O nas
Kontakt

Oto dlaczego powinieneś znaleźć pracę techniczną w Kopenhadze

Laura Kowalczyk

Oto dlaczego powinieneś znaleźć pracę techniczną w Kopenhadze

Dania to szczęśliwe miejsce. Tak przynajmniej wynika z raportu World Happiness Report 2023, w którym naród nordycki jest drugim najszczęśliwszym krajem na świecie.

Poprzednie badanie przeprowadzone przez Boston Consulting Group i Digital Hub Denmark również wykazało, że pracownicy cyfrowi w kraju byli całkiem zadowoleni, a respondenci ankiety wykazali swoje zadowolenie z kultury pracy w kraju i wsparcia finansowego.

„Dla wielu międzynarodowych talentów cyfrowych Dania jest pomijanym kierunkiem” – powiedziała Claudia Bruyant Ndege, która kierowała badaniem dla Boston Consulting Group.

„Widzimy jednak, że talenty cyfrowe, które trafiają do Danii, są w zasadzie bardzo zadowolone ze swojego życia zawodowego”.

Kultura pracy w Danii

Pracownicy w Danii korzystają zarówno z elastycznego środowiska pracy, jak i siatki zabezpieczeń społecznych.

Konsekwencją tego ostatniego jest to, że podatki są wysokie, podobnie jak koszty utrzymania, ale jest to kompromis, który wielu jest skłonnych osiągnąć, jeśli chodzi o poziom życia i jakość dostępnych tam usług publicznych.

Dania ma jeden z najwyższych wskaźników zatrudnienia w Europie i kulturę pracy ceniącą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Z najnowszego indeksu OECD Better Life Index wynika, że ​​jedynie 1,1 procent duńskich pracowników pracuje bardzo długo, a przeciętny pracownik spędza prawie 16 godzin dziennie na rozrywce i higienie osobistej.

Średni tydzień pracy w Danii wynosi 37 godzin z pięcioma tygodniami płatnego urlopu w roku, a średni roczny dochód również jest powyżej średniej OECD.

Wszystko to sprawia, że ​​Dania jest atrakcyjna dla pracowników, a krajowi udało się również przyciągnąć głównych pracodawców.

Przez siedem lat z rzędu Bank Światowy uznawał go za najlepszy kraj w Europie do prowadzenia działalności gospodarczej, a firmy takie jak IBM, Microsoft, Oracle i SAP utworzyły tam centra innowacji i rozwoju, obok urodzonych w Danii graczy technologicznych, takich jak Unity Technologies , Zendesk i Po prostu Jedz.

Ekosystem technologiczny Kopenhagi

Naturalnie wiele z tych dużych firm zdecydowało się na założenie sklepu w Kopenhadze.

Chociaż jest to najbardziej zaludnione miasto w Danii, stolica jest skromna według standardów międzynarodowych, a populacja miejska wynosi około 1,4 miliona.

Zaletą małego miasta jest możliwość kontaktu z ludźmi, zarówno prywatnie, jak i zawodowo.

Dla świata biznesu Kopenhaga ułatwia nawiązywanie kontaktów dzięki wielu przestrzeniom coworkingowym, hubom start-upów i wydarzeniom branżowym.

We wrześniu odbędzie się coroczne TechBBQ, dwudniowe wydarzenie dla przedsiębiorców, inwestorów i talentów technologicznych.

Wydarzenie to gości branżę technologiczną z całej Skandynawii, a listopadowy Szczyt Technologii Cyfrowej gromadzi branżę wraz ze środowiskiem akademickim i badaczami.

Nic więc dziwnego, że Kopenhaga jest centrum duńskiego ekosystemu start-upów i według Global Startup Ecosystem Index 2023 gości około dwie trzecie start-upów w kraju.

Należą do nich jednorożce fintech Pleo i Lunar, odtwarzacz oprogramowania biznesowego Templafy, dostawca e-learningu Labster i start-up zajmujący się technologią HR Peakon (który został przejęty przez Workday za 700 milionów dolarów).

Skoncentruj się na zrównoważonym rozwoju

Jako naród Dania poważnie podchodzi do zrównoważonego rozwoju i wymaga tego od swojego ekosystemu biznesowego. Według wskaźnika efektywności środowiskowej kraj ten został uznany za najbardziej zrównoważony kraj na świecie zarówno w latach 2021, jak i 2022.

Zachęcamy do korzystania z roweru jako najlepszego sposobu poruszania się po stolicy, przy czym istnieje większe prawdopodobieństwo, że spotkasz Duńczyka, który ma rower niż samochód.

Ponad trzy czwarte energii elektrycznej w kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych, a rząd wyznaczył cele klimatyczne wyższe niż unijny Zielony Ład.

Aby pomóc w osiągnięciu tych ambitnych celów, rząd duński wspiera technologie takie jak wychwytywanie dwutlenku węgla i odnawialne źródła energii, a także te, które wspierają ekologiczną transformację.

Właśnie dlatego zielone technologie stają się kluczowym sektorem w całym kraju, a w centrum innowacji, jakim jest Kopenhaga, stanowią czynnik, który może mieć wpływ na dzisiejszą świadomą ekologicznie siłę roboczą.

Demonstrując wiodącą rolę stolicy w tej dziedzinie, Kopenhaski Klaster Cleantech połączył się z krajowym Klastrem Lean Energy, tworząc CLEAN, konsorcjum branżowe wybrane przez rząd w celu wspierania zielonej transformacji duńskich firm i łączenia ich ze światowymi innowatorami w tej przestrzeni.

W Danii istnieje również znaczący sektor nauk przyrodniczych, obejmujący setki przedsiębiorstw biotechnologicznych.

Kopenhaga znajduje się w samym sercu tego wydarzenia, jako siedziba Medicon Valley, klastra nauk przyrodniczych, który obejmuje większy obszar metropolitalny i rozciąga się na południową Szwecję.

Medicon Valley jest siedzibą setek firm biotechnologicznych, medycznych i farmaceutycznych, a także wielu parków naukowych i inkubatorów.

Innym dobrze prosperującym sektorem w Danii jest fintech, a Kopenhaga ma bogatą historię w zakresie usług finansowych, dzięki której przejęła wiodącą rolę w transformacji cyfrowej.

W miarę jak kraj zmierza w stronę społeczeństwa bezgotówkowego, obszar Kopenhagi stał się domem dla firm fintech zajmujących się oprogramowaniem zapewniającym bezpieczeństwo, optymalizację i inwestycje.

Wyszukaj oferty pracy dostępne w Kopenhadze i całej Europie na tablicy ofert pracy TylkoGliwice