci przewalutowania walut obcych na ruble po wysokim kursie” – podał bank w raporcie.
Na początku tego miesiąca rubel spadł do najniższego poziomu od ponad 18 miesięcy, zanim wprowadzono kontrolę przepływu kapitału, ale od tego czasu odzyskał pozycję, umacniając się w piątek do najwyższego poziomu od ponad trzech tygodni.