O nas
Kontakt

Palenie w Europie: które kraje są najbardziej i najmniej uzależnione od tytoniu i wapowania?

Laura Kowalczyk

Palenie w Europie: które kraje są najbardziej i najmniej uzależnione od tytoniu i wapowania?

Wielka Brytania ogłosiła dalsze plany odstraszania palaczy za pomocą nowych opakowań. Ale jak kraje europejskie porównują się pod względem wskaźników palenia i wapowania?

Graficzne obrazy chorób płuc, ostrzeżenia o raku i proste opakowania papierosów stały się powszechne, ale rząd Wielkiej Brytanii chce pójść o krok dalej i umieszczać na opakowaniach wkładki z poradami, jak rzucić palenie.

Jest to część trwającej rozprawy z paleniem w Wielkiej Brytanii, po ogłoszeniu w maju ograniczenia sprzedaży lub rozdawania papierosów elektronicznych osobom poniżej 18 roku życia.

Brytyjski Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie planów włączenia wkładek do szeregu produktów, w tym papierosów i tytoniu do skręcania papierosów.

Rząd brytyjski ujawnił na początku tego roku plany pomocy palaczom w rzuceniu palenia tytoniu poprzez przejście na e-papierosy, ale uważa wzrost liczby młodych osób palących za powód do niepokoju i mówi, że osoby niepalące nie powinny być zachęcane do rozpoczęcia wapowania.

Nowa brytyjska inicjatywa „swap to stop”, ogłoszona w kwietniu, ma na celu odstawienie miliona palaczy od tytoniu i wapowanie. Rząd planuje również zaoferować kobietom w ciąży bony o wartości do 400 funtów (456 euro) jako zachętę finansową do rzucenia palenia.

Ruchy, które działacze nazwali krokami we właściwym kierunku, są częścią szerszej strategii mającej na celu uwolnienie kraju od dymu tytoniowego do 2030 r. lub obniżenie wskaźnika palenia do około 5 procent.

Władze Wielkiej Brytanii utworzyły również „oddział ścigania nielegalnych vapes”, aby rozprawić się z nielegalną sprzedażą vapes osobom poniżej 18 roku życia w sklepach.

W Irlandii przepisy zakazujące sprzedaży e-papierosów nieletnim mają zostać uchwalone w lipcu.

Jaka jest sytuacja w innych krajach Europy i jak wypadają tam wskaźniki palenia i wapowania?

Palenie w Europie

Według danych zebranych przez Eurostat 19,7 proc. populacji UE pali codziennie. W 2019 roku 5,9 proc. paliło 20 lub więcej papierosów dziennie, a 12,6 proc. mniej niż 20 sztuk.

Kraje, które palą najwięcej w UE, to Bułgaria, gdzie 28,2 proc. ).

Kraje o najmniejszej liczbie palaczy to Szwecja (9,3 proc.), Islandia (11,2 proc.), Finlandia (12,5 proc.), Norwegia (12,9 proc.) i Luksemburg (13,5 proc.).

Szwecja, kraj europejski o najniższym wskaźniku palenia, od lat walczy z papierosami. Palenie zostało zakazane we wszystkich barach i restauracjach na początku 2005 roku. W 2019 roku zakaz został dodatkowo rozszerzony o siedzenia na zewnątrz w barach i restauracjach, a także w miejscach publicznych.

W UE mężczyźni częściej palą niż kobiety

W Europie mężczyźni częściej niż kobiety palą; 22,3 procent mężczyzn w wieku 15 lat i więcej pali papierosy codziennie, w porównaniu z 14,8 procent kobiet.

Kraje, w których mężczyźni palą najwięcej, to Bułgaria (37,6 proc.), Łotwa (34,4 proc.) i Rumunia (30,6 proc.). Z kolei kraje, w których kobiety palą najwięcej, to Niemcy (18,6 proc.), Chorwacja (19,2 proc.) i Bułgaria (20,7 proc.).

W Rumunii 30,6% mężczyzn pali w porównaniu z 7,5% kobiet; w Bułgarii 37,6 proc. to mężczyźni, a 20,7 proc. to kobiety; a na Łotwie 34,4% to mężczyźni, a 12,1% to kobiety.

W niektórych krajach różnica między obiema płciami jest mniejsza lub wręcz odwrócona.

W Szwecji, pomimo obowiązujących zakazów, kobietom trudniej jest rzucić palenie; 6,8% nadal to robi, w porównaniu z 5,9% mężczyzn.

W Danii pali 11,7 proc. mężczyzn i 11,8 proc. kobiet.

W Norwegii różnica jest również niewielka; 11 procent mężczyzn pali, a kobiety są o dwa punkty mniej z wynikiem 9,4 procent.

Większość codziennych palaczy pali od co najmniej 10 lat

Dane sugerują, że w całej UE zdecydowana większość codziennych palaczy w 2019 r. (76,2 proc.) paliła od co najmniej 10 lat.

Statystyki mówią, że 78,1 procent mężczyzn, którzy codziennie palą, pali od co najmniej 10 lat, w porównaniu z 73,5 procent kobiet.

E-papierosy: kto najczęściej wapuje?

Elektroniczne papierosy są często promowane jako bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy.

Ale niedawne obszerne badanie przeprowadzone przez czasopismo medyczne BMJ mówi, że nie jest możliwe ustalenie, czy są one mniej szkodliwe dla układu oddechowego niż zwykłe papierosy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że tak zwane e-liquidy stosowane w e-papierosach – niezależnie od tego, czy zawierają nikotynę, czy nie – zazwyczaj zawierają dodatki, aromaty i chemikalia, które mogą być toksyczne dla zdrowia ludzi.

Według najnowszych danych Eurostatu, narody, które najczęściej wapują wśród krajów członkowskich UE, to Francja (6,6 procent), Polska (6,0 procent) i Holandia (5,9 procent), okazjonalne i codzienne wapowanie łącznie.

Najniższy odsetek waporyzacji odnotowano w Hiszpanii (1,0 procent); Turcja zgłosiła nieco mniejszy udział na poziomie 0,9%.

Wśród obecnych vaperów ci, którzy wapowali codziennie, przewyższali liczebnie okazjonalnych użytkowników w Polsce, Irlandii, Grecji, Francji, Portugalii i Islandii.

W 20 państwach członkowskich byli vaperzy przewyższali liczebnie obecnych vaperów. Siódemka, w której obecnych vaperów było więcej niż poprzednio, to Łotwa, Chorwacja, Litwa, Grecja, Holandia, Czechy i Irlandia.

Palenie tytoniu jest główną przyczyną raka, której można zapobiegać

WHO szacuje, że tytoń jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego na świecie, zabijając ponad osiem milionów ludzi rocznie.

Pomimo znacznych postępów poczynionych w ostatnich latach, liczba palaczy w UE jest nadal wysoka. Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności twierdzi, że palenie tytoniu jest „największym możliwym do uniknięcia ryzykiem dla zdrowia i najważniejszą przyczyną przedwczesnej śmierci w UE”.

Według międzynarodowej agencji ds. badań nad rakiem w Europie 757 677 przypadków raka można przypisać paleniu tytoniu i można by im zapobiec.

Około 50 procent palaczy umiera przedwcześnie, średnio 14 lat wcześniej.

Warto zauważyć, że Szwecja, kraj o najmniejszej liczbie palaczy w bloku, jest również krajem o najniższej zachorowalności na raka płuc.

Dane z Finlandii, Luksemburga i Portugalii również pokazują korelację ze zdrowszymi wskaźnikami raka płuc.

Oczekuje się, że Eurostat opublikuje kolejny raport na temat danych dotyczących konsumpcji papierosów w 2027 r.