O nas
Kontakt

Oto kraje na świecie, w których najlepiej się pracuje zdalnie – a wszystkie z pierwszej dziesiątki znajdują się w Europie

Laura Kowalczyk

Denmark came out on top for the best country in the world for remote working, according to the Global Remote Work Index 2023.

W nowym raporcie oceniono 108 krajów na podstawie czynników społecznych i infrastrukturalnych i stwierdzono, że Europa była zdecydowanie najlepszym miejscem do pracy zdalnej w 2023 r.

Dzięki pandemii COVID-19 krajobraz całkowicie się zmienił, jeśli chodzi o nasze nawyki pracy, a praca hybrydowa lub zdalna staje się dla wielu z nas coraz częściej domyślną opcją.

W nowym raporcie platformy cyberbezpieczeństwa Nordlayer przeanalizowano, gdzie na świecie są najlepsze miejsca do pracy zdalnej i stwierdzono, że Europa zdominowała ranking nie tylko zajmując 10 pierwszych miejsc, ale także większość z pierwszej połowy.

W globalnym indeksie pracy zdalnej z 2023 r. przeanalizowano dane ze 108 krajów i przyznano im punkty na podstawie ich kształtu na podstawie różnych kryteriów, w tym dostępu do stabilnych, szybkich połączeń internetowych, korzyści społeczno-ekonomicznych, takich jak opieka zdrowotna, a także ochrony praw człowieka.

Tak uplasowało się 108 krajów objętych badaniem, zgodnie z danymi przeanalizowanymi na potrzeby Global Remote Work Index 2023.
Tak uplasowało się 108 krajów objętych badaniem, zgodnie z danymi przeanalizowanymi na potrzeby Global Remote Work Index 2023.

Chociaż prawdą jest, że priorytety ludzi nie są ze sobą zbieżne, a to, co cenią najbardziej, również się różni, badanie wykazało, że Dania ogólnie zajęła pierwsze miejsce, gdy wzięto pod uwagę wyniki z czterech kluczowych kategorii – bezpieczeństwa cybernetycznego, infrastruktury cyfrowej i fizycznej, bezpieczeństwa socjalnego i bezpieczeństwa gospodarczego. na konto.

Kluczowe wnioski

Chociaż czołową pozycję w rankingu zdominowały kraje europejskie, autorzy raportu zauważyli również, że we wszystkich tych krajach – w tym w Danii i innych krajach nordyckich – życie jest droższe.

Jedynym wyjątkiem była Portugalia, która choć zajmowała w sumie szóste miejsce, znajdowała się znacznie niżej w tabeli (56.) pod względem kosztów utrzymania, oferując pracownikom zdalnym najlepszy stosunek jakości do ceny spośród 10 krajów o największym natężeniu ruchu w Europie.

Europa dominuje na czołowych miejscach w tabeli, ale wiele z tych krajów upadło z powodu infrastruktury cyfrowej, przy czym szczególnie przodują w tej dziedzinie kraje azjatyckie.

Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął Singapur, a za nim plasowały się Korea Południowa i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Europejscy rywale zostali potępieni ze względu na przystępną cenę Internetu.

Chociaż Singapur wyróżniał się w tej kategorii i był liderem na kontynencie, zajął w sumie 28. miejsce, podczas gdy Korea Południowa wypadła lepiej, zajmując 17. miejsce.

Kraje, które zapewniały najlepsze bezpieczeństwo ekonomiczne pracownikom zdalnym, to anglosfera, na przykład Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia. Tuż za nimi uplasowały się większe gospodarki europejskie, takie jak Niemcy i Hiszpania, oraz inne kraje odstające, takie jak Malta.

Co wyróżnia czołowe kraje?

Dania, konsekwentnie uznawana za jedno z najszczęśliwszych miejsc na świecie, uzyskała wysokie wyniki we wszystkich kryteriach raportu.

Pomimo niezwykle wysokich kosztów życia (94. miejsce) i drogiego Internetu (42. miejsce), Duńczycy cieszą się bardzo dobrą jakością Internetu (7. miejsce) i szczególnie wyróżniali się poziomem włączenia społecznego (6. miejsce) oraz świadczeniami socjalnymi, w tym opieką zdrowotną (3. miejsce ).

Na drugim miejscu znalazły się także warunki społeczne. Szczególnie dobrze wypadła w zakresie bezpieczeństwa socjalnego (niski wskaźnik przestępczości itd.), praw osobistych (3. miejsce) i posiadania społeczeństwa włączającego (6. miejsce).

W połączeniu z szybką, stabilną infrastrukturą cyfrową i dobrym cyberbezpieczeństwem czynniki te zapewniły Holandii bliskie drugie miejsce w rankingach.

Na trzecim miejscu Niemcy wyróżniły się na tle innych krajów najwyższymi opłatami za najtańszy Internet (1. miejsce) i najsilniejszym systemem prawnym (1. miejsce).

Biorąc pod uwagę, że jest to największa gospodarka w Europie, trudno się dziwić, że Niemcy zapewniały pracownikom zdalnym wysokie bezpieczeństwo ekonomiczne (6. miejsce). Jednak ogólnie została ona przeceniona w kategorii infrastruktury cyfrowej i fizycznej (22. miejsce).