O nas
Kontakt

Panele słoneczne zainstalowane w odległej społeczności arktycznej w celu zasilania przejścia na zieloną energię

Laura Kowalczyk

Panele słoneczne zainstalowane w odległej społeczności arktycznej w celu zasilania przejścia na zieloną energię

Norwegia zainstalowała na swoim archipelagu Svalbard najbardziej wysunięte na północ naziemne panele słoneczne na świecie, mimo że region pogrążony jest w ciemnościach od początku października do połowy lutego każdego roku.

Norwegia zainstalowała najbardziej na północ wysunięte na północ naziemne panele słoneczne na swoim archipelagu Svalbard, regionie pogrążonym w całodobowej ciemności przez całą zimę.

Projekt pilotażowy może pomóc odległym społecznościom w Arktyce przejść na zieloną energię.

W czwartek starannie ustawione w sześciu rzędach na polu 360 paneli słonecznych rozpocznie dostarczanie prądu do starej żeglugowej stacji radiowej Isfjord Radio, obecnie przekształconej w bazę dla turystów.

Smagany wiatrem archipelag – znany również jako Spitsbergen – położony jest około 1300 kilometrów od bieguna północnego i można się do niego dostać wyłącznie łodzią lub helikopterem, jeśli pozwala na to pogoda.

„Uważamy, że jest to najbardziej na północ wysunięty na północ naziemny system fotowoltaiczny” – powiedział AFP Mons Ole Sellevold, doradca techniczny ds. energii odnawialnej w państwowej grupie energetycznej Store Norske.

„To pierwszy raz, kiedy komukolwiek udało się tego dokonać na taką skalę w Arktyce” – powiedział, trzymając karabin przewieszony przez ramię na wypadek pojawienia się niedźwiedzi polarnych.

Jak panele słoneczne korzystają ze słońca o północy

Kolejnych 100 paneli słonecznych znajduje się na dachu radiostacji, która do tej pory była zasilana generatorami diesla, co powinno pokryć około połowy zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną i zmniejszyć emisję CO2.

Latem region jest skąpany w dużej ilości światła słonecznego, z „północnym słońcem”, które nigdy nie zachodzi.

płótno
Latem na Svalbardzie panuje nieprzerwany dzień.

Panele słoneczne korzystają również z efektu „albedo”, czyli siły odbicia śniegu i lodu, a także niskich temperatur, które poprawiają ich wydajność.

Z drugiej strony, od początku października do połowy lutego region pogrążony jest w całkowitej ciemności, co uniemożliwia Isfjord Radio całkowite zrezygnowanie z paliw kopalnych.

Dlatego też Store Norske rozważa również inne alternatywy, takie jak farmy wiatrowe, aby wesprzeć ekologiczną transformację stacji

„Miejsce testowe” paneli słonecznych na dalekiej północy

Posunięcie to jest motywowane względami środowiskowymi, a także czynnikami ekonomicznymi, ponieważ olej napędowy jest kosztowny w zakupie i transporcie, a panele słoneczne są również łatwe w utrzymaniu i nie psują się, powiedział Sellevold.

Celem jest również wykorzystanie instalacji jako projektu pilotażowego, aby sprawdzić, czy technologia może zostać wykorzystana w około 1500 innych miejscach lub społecznościach w Arktyce, które nie są podłączone do tradycyjnych sieci elektroenergetycznych i również muszą przejść na zieloną energię, powiedział. .

„Chcemy uczynić radio Isfjord miejscem testowym, w którym… uzyskamy sprawdzoną w Arktyce technologię, którą będziemy mogli później zastosować w innych takich lokalizacjach” – powiedział.

Według badania opublikowanego w zeszłym roku Arktyka ocieplała się prawie cztery razy szybciej niż reszta planety w ciągu ostatnich 40 lat, powodując szybsze topnienie lodu i zakłócanie ekosystemów.

Dotknęło to zarówno lokalną ludność, jak i resztę świata, powodując podnoszący się poziom mórz i ekstremalne zjawiska pogodowe.